KİTAP, AiLE REHBERLERi ve BLOG YAZILARI

Dijital Oyunlarda Süre Sınırlaması

Akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve akıllı cihazlar her geçen gün artarak, insanların hayatında biraz daha fazla yer kaplıyor. Öyle ki insanlar arkadaşlarıyla ya da aileleriyle geçirmeleri gereken zamanı bu cihazlarla geçiriyor.

Okul Öncesi Çocuklar İçin Dijital Oyun Rehberi

Okul öncesi çocukların dijital oyunlara olan ilgisi son 10 yılda hızlı bir şekilde artış göstermiştir. Bu hızlı artışın sebebi ise ekrana sahip elektronik cihazların ve akıllı telefonların ekran büyüklüklerinin artması yanında dikkat çekici görsellerinde yer alması olarak görülmektedir.

Sözde Oyun Akımlarına Karşı Tutumumuz Nasıl Olmalı

Dijital oyunlar uzun zamandan beri insanların hayatında yer almaktadır. Dijital oyunların son zamanlarda popüler olduğu konuların başında ise çevrim içi oyunlar gelmektedir. Çevrim içi oyunlar eğlenceli ve eğitici olabileceği gibi bazı tehlikeleri de barındırabilmektedir.

Bir Oyunun Çocuğuma Uygun Olup Olmadığına Nasıl Karar Verebilirim?

Çocuklar bazen internette gördükleri oyunları bazen de arkadaşlarından duydukları oyunları oynamak istemektedirler. Sosyal çevresinden duyduğu ya da farklı platformlardan izlediği oyunlar kendisine cazip gelmekte çocukta oynama isteği uyandırmaktadır.

Dijital Oyunlarda Güvenlik

Günümüz toplumunda ebeveyn ve eğitimcilerin en büyük kaygısı dijital çağın içerisinde doğmuş Z kuşağı (internet kuşağı) nın internet ve özellikle dijital oyun kullanımı üzerine yapılmış olan araştırmalar internet ve dijital oyunların birçok yarar ve zararı hakkında veri elde etmemizi sağlamaktadır.

Her Ebeveynin Twitch Hakkında Bilmesi Gereken Açıklayıcı Kılavuz

Günümüzde internet trendi, slime ya da unboxing videoları değildir. Canlı yayında insanların kendilerini ön plana çıkartarak yaptıkları yayınlardır.

Eğitim - Öğretim Faaliyetlerinde Oyunları Yeri

Oyun, çocukların kendini rahat ifade edebildiği, yaratıcılıklarını geliştirebildikleri önemli bir araçtır. Yani kısacası oyun için aynı zamanda bir eğitim aracıdır da diyebiliriz. Eğitimde oyunların kullanılması etkili bir yol olarak bilinmektedir.

PEGI Avrupa Oyun Bilgi Sistemi Nedir?

Günümüzde her geçen gün çocuklar tarafından dijital oyunlara karşı artan bir ilgi görülmektedir. Dijital oyunlar, eğitici-öğretici olmalarının yanında şiddet ve korku gibi unsurları içermesi sebebiyle çocuklar ve gençler üzerinde birtakım zararlı etkilere de neden olabilmektedir.

Dijital Oyun Oynarken Ne Kadar Güvendeyiz?

İnternet ve dijital çağ hayatımızı her yönüyle ve köklü bir şekilde dönüştürürken oyunlar ve oyun oynama alışkanlıkları da payına düşeni almıştır. 2017 yılı itibariyle, 31 milyona ulaşan oyuncu sayısıyla çevrimiçi-dijital oyunlar ülkemizde giderek artan bir kullanıcı grafiğine sahiptir.

Dijital Oyunlar ve Biz

İnternetin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası… Dijital oyunlar da artık bu parçanın önemli bir kısmını oluşturuyor, öyle ki dünyaki dijital oyunlar 100 milyar dolardan fazla paya sahip. Dünyadaki oyuncu sayısının 2018 yılı içerisinde 3 milyarı bulacağı öngörülüyor.

Dijital Oyunların Çocuklar ve Gençler Üzerindeki Etkileri

Çocuk ve gençlerin aşırı internet kullanımı psikolojik, fizyolojik ve sosyal ilişkiler açısından olumsuz etki yaratabilmektedir. Özellikle kişilikleri üzerinde de olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilmekte olup, küçük yaşlarda “şiddet” içerikli oyunlar oynayan çocuklarda şiddete eğilim daha fazla görülebilmektedir.

Dijital Oyunlar ve Bireyler Üzerindeki Etkileri

Teknolojinin her geçen gün hızla ilerlemesi, şehirleşme ve oyun alanlarının yetersizliği gibi nedenler çocukların oyun oynama ve sosyalleşme alışkanlıklarını değiştirmiştir. Zamanla geleneksel oyunların yerini bilgisayar ve internet yoluyla oynanan dijital oyunlar almıştır.

Oyun Bağımlılığı Nedir ve Çocukların Oyun Bağımlılığı Geliştirmesini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Oyun üzerinde kontrolün olmaması, oyunun diğer ilgi alanlarına, günlük etkinliklere göre önceliğe sahip olması ve oyunların olumsuz sonuçlara rağmen devam etmesi olarak tanımlanmaktadır.