PEGI YAŞ SINIFLANDIRMALARI

PEGI 3: Oyunda uygunsuz ve zararlı içerikler bulunmadığını ve oyunun her yaş grubuna uygun olduğunu göstermek için kullanılır. Oyunun, küçük çocukları korkutacak ses veya görsel öğeler içermediğini belirtir.

PEGI 7: Oyun; küçük çocukları korkutabilecek sahneler veya sesler ayrıca çok hafif şiddet biçimlerini (ima edilen, ayrıntılı olmayan veya gerçekçi olmayan şiddet) içerebilir.

PEGI 12: Fantastik veya insan benzeri karakterlere yönelik gerçekçi olmayan şiddeti gösteren video oyunları bu yaş kategorisine girmektedir. Cinsel imalar veya cinsel tavırlar, ayrıca hafif düzeyde kaba dil içerebilir.

PEGI 16: Oyun; gerçek hayattakine benzer seviyede şiddet veya cinsel aktivite içerebilir. Ayrıca  kaba dil kullanımı aşırı olabilirken; tütün, alkol veya yasa dışı uyuşturucu kullanımı da mevcut olabilir.

PEGI18: Oyun; ağır düzeyde şiddet, görünüşte sebepsiz öldürme veya savunmasız karakterlere yönelik şiddetin tasvirini içerebilir. Ayrıca yasadışı uyuşturucu kullanımının, kumar simülasyonunun ve açık cinsel aktivitenin övüldüğü içerikler de mevcut olabilir.

PEGI !: PEGI derecelendirmelerine ek olarak, oyunlar ve bazı oyun olmayan uygulamalar için “Ebeveyn Rehberliği Tavsiye Edilir” derecelendirmesini ifade etmektedir. Geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından oluşturulan veya düzenlenen içeriği barındırabileceğine dair bir uyarı işlevi görür.


ÇEVRİMİÇİ

Çevrimiçi çok oyunculu, sohbet içeren dijital oyunlar.

OYUN İÇİ SATIN ALMA

İçerisinde “oyun içi satın alınabilen” öğeler bulunan dijital oyunlar

ŞİDDET

Şiddet içeren dijital oyunlar

CİNSELLİK

Cinsellik, çıplaklık ve müstehcen öğeler içeren dijital oyunlar

KUMAR

Kumar ve bahis içerikli dijital oyunlar

KORKU

İçerisinde korku öğeleri bulunduran dijital oyunlar

UYUŞTURUCU

Uyuşturucu kullanımını özendiren ve yönelten dijital oyunlar

AYRIMCILIK

Ayrımcılık, ırkçılık ve nefret öğeleri içeren dijital oyunlar

KABA DİL

Argo ve küfür içeren dijital oyunlar