YENİ OYUN GELİŞTİRME FİRMASINA BÜYÜK TEKLİF

Tarih: 31 Mart 2022
Yazar: Ahmet Selman Soyak
Grafikler: Burak Özçelik
Okunma: 390

Mobil oyun girişimleri son zamanlarda ülkemizdeki girişimcilik ekosisteminin en önemli alanlarından biri haline geldi. Bu alanda birçok çeşitli yatırım ve satın alma gelişmeleri karşımıza çıkmaya devam ediyor. Mobil ve web platformlarında dijital oyunların geliştirici ve yayıncısı konumunda bulunan ABD merkezli SciPlay Corporation, geniş yelpazede bir küresel oyun geliştiricisi olma hedefi doğrultusunda Alictus’u satın alacağını duyurdu. Alictus Mobil oyun sektöründeki diğer firmaların aksine yatırım almadan yoluna devam eden bir girişim olarak dikkat çekiyor.

SciPlay, ilk etapta Alictus’un yüzde 80 hissesini 100 milyon dolar karşılığında satın alacak.Kalan yüzde 20 oranındaki hisse ise önümüzdeki 5 yıl içinde yine SciPlay tarafından satın alınacak. Yüzde 20 oranındaki hissenin spesifik gelir ve karlılık hedeflerine tabi olacak şekilde, eşit taksitler halinde toplamda 0 ila 200 milyon dolar arasında değişecek bir tutarda satın alınacağını da gelen bilgiler arasında.

2013 yılında Ecem Baran ve Emre Taş tarafından Ankara'da kurulan Alictus, hyper-casual oyunları geliştiren bir firma. Pek çok oyunu ABD App Store'da üst sıralarda yer alan Alictus'un 2019 yılından bu yana toplamda 300 milyondan fazla indirme sayısına ulaşan popüler oyunlar geliştirmekte. Alictus'un oyunları arasında ise Candy Challenge 3D, Rob Master 3D, Deep Clean Inc., Oh God!, Money Buster! ve Collect Cubes yer alıyor.

Alictus’u satın alarak hızla büyüyen hypercasual oyun pazarındaki genişlemesini sürdürmeyi hedefleyen SciPlay, gerçekleşen satın alma ile birlikte günlük aktif kullanıcılarda yaklaşık 1,8, aylık aktif kullanıcılarda ise yaklaşık 28 milyon artış sağlamış oldu. Gerçekleşen satın alma ile birlikte Alictus'un Türkiye'deki stüdyosunun SciPlay'in uluslararası stüdyo ağına eklenecek. Alictus, satın alma sonrasında da kurucu ortaklar Emre Taş ve Ecem Baran önderliğinde mevcut yönetim ekibi tarafından yönetilmeye devam edilecek.

Paylaş