android ios
Video Oyunlarının Yaş Derecelendirmelerine Dikkat!
24 July 2018, Tuesday 00:28

Video Oyunlarının Yaş Derecelendirmelerine Dikkat!

Yazar(lar): Psikolog Gülşah AKSAKALLI | 24 July 2018, Tuesday 00:28 | 2,357 görüntüleme

Ebeveynlerin büyük çoğunluğu video oyunlarının yaş derecelendirmelerine dikkat etmemektedir. Şaşırtıcı veriler ebeveynler, çocuk bakıcıları ve özel eğitmenler için çevrimiçi bir sosyal ağ platformu olan Childcare.co.uk'den gelmektedir. İngiltere’de 5 ile 16 yaş arasındaki çocuklara sahip olan 2000'den fazla ebeveyn araştırılmıştır.

Yapılan araştırmalar sonucunda, İngiltere’deki ebeveynlerin %86’sının, video oyunları yaş kısıtlamaları konusunda duyarsız davrandığını ve çocukların video oyunları oynamasını denetlemediğini ortaya çıkartmıştır. Ebeveyn kontrolleri sinema filmleri için farklılık göstermektedir. Ebeveynlerin %18’lik kısmı, 18 yaş üstü bir filmi seyretmek için 10 ile 14 yaş arasındaki çocuklara izin verdiklerini ifade ederken; katılımcıların %23’ünün, filmler konusunda çocuklarının tercihini umursamamakta olduğu görülmüştür.

Childcare'in kurucusu Richard Conway, “İlginç olan, ebeveynlerin çoğunun filmlerin yaş derecelendirmelerini takip etmesi, ancak video oyunları söz konusu olduğunda bu kadar katı olmamalarıdır” dedi. “Çocukların nasıl etkilenebileceklerini ihmal etmemek önemlidir; eğer bir video oyununda veya filmde davranış veya konuşma görürlerse taklit edebilirler.”

Anket uygulanan ebeveynlerin; %43’ünün ifade ettiğine göre, çocuklar 18 yaş üstü oyunları oynadıktan sonra olumsuz değişiklikler yaşamışlardır. Dünya Sağlık Örgütü'nün “Oyun Bozukluğu” nu ruhsal bir durum olarak sınıflandırılmasını takiben, dokuz yaşındaki bir kız çocuğunun, Fortnite oyununu oynamayı bırakmadığı için rehabilitasyona yatırılmasının ardından video oyunlarına bağımlılık konusu bir kez daha gündeme düşmüştür. Anketlerde katılımcıların ifadelerine göre % 48’inin, çocukların video oyunu bağımlılığından endişe ettiği, %62’lik kısmın ise çocuklarını vazgeçirmeye çalıştıkları ama bir süre sonra çocukların o oyunu oynamaya geri döndüğü sonucu ortaya çıkmıştır.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir yetkili, video oyunları ve sinema filmlerine, ebeveynler tarafından farklı hassasiyet gösterilmesinin ilginç olduğunu ifade etmektedir. Ebeveynlerin, çocuklarının yaşına uygun oyunlar konusunda katı davranması mı gerekir, yoksa bu katı davranış çocuğun birçok akranının muhtemelen oynayacağı oyunlar konusunda bir haksızlık mıdır?

Haber Kaynağı

https://www.techspot.com/news/75509-most-parents-dont-pay-attention-game-age-rating.html

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Dünyanın ilk bilgisayar oyunu Bill Gates ve Neil Konzen tarafından yazılan Donkey.bas uygulamasıdır.
Toast Alert...