UKRAYNA RUSYA SAVAŞINDA DİJİTAL OYUN SEKTÖRÜ ROLÜ

Tarih: 16 Mart 2022
Yazar: Ahmet Selman Soyak
Grafikler: Burak Özçelik
Okunma: 250

Rusya’nın Ukrayna işgali tüm hızıyla sürüyor. Buna karşı Ukrayna hükümeti her koldan mücadele veriyor. Ukrayna hükümeti, Rus oyun ve e-spor takımlarının önünü kesmek için video oyun şirketleri ve e-spor operatörleri ile iletişime geçti.

Bu bağlamda Ukrayna'nın Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov çevrimiçi bir mektup yayınladı.

Fedorov, oyun şirketlerine "tüm Rus ve Belarus hesaplarını geçici olarak engellemeleri, Rus ve Belarus takımlarının ve oyun severlerin tüm uluslararası e-spor etkinliklerine katılımını geçici olarak durdurmaları ve Rusya ve Belarus topraklarındaki tüm uluslararası etkinlikleri iptal etme" çağrısında bulundu.

"Bu tür eylemlerin Rusya vatandaşlarını utanç verici askeri saldırganlığı proaktif bir şekilde durdurmaya motive edeceğinden eminiz" diyen Fedorov, istek üzerine twitterda Xbox ve PlayStation'ı etiketledi.

Fedorov ayrıca Riot Games, EA, Ubisoft, Gameloft ve Wargaming'i Rusya'daki ofislerini kapatmaya çağırarak "Küresel teknolojik haritada saldırgana yer yok" dedi.

Bu olaylar akabinde;

  • Ubisoft ve Wargaming, stüdyolarının Ukrayna'da bulunan yüzlerce geliştiricilerini desteklemek ve korumak için attığı adımları detaylandırdı.
  • Ukrayna dışındaki birçok video oyunu şirketi, insani yardım sözü vererek ülkeye destek verdi.
  • Counter-Strike GO için dijital ekipman satan Ukrayna dijital pazarı DMarket, Axios'a Rus ve Belarus hesaplarını engellediğini ve bu kullanıcıların varlıklarını dondurduğu söylendi.
  • Dot Esports'un haberine göre, IKI espor organizasyonu, BLAST Premier ve Elisa Esports, Rus takımlarını yasakladı.
  • Ukraynalı geliştirme stüdyoları halktan savunma çabalarına bağışta bulunmalarını istedi.
  • Hollywood stüdyoları ülkedeki büyük prömiyerleri iptal etti.
  • Apple Salı günü Rusya'daki ürün satışlarını durdurduğunu söyledi.

Sonuç olarak Dünyanın dört bir yanındaki eğlence ve teknoloji işletmeleri, bir baskı kampanyası kapsamında Rusya ile ticari faaliyetlerini durduruyor.

Paylaş