TÜKETİCİ GRUBUNDAN SONY'E 5.9 MİLYAR DOLARLIK DAVA

Tarih: 2 Eylül 2022
Yazar: Ahmet Selman Soyak
Grafikler: Burak Özçelik
Okunma: 430

Bir tüketici hakları savunucusu grubu, İngiltere'deki PlayStation Store üzerinden yapılan tüm dijital satın alma işlemlerinden % 30 komisyon ücreti aldığı için Sony'ye dava açıyor. Bu dava Ağustos 2016'dan beri PlayStation UK mağazasını kullanan oyunculara milyarlarca dolar dağıtmayı amaçlıyor.Sky News'in haberine göre dava, 19 Ağustos'ta Rekabet Temyiz Mahkemesi'ne açıldı. “Müşterilere, Sony'nin hizmetlerini sağlama maliyetleriyle orantısız olan aşırı fiyatlar ile sonuçlanan rekabete aykırı bir strateji uyguladı.” Kotaku Sony'ye ulaştı, cevap alamadı.

Buradaki problem Sony'nin dijital oyunların, özellikle de PlayStation oyunlarının satışında “ neredeyse tekele ” sahip olduğu ve bu nedenle bu gücü tüketicilere makul olmayan fiyatlar dayatması. Mahkemelerin PlayStation ekosisteminin tekel olduğunu onaylayıp onaylamadığını ve bunun uygulama mağazaları veya Steam gibi diğer duvarlarla çevrili bahçeler üzerinde bir etkisi olup olmayacağını bekleyip görmemiz gerekecek. Kotaku, makul bir komisyon ücreti olarak gördüğü şey hakkında hukuk ekibine ulaştı, ancak bir cevap alamadı.

Davacılar, oyunun Birleşik Krallık'taki en büyük eğlence sektörü olduğuna ve Sony'nin oyunlarına parası yetmeyen tüketicilere zarar verdiğine dikkat çekiyor. Davayı açan tüketici hakları savunucusu Alex Neill, “Yaşam maliyeti krizinin ortasındayız ve tüketici cüzdanı daha önce hiç olmadığı kadar sıkılıyor” dedi. Enflasyonun oyuncuların daha fazla oyun satın almasını nasıl zorlaştırdığına sempati duysam da, oyun oynamayı bir yaşam maliyeti kriziyle bir araya getirebilir miyim emin değilim. Kira ödemek bir zorunluluktur. Lansmanda God of War Ragnarök oynamak değil.

Paylaş