Şiddet içeren bilgisayar oyunları çocuk ve gençleri intihara sürükleyebilir.

Şiddet içeren bilgisayar oyunları çocuk ve gençleri, farkına varmadan olumsuz etkileyebiliyor. Öyle ki zamanla bu oyunlar, çocuklara ve gençleri intiharın eşiğiine getirebiliyor. Çevresinde agresif bir tutum sergilemelerine neden olabiliyor.

Tarih: 9 Haziran 2018
Yazar:
Grafikler:
Okunma: 1438

Bazı gazetelerin manşete taşıdığı bazı dijital oyunlara yönelik, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan ailelere uyarı geldi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, şiddet içeren bilgisayar oyunlarının çocuk ve gençleri intihara sürükleyebildiğine dikkat çekerek, ailelerin de bilgisayar ve internet konusunda en az çocukları kadar bilgili olması gerektiğini vurguladı. Evlerde "Güvenli İnternet Hizmeti" kullanılmasını öneren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, ailelere çocukların internet aktivitelerini yakından izlemeleri, internet kullanım sürelerini sınırlamalarını ve çocukları sosyal aktivitelere yönlendirmelerini tavsiye etti.

şiddet içerikli
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, dijital oyunların etkilerini masaya yatırmak için ilgili kurumların katılımı ile iki ayrı etkinlik de düzenleyecek; konuyu tüm taraflarıyla masaya yatıracak. Bu kapsamda, Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve akademisyenlerin katılımıyla, ekim ayında “Dijital Oyunlar” ana temalı “Çocuk ve Bilgi Güvenliği” etkinliği gerçekleştirilecek.

Paylaş