OYUN TEKNOLOJİSİNDE 9 İNANILMAZ GELİŞME

Tarih: 5 Kasım 2021
Yazar: Yasin Yoğun
Grafikler: Burak Özçelik
Okunma: 509

Dijital oyunlar özellikle 1980'lerden sonra ana akım haline geldiğinden bu yana çok yol kat ettiği görülüyor. Dijital oyun teknolojilerindeki bazı şaşırtıcı gelişmeler ise oyunların geleceğini daha da parlak hale getirdi.

İşte dijital oyun teknolojilerinde öne çıkan birkaç örnek:

1. YÜZ TANIMA

3D tarama ve yüz tanıma teknolojisi sayesinde oyuncuların, oyun dünyasındaki benzerliğini yaratmasına olanak tanınıyor. Bunun da ötesinde, 3D kamera sayesinde bir kişinin yüzündeki 78 farklı noktayı tarayarak, oyuncunun duygularına uyum sağlayan oyunlar oluşturmasına olanak tanıyabiliyor. Örneğin, oyun ekranınızdaki birkaç yüz buruşturma, sistemin oyunun zorluğunu anında azaltacağı anlamına gelebiliyor.

2. SES TANIMA

Dijital oyunlarda sesle kontrol sistemi sayesinde oyuncuların oyun konsol kumandasını ya da bilgisayar tuşlarını kullanmasına artık gerek yok. Dijital oyunlarda artık kullanıcıdan gelen sesli komutları kolayca tanıyabilen sistemler mevcut. Bu teknoloji konsolu açıp kapatmakla kalmaz, aynı zamanda oyun sisteminizle konuşarak oyunu kontrol etmek, sosyal medyada etkileşim kurmak, medya kitaplığınızdan seçimleri oynamak veya web'de arama yapmak için sesli komutları da kullanabilmektedir.

3. MUHTEŞEM GRAFİKLER

Oyunlarda temel 8-bit grafiklerin kullanıldığı günlerden bu yana çok yol kat edildi. Son teknolojik geliştirmeler artık oyuncuların gerçekçi görsel dokularla tamamen işlenmiş dünyalarda oyunları deneyimlemelerine olanak tanıyor. Daha yüksek görüntü kalitesiyle oynanabilirliği artırma yeteneği, oyuncunun oyunun tam içindeymiş hissini almasını sağlıyor.

4. YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ EKRANLAR

Gelişen teknoloji oyun ekranlarına da yansıdı. Ultra 4K oyunlar 4K özellikli televizyonlar veya 4K dizüstü bilgisayarlar sayesinde görüntüler daha kaliteli bir hale geldi.

5. SANAL GERÇEKLİK

Henüz çok fazla gelişmese de sanal gerçeklik oyun konsolu gelecek vadediyor. VR kulaklık ekranları geliştirenler, oyunculara daha önce kimsenin görmediği tamamen sürükleyici bir oyun deneyimi sunmaya hazır.

6. ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK

Bir TV veya bilgisayar monitörü ile sınırlı olmayan AR oyunları, oyuncuya özgü bir bakış açısı sağlar. Gerçek dünyadaki boşlukları hareket ettirirler ve oyunun nesnesini gerçek yaşam durumlarına uygulanabilir hale getirirler. Örneğin, boş bir alanda sanal nesneler koyarak oyun oynayabilirsiniz.

7. GİYİLEBİLİR OYUN

İster akıllı saatler, ister gözlükler olsun, giyilebilir oyunlar, oyun oynamayı çok yer kaplamadan taşınabilir hale getirebiliyor.

8. MOBİL OYUN

Akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla birlikte oyun deneyimi, atari salonlarından ve oturma odasından çıkarılıp iki elin içine yerleştirildi. Sabah işe giderken ya da dönerken toplu taşıma araçlarında ilerlerken herkesin oynayabileceği bir hale gelmiştir

9. BULUT TABANLI OYUN

Oyunların artık disklerin veya konsolların sunduğu bellek miktarıyla sınırlandırılmasına gerek yok. Bulutu kullanmak, görüntülerin İnternet üzerinden ekranınıza aktarıldığı devasa sunucu boyutu sınırlarına kadar oyunları açabiliyor.

Paylaş