MİCROSOFT’TAN DİJİTAL OYUN PLATFORMU KONUSUNDA YENİ ATAKLAR

Tarih: 27 Haziran 2022
Yazar: Ahmet Selman Soyak
Grafikler: Burak Özçelik
Okunma: 322

Microsoft, Edge tarayıcısını bulut oyunları için daha net grafikler ve sıradan çevrimiçi oyunlardan oluşan bir dizi yeni özellik ile bir oyun santraline dönüştürdü. Edge güncellemesi Windows 10 ve Windows 11 cihazlarına yayılmaya başladı.

Microsoft'un başkan yardımcısı Liat Ben-Zur, “Microsoft tamamen oyunla ilgileniyor” dedi. "Ve yakın zamanda duyurduğumuz gibi, önümüzdeki 20 yıl için oyuncuların oynamak istedikleri herhangi bir cihazda istedikleri oyunları sunan bir platform inşa ediyoruz." Microsoft kısa süre önce 12 Haziran'da Xbox & Bethesda Showcase'de bir Game Pass widget'ı ve bulut oyunları için optimizasyonu tanıtmıştı.

Edge’de oyuncuların ilk fark edecekleri şey, Edge tarayıcılarında yeni bir oyun ana sayfası olacak ve Xbox hesaplarıyla oturum açan kullanıcılar, tarayıcıyı başlatır başlatmaz haberler ve hava durumu yerine oyun kitaplıklarını ve oyunla ilgili haberleri görecekler.

Yeni Edge, oynanışı geliştirmeye yardımcı olacak bir dizi özellik de getiriyor. Clarity Boost, istemci tarafında görselleri ölçeklendirerek akışlı oyunların daha keskin ve net görünmesine yardımcı olacak. Microsoft, bunun bulut üzerinden yayınlanan oyunları bir konsola indirilen oyunlar kadar net hale getireceğini iddia ediyor. Clarity Boost, yüksek kaliteli bir PC'de veya tablette oynansa da desteklenen herhangi bir cihazda çalışıyor. Tüm güncellemeler bulut oyunlarıyla ilgili değil. Edge için yeni Verimlilik Modu, bilgisayarda zaten bulunan bir oyunu oynarken çalışıyor. Artık, bellek kaynaklarından tasarruf etmek için Edge'i kapatmak yerine, tarayıcı oyuncu oyununu oynarken kaynak kullanımını otomatik olarak azaltıyor.

Şirket, şu anda yalnızca ABD için geçerli olsa da, yeni özelliklerin şu anda Windows 10 veya Windows 11 cihazlarında Edge çalıştıran herkes için mevcut olduğunu söyledi.

Paylaş