İNGİLTERE, MİCROSOFT'UN OYUN DEVİ İÇİN 69 MİLYAR DOLARLIK TEKLİFİNİ ARAŞTIRIYOR

Tarih: 16 Eylül 2022
Yazar: Ahmet Selman Soyak
Grafikler: Burak Özçelik
Okunma: 471

ABD'li teknoloji devi Microsoft, Ocak ayında, hit oyunların sahibi “Candy Crush” ve “Call Of Duty”yi satın alarak, Çin'in Tencent ve Japonya'nın Sony'nin ardından gelir bakımından dünyanın en büyük üçüncü oyun şirketini kurma teklifini açıklamıştı.

Bir açıklamada, "CMA, Microsoft Corporation'ın Activision Blizzard, Inc. tarafından beklenen satın alımını derinlemesine bir soruşturma için yönlendirdi" dedi.Birleşmenin, Birleşik Krallık'taki bir pazarda veya pazarlarda rekabetin önemli ölçüde azalmasıyla sonuçlanmasının beklenebileceğini ekledi.Activision Blizzard'ın portföyünde popüler oyun “World Of Warcraft” da yer alıyor.

CMA'daki birleşmelerden sorumlu kıdemli direktör Sorcha O'Carroll, daha önce Microsoft'un Call Of Duty ve World Of Warcraft üzerindeki kontrolünü "çoklu oyun abonelik hizmetlerinde ve bulut oyunlarında yeni ve gelecekteki rakipleri de dâhil olmak üzere rakiplerine zarar vermek için" kullanabileceği endişesini dile getirdi.

Sony, Call of Duty'nin PlayStation konsolunda artık erişilebilir olmayabileceği konusundaki endişelerini dile getirdi.

Ancak Microsoft, Perşembe günü yaptığı açıklamada, "piyasa lideri konsol konumu göz önüne alındığında Call of Duty'yi PlayStation'dan kaldırmanın hiçbir ticari anlamı olmadığını" söyleyerek böyle bir öneriyi reddetti.

Paylaş