GÜVENLİ İNTERNET GÜNÜNDE ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK

Tarih: 11 Şubat 2022
Yazar: Ahmet Selman Soyak
Grafikler:
Okunma: 745

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun ev sahipliğinde düzenlenen etkinliklerle Güvenli İnternet Günü kutlandı. Etkinlik kapsamında Dijital Oyunlar ve Mobil Uygulamalar Koordinatörlüğü tarafından stant açıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu’nun da ziyaret ettiği stantta artırılmış gerçeklikle yapılan oyunlar deneyimlendi.

Artırılmış gerçeklik kullanılarak yapılan oyunlar marker tabanlı dizayn edilmiştir. Söz konusu oyunlarda oyun açıldığında cihaz kamerası markeri gördüğü zaman model markere oturmaktadır. Oyun bu şekilde oynanabilmektedir. Bu kapsamda 4 adet oyun tasarlanmıştır. Tasarlanan oyunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Basketbol: Kullanıcı karşısında gördüğü potaya basket atmaya çalışmaktadır. Oyun el- göz koordinasyonu geliştirmeyi amaçlamıştır.

Labirent: Kullanıcı markeri oynatarak rakiplerden kaçarak topu gösterilen hedefe götürmeye çalışmaktadır. Oyun el-göz koordinasyonunu geliştirmeyi amaçlamıştır.

Solar Sistem: Kullanıcı güneş sisteminin anlık hareketini görebilmekte ve gezegenler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilmektedir. Oyun tamamen bilgi verici amaçlı tasarlanmıştır.

İnternet Canavarları: Kullanıcı oyundaki siber zorba, siyah şapkalı hacker gibi kötü karakterlerden koşarak kaçmaya çalışmaktadır. Kötü karaktere yakalandığında o karakterle ilgili kullanıcıya bilgi verilmektedir. Oyun internette kötü karakterler konusunda bilinçlendirmeyi amaçlamıştır.

Paylaş