DİJİTAL OYUNLARDAKİ YAĞMA KUTULARININ KUMARLA BAĞI VAR MI?

Tarih: 25 Temmuz 2022
Yazar: Ahmet Selman Soyak
Grafikler: Burak Özçelik
Okunma: 522

Bir Dundee bilgisayar uzmanı, bilgisayar oyunları ile kumar sorunu arasındaki bağlantıların araştırılması için çağrıda bulundu. Özellikle, oyunlardaki 'yağma kutularının' etkisi hakkında daha fazla araştırma yapmak istiyor.
Bu özellik birçok oyunda görünür ve kullanıcıların kit ve ekipman yükseltmeleri satın almalarına olanak tanır ve bu da bunların bir kumar türü olarak sınıflandırılması gerektiği endişesine yol açmakta.

Abertay Üniversitesi Tasarım ve Enformatik Okulu Dekanı Profesör White şunları söyledi: “Video oyunları, kullanıcılarını hem olumlu hem de olumsuz şekillerde giderek daha geniş bir yelpazede etkiliyor ve bu son derece önemli. İngiltere endüstrisinin devam eden büyümesi kesinlikle memnuniyetle karşılanırken, sorumluluklarımızı üstlenmek istiyorsak, şimdi araştırma ve geliştirme alanında önemli yatırımlara ihtiyacımız var.

Dijital Oyunlardaki yağma kutuları şüphesiz odaklanmaya değer bir alan, ancak para kazanma yaklaşımları, çocuk koruma, zarar risklerinin analizi, etik oyun tasarımı, iyi uygulamaların tanıtımı ve paylaşımı ve diğer birçok alan etrafında çok sayıda tema var. Uygun ve kapsamlı bir araştırma yapmak gerekiyor.

Abertay ve InGAME, DCMS ile bu zorluğun üstesinden gelmeye yardımcı olmak için bir Video Oyunları Araştırma Çerçevesi oluşturmaya yönelik ilk görüşmelerde zaten yer alıyor ve standartları iyileştirmeye yönelik ortak ve toplu çabaya devam ederken sektör liderleri ve üçüncü sektör ortaklarıyla yakın bir şekilde çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Son InGAME araştırması, İngiltere Dijital, Kültür, Medya ve Spor Departmanı (DCMS) tarafından görevlendirildi ve 'yağma kutularının' etkisine baktı.

InGAME için kanıt değerlendirmesine liderlik eden Abertay Üniversitesi akademisyeni Dr Darshana Jayemanne şunları söyledi: “Potansiyel zararları ve bunların ganimet kutularının belirli uygulamalarıyla nasıl ilişkili olduklarını öğrenmenin başlangıcındayız ve sorunlu kumarla bazı korelasyonlar olduğu açık olsa da, bu bağlantıları daha iyi anlamak için daha fazla çalışma gereklidir.

"Bu aşamada, ganimet kutularının düzenlenmesi konusunda temkinli bir yaklaşım benimsemek önemlidir, ancak bu hiçbir şeyin yapılamayacağı veya yapılmaması gerektiği anlamına da gelmez."

Paylaş