DİJİTAL OYUN OYNARKEN KÖTÜ AMAÇLI YAZILIMLARA DİKKAT

Tarih: 9 Eylül 2022
Yazar: Ahmet Selman Soyak
Grafikler: Burak Özçelik
Okunma: 490

İstenmeyen e-postalar ve garip web sitelerindeki gizemli bağlantılar yoluyla yayılan kötü amaçlı yazılımları duymuşsunuzdur. Oyuncuların karşılaşabileceği yeni bir saldırı yolu var -ve bu Minecraft üzerinden. Evet, doğru okudun. Dünyanın dört bir yanındaki yedi yaşındakiler tarafından sevilen açık dünya inşa etme oyunu, kötü amaçlı yazılımları yaymak için hızla favori bir yöntem haline geliyor.

Bleeping Computer tarafından bildirildiği üzere Kaspersky Labs, Temmuz 2021'den Temmuz 2022'ye kadar olan olayları araştırdı ve oyun içi kötü amaçlı yazılımların o sırada yayılan kötü amaçlı yazılımların önemli bir kısmını oluşturduğunu tespit etti. 2020'ye kıyasla o yıl kötü amaçlı yazılım saldırılarında %30'luk bir düşüş olmasına rağmen, oyunla ilgili kötü amaçlı yazılımların miktarı aslında arttı.

Dijital Oyunlarda yeni görünümlerden gelişmiş silahlara ve araçlara kadar her şeyle para kazanmak mümkün. Minecraft, indirilebilecek kullanıcı yapımı güzellikler ve modlardan oluşan bir ekosisteme sahip ve kullanıcıların oyun içinde kullanmak için ücretsiz şeyler bulabilecekleri birçok platform dışı site vardır. Birçok çocuk ücretsiz görünümlerin ve indirmek için yağma kutularının cazibesine karşı koyamıyor ve kötü amaçlı yazılımlara maruz kalıyor.FIFA, oyun içi kötü amaçlı yazılımların %11'i ile Minecraft'tan sonra en çok kullanılan ikinci oyun oldu. Roblox, Far Cry ve Call of Duty franchise'ı da platform dışı modlara ve indirmelere eklenmiş önemli miktarda kötü amaçlı yazılıma sahip.

Yalnızca güvenilir oyun içi mağazalardan modlar ve görünümler indirerek bu tuzaklardan kaçınabilirsiniz. Platform dışı web sitelerinden ve forumlardan indirilenler, cihazınıza çok geç olana kadar orada olduğunu anlayamayabileceğiniz kötü amaçlı kötü amaçlı yazılımlar getirebilir. Daha da önemlisi, Minecraft veya Roblox oynarken çocuğunuza göz kulak olun. Gerçek bir ateş püskürten T-Rex'e sahip yeni ve havalı bir dünyanın, onları bilgisayarınıza bir şey indirmeye teşvik edeceğini unutmayın.

Paylaş