DİJİTAL OYUN ENDÜSTRİSİ HIZ KESMİYOR

Tarih: 1 Ağustos 2022
Yazar: Ahmet Selman Soyak
Grafikler: Burak Özçelik
Okunma: 502

Yeni bir Price Waterhouse Coopers (PwC) raporu, oyun endüstrisinin son zamanlardaki hızlı büyümesini sürdürmeye eğilimli olduğunu ve 2026 yılına kadar 321 milyar dolar değerinde olabileceğini söylüyor.

Büyümenin pandemi döneminde ciddi bir ivme kazandığını söyleyen rapor COVID-19 karantinaları sırasında milyonlarca yeni oyuncunun oyunlara ve konsollara sıçradığını söylüyor. Çevrimiçi oyun pazarı G2A.com'un kurucu ortağı ve CEO'su Bartosz Skwarczek, “İnsanlar hem kendilerini eğlendirmenin hem de sosyal bağlantılarını sürdürmenin yollarını arıyorlardı” diyor. “ Oyunlar çoğu zaman yanlış fırçayla boyandı ve yalıtkan ve asosyal olarak klişeleştirildi. Ancak pandemi bunun gerçeklerden daha fazla olamayacağını gösterdi.”

Birçok oyuncu, karantina sırasında oyunun zihinsel sağlıklarına yardımcı olduğuna inanıyor. Avrupalı oyuncularla yapılan bir anket, %16'sının bu şekilde hissettiğini ve çok oyunculu türlere zaman harcayanların özellikle olumlu hissettiğini ortaya koydu. Pandemi sırasında o kadar çok mevcut ve yeni oyuncu oyunlara, konsollara ve diğer kitlere sıçradı ki, 2019 ile 2021 arasında pazar %26 genişledi. New York Üniversitesi'nden Profesör Joost van Dreunen, The New York Times'a patlamanın zirvesinde “ Oyun endüstrisi nakit içinde yüzüyor ” dedi. "Bu insanlara, bu şirketlere sadece para yağıyor.

Bununla birlikte, PwC analistlerine göre, uygulama içi reklamcılığa yapılan yüksek yatırım nedeniyle oyun gelirlerinin artmaya devam etmesi bekleniyor. PwC raporuna göre, video oyunları 2017 yılında eğlence ve medya sektöründeki küresel harcamaların yalnızca %6,1'ini oluşturuyordu, ancak 2026 yılına kadar oyun daha da yaygınlaştıkça %10,9'luk bir pay alması bekleniyor. Çin ve ABD, 2021'de piyasaya hâkim oldu ve oyun ve eSpor gelirlerinin yaklaşık yarısını oluşturdu. Ancak gelecekteki büyüme, artan nüfusa sahip daha az zengin ülkelerden gelebilir.

PwC raporu, oyun pazarının 2021 ile 2026 arasında yıllık ortalama %24,1 büyüme ile Türkiye'de en hızlı şekilde genişleyeceğini tahmin ediyor. Onu %21,9'luk genişleme ile Pakistan ve %18,3'lük büyüme ile Hindistan izleyecek.

Paylaş