DİJİTAL DÜNYANIN PSİKOLOJİSİ

Tarih: 6 Mayıs 2022
Yazar: Ahmet Selman Soyak
Grafikler: Burak Özçelik
Okunma: 562

Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal editörlüğünde okuyucunun beğenisine sunulan “Metaverse Dijital Oyun Psikolojisi” kitabı piyasaya çıktı. Türkiye’de metaverse hakkında yayınlanan ilk eserlerden biri olma özelliği taşıyan kitap dijital dünyanın psikolojisini anlamada okuyucuya yol göstermeyi amaçlıyor.

Kitap, geleneksel oyunlardan dijital oyunlara metaverse serüveni, avatarların benlik üzerine ve sosyalleşmeye etkisi, yalnızlık, antisosyal kişilik, narsizim, yeme bozukluğu üzerine etkileri, ciddi oyunlar ile oyunların faydalı kullanımı ele alınıyor. Öte yandan, işe alım sürecinde ve hatta eğitimde kullanımı, duygusal zekâ ve bellek üzerine etkileri, oyunların nörobiyolojisi, kumar oyunları, şiddet eğiliminden intihara kadar oyunların olumsuz etkileri de kitapta inceleniyor. Kitapta yine çocuklara ve şiddet eğilimine etkileri ile ailenin rolü, dijital oyun bağımlılığı ve ölçülmesi, varoluşçu süreçte dijital oyunlar gibi pek çok konu da tartışılıyor.

Kitapla ilgili Prof. Dr. Nevzat Tarhan Şunları dile getirdi;
“Şu an fiziksel gerçeklik yani fiziksel dünya, yaşadığımız dünya var. Şimdi de bir sanal gerçeklik oluşturuldu. Üçüncüsü ise bilim kurgu. Bilim kurgu oyunlar var. Bu oyunlardan bir tanesinin şu anda 350 milyon oyuncusu var. Herkes kendi cennetini bilim kurgu çerçevesinde yazabilecek, oluşturabilecek, kendi holografik avatarını 3D olarak tasarlayacak, bu avatarın içerisinde avatar arkadaşıyla o evrene girecek, orada sokaklarda dolaşacak ve oyunlara girecek. Mesela pop sanatçısı Tarkan, avatarıyla konser verecek, sen de avatarınla oraya gideceksin. Tabii bunların hepsi tamamen sanal gerçeklik içerisinde olacak.”

“Kitapta insan psikolojisini farklı etkileyecek bir kavram olan metaverse konusu işleniyor. Bu yenidünya sanal oluşturulan bir evren ayrıca fiziksel gerçeklikle birleşiyor. Kişilere, özellikle oyunların olduğu ayrı bir gerçeklik yaşatıyor. Bu konuda çalışma yapan bir ekip vardı. Hocamız Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal bu ekiple iş birliği yaptı. Herkes kendi alanında bir bölüm kaleme alarak, metaverse konusunda Türkçe yazılmış önemli bir çalışmaya imza attık. Bu konuda çeşitli yayınlar var ama eser, kitap olarak çıkan ilk yayın olma özelliğine sahip. ‘Bu konu nedir? Nereye gidiyor? Sonunda ne kazandıracak? Riskleri nelerdir?’ sorularının cevabını merak edenler bu kitaptan faydalanabilirler.”

Paylaş