Çocukların Giderek Artan Video Oyun Bağımlılığı Tehlikesi

Son yıllarda, video oyunları gençler ve çocuklar için dünya çapında en popüler eğlence biçimlerinden biri haline gelmiştir. Artık sadece ebeveynleri değil aynı zamanda sağlık ve okul yetkililerini de ilgilendiren ve birçok çocuk için de ciddi bir tehlike oluşturan bir bağımlılık türüdür.

Tarih: 10 Temmuz 2018
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI
Grafikler:
Okunma: 2788

Son günlerde, Dünya Sağlık Örgütü video oyun bağımlılığını bir ruh sağlığı bozukluğu olarak kategorize etmiştir, fakat oyunlar hakkındaki bu görüş tüm uzmanlar tarafından paylaşılmayan bir görüştür. Çocuklara yönelik kullanımını cazip kılan koşullardan biri, geleneksel oyunların aksine çok az elementle uygulanabilmeleridir. Aynı zamanda, çocukların gerçek dünyanın zorluklarından kaçmalarına izin vermektedir.

Video oyunlarına bağımlılık, çocuklar üzerinde ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Görsel problemlere, yeme ve uyku alışkanlıklarında bozulmalara, sosyal izolasyona ve oyun oynamayı bırakmaları istendiğinde başkaları için tehlikeli olabilecek saldırgan davranışlar göstermelerine yol açabilmektedir. Ayrıca bağımlı çocuklar düşük öz saygı, başarısız okul notları, endişeli ve depresif ruh haline sahip olabilmektedirler.

Çocukların video oyunlarına erişimlerini sınırlandırmak ebeveynlerin sorumluluğundadır.

Video oyunlarının olumsuz etkilerini sınırlandırmak için, ebeveynler aşağıdaki kuralları belirleyebilirler:

  • Çocukların oyun oynayabileceği zaman miktarını sınırlamak,

  • Çocukların hem evde hem de okulda sorumluluklarını yerine getirinceye kadar oyun oynamalarını sınırlamak,

  • Ebeveynler tarafından “Ebeveyn Kontrolü” ayarlarının kullanılması,

  • Ebeveynlerin çocukların oynadığı oyunun kontrolünü sağlaması ve daha kolay kontrol edebilecekleri noktada oyun alanının sağlanması,

  • Çocukları rahatsız edici, şiddet içeren oyunların yasaklanması.


Haber Kaynağı

http://www.newagebd.net/article/45355/increasing-danger-of-childrens-video-game-addiction

Paylaş