ÇOCUKLARDAN DİJİTAL OYUNLARI BIRAK, ESKİ OYUNLARA DÖN ÇAĞRISI

Tarih: 20 Haziran 2022
Yazar: Ahmet Selman Soyak
Grafikler: Burak Özçelik
Okunma: 382

İnternet bağımlılığının her geçen gün artarak devam ettiği günümüz dünyasında, ebeveynler; özellikle küçük yaştaki çocukların bilgisayar, tablet, telefon ve benzeri bağımlılıklarından dolayı güzel bir çocukluluk yaşayamamasından şikâyetçi.

Bingöl'de bir grup çocuk internet oyunları ve dijital ortamdan uzaklaşıp günümüz yetişkinlerinin eski oyunlarını aratmayacak oyunlar oynayarak farkındalık oluşturdu.

"İşte gerçek çocukluk" dedirten bir grup kuzen, oynadıkları eğitici ve eğlendirici oyunlarla yaşıtlarına örnek oldu. Dijital ekranın özellikle göz sağlığı için de zararı olduğunu hatırlatan çocuklar, yaşıtlarına doğal ortamda, doğal oyunlar oynamaları çağrısında bulundu.

Oynadıkları oyunlar ile doğal hayata dokunup çocukluklarını doyasıya yaşayan çocuklar kendi aralarında bilgi yarışmaları, taş kule, futbol, sobe ve daha birçok farklı oyunlarla eğleniyorlar.

"Biz tablet ve telefonu bırakıp kendimize yeni oyunlar üretmeye çalıştık. Sanal âlemlerden kurtulmak istiyoruz, sanal oyunlardan bıktık. İnternet artık bir yere kadar… Kendimize bu oyunları üretmeye başladık ki çocukluğumuzu yaşayalım." diyen çocuklar, "Anne ve babamız bizlere 'internet oyunları pistir' dedi ve biz de artık kendi oyunlarımızı üretmeye başladık. Dijital oyunlar gözlere zararlı olduğu için kendi oyunlarımızı ürettik." diyerek kendi yaşıtlarına çağrıda bulunan çocuklar "Dijital oyunlardan uzaklaşıp çocukluğumuza odaklanalım. Sağlıklı gözler ve sağlıklı hayat için doğal ortam, doğal oyunlar." diye mesaj verdi.

Paylaş