BİLGİSAYAR OYUNLARI PALEONTOLOJİNİN BİRÇOK YÖNÜNÜ YANLIŞ TEMSİL EDİYOR

Tarih: 26 Ekim 2022
Yazar: Ahmet Selman Soyak
Grafikler:
Okunma: 487

Birçok video oyununda dinozorlar ve fosiller bulunur, bu da oyuncuların paleo biliminin farklı yönleriyle etkileşime girmesi için mükemmel bir yoldur. Ancak araştırmacılar, birçok oyunun, genel izleyici kitlesine çarpık bir paleontoloji anlayışı veren yanlış ve hatta olumsuz temalar içerdiğini iddia ediyor. Bu sonuçlar EGUsphere Geoscience Communications'da yayınlandı.

Birmingham Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yönetilen uluslararası bir bilim adamları ekibi, diğerlerinin yanı sıra Jurassic Park oyunları, Red Dead Redemption 2, Super Mario World ve Animal Crossing dahil olmak üzere paleontoloji unsurlarına sahip çok çeşitli video oyunlarını değerlendirdi. Amaç, dinozorlar hakkında doğru ve yanlış gerçekleri tespit etmekti.

Birmingham Üniversitesi'nden Dr. Thomas Clements “Birçok insan dinozorlardan ilham alıyor ve dinozorları Jurassic Park gibi gişe rekorları kıran filmlerden alıyor, ancak hiç kimse oyun endüstrisinin yalnızca halkın antik yaşam ve paleontolojik bilim anlayışını şekillendirmede ne kadar büyük olduğundan bahsetmiyor” dedi. “Bu oyunların birçoğunu oynadığımızda eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde doğru ve eğitici bilgiler sağlayan oyunların doğruluğu konusunda hoş bir şekilde şaşırdık. Bununla birlikte, birçok oyunun yanıltıcı, olumsuz ve bazen oldukça zarar verici temalar içerdiğini de tespit ettik.Ekip, yüzlerce bilgisayar oyununda paleontolojinin temsilini analiz etti. Bazı video oyunlarının iyi bilim iletişimi unsurları içermesine ve bilimsel doğruluk için çabalamasına rağmen, birçoğunun dinozorların canavarlar veya paleontologların yalnızca yaşlı beyaz adamlar olarak zayıf bir temsili de dâhil olmak üzere bir dizi olumsuz ve potansiyel olarak zarar verici fikir içerdiğini buldular.

Birmingham Üniversitesi'nden Eş-yazar Jake Atterby “Bu makale, birçok insanın medya ve eğlenceden çok fazla bilgi edindiği bir zamanda paleontoloji biliminin halka nasıl yansıtıldığı hakkındadır. İzleyiciler, bilimimizin eğlence için kasıtlı olarak abartılı tasvirleri de dâhil olmak üzere, tükettikleri medyadan bilinçaltında öğrenebilirler. Bu, oyunculara eski yaşam ve yaptığımız iş hakkında yanlış bir izlenim verebilir. Paleontologların, araştırmamızı ilettiğimizde yardımcı olmak için halkın bilimimize ilişkin algısını anlamaları önemlidir. ”dedi.

Paylaş