AB TARAFINDAN ONAYLANAN DİJİTAL OYUNLAR YASASI SONRASI ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER YOLDA

Tarih: 8 Temmuz 2022
Yazar: Ahmet Selman Soyak
Grafikler:
Okunma: 411

AB, 15 Aralık 2020'den bu yana Dijital Piyasalar Yasası (Digital Markets Act DMA) üzerinde müzakere ediyordu. Yakın zamanda Avrupa Parlamentosu yasayı onayladı. DMA'nın bazı bölümleri, özellikle Google ve Apple olmak üzere uygulama mağazalarını yakından ilgilendiriyor.

AB, dijital endüstriyi DMA ile daha adil ve rekabetçi hale getirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda şu anda sektöre hâkim olan App Store ve Google Play'in yetkileri kısıtlandı. Kanun, en büyük dijital şirketlerin tekelleşmesini önlemek için bir “bekçi” görevi görüyor.

Bu bağlamda bir mobil cihaz satın aldığımızda, zaten yüklü olan ve kaldırılamayan uygulamalar ve uygulama mağazaları artık kaldırılabilecek. Kullanıcılar ödeme yöntemlerini ve benzeri hizmetleri devre dışı bırakabilecekler. Şirketler, kullanıcıları DMA'da belirtilen maddeler kapsamında herhangi bir uygulama veya hizmeti kullanmaya zorlayamayacak. Şikâyet yolları genişletilecek, kullanıcılar yasa dışı içeriklerden korunacak ve raporlama süreçleri iyileştirilecek.Öte yandan uygulama mağazası sahiplerinin belirli konulardaki yetkileri daraltılacak ve bu yetkilerin bir kısmı uygulama ve oyun geliştiricilere verilecek. Geliştiriciler, uygulama mağazalarında piyasaya sürdükleri ürünler üzerinde daha fazla söz sahibi olacak. Kararlar AB genelinde uygulanacak ve merkezi bu ülkelerde bulunan yabancı şirketler için yasal olarak bağlayıcı olacak.

Avrupa Rekabet Komiseri Margrethe Vestager şöyle diyor:
‘’Büyük platformların kendi çıkarlarını desteklemekten kaçınması, verilerini diğer işletmelerle paylaşması, daha fazla uygulama mağazası açması gerekecek. Çünkü büyüklük sorumluluk getirir. Büyük bir platform olarak yapmanız gerekenler ve yapamayacağınız şeyler var.’’

2020'de AB'den ayrılan Birleşik Krallık, DMA kapsamında değil. Öte yandan İngiltere, DMA'ya benzer düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz Haziran ayında ülkede konuyla ilgili çalışmalar başlatıldı ve bazı incelemeler yapıldı. Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde de Google ve Apple aleyhine tekel davaları ve soruşturmaları yürütülüyor. DMA, konuyla ilgili bölgedeki huzursuzluğu bir süreliğine rahatlatacak gibi görünüyor.

Paylaş