ZOOM OUT 3D! OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 3 Aralık 2021
Yazar: Hatice Üstün
Grafikler:
Okunma: 375

Zoom Out 3D!

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Crazy Labs by TabTale •Crazy Labs by TabTale • Crazy Labs by TabTale


Zoom Out 3D! Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 4 Ekim 2021
Türü/Türleri Eğlencelik Bilgi Oyunları
Konusu/Amacı Oyundaki amaç panoda buluna resmi tahmin etmeye çalışmaktır.
PEGI derecesi +7


Zoom Out 3D! Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerZoom Out 3D! Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Zoom Out 3D! oyunu bilgi yarışmaları kategorisinde resim tahmin etmeye dayalı bir oyundur. Oyunda temel amaç, yakınlaştırılmış bir parçası verilen resmin tamamını tahmin edip doğru cevabı bulmaktır. Oyun öğretici bölüm ile başlayarak seviye seviye ilerlemektedir. Her seviye bir turnuva olarak nitelendirilmekte ve her bir turnuva 3 turdan oluşmaktadır. Amaç, bu turları geçerken en fazla rakibi eleyerek oyunu birinci tamamlamak ve bir sonraki turnuvaya katılmaya hak kazanabilmektir. Zoom Out 3D! oyununda oyuncuya daima yöneltilen soru: “What is in the Picture?” yani Türkçe karşılığı “Resimde ne var?”. Oyuncu bir tema seçtikten sonra karşısına bütün resimden alınmış ve yakınlaştırılmış bir parça çıkmaktadır. Bu resmin bütününü n tahmin edilmesi ve doğru cevabın tahmin edilmesi gerekmektedir. Bu resimlerin kategorileri çeşitlilik göstermektedir. Örneğin, sanatçılar, meyveler, markalar, logolar ya da hayvanlardan oluşmaktadır. Tahminin doğru çıkması sonucu oyuncu yıldız kazanmakta ve bir sonraki tura geçmeye hak kazanmaktadır. Ayrıca her turnuvanın sonunda çark çevirerek ekstra ödüller de kazanılabilmektedir. Yanlış verilen cevaplarda ise bölümün tekrar edilmesi söz konusudur. Geçilemeyen bölümler ise reklam izleme seçeneği karşılığı tamamlanabilmektedir. Yine bu seçenek ile fazladan yıldız kazanılmakta ve karakter kilidi açılabilmektedir. Kazanılan yıldızlar ile karakter geliştirilmekte, yeni kıyafetler, hareketler satın alınabilmektedir. Oyunun dili ve oyunda bulunan yönergelerin tamamı İngilizcedir ve Türkçe dahil başka bir dil seçeneği bulunmamaktadır. Ayarlar kısmından ise oyunun müziği kapatılıp titreşim moduna alınabilmektedir.

Zoom Out 3D! Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Zoom Out 3D! oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir bilgi yarışması oyunudur. Oyunda amaç, yakınlaştırılmış bir parçası verilen resmin tamamını tahmin edip doğru cevabı bulmaktır. Oyunda kazanılan yıldızlar ile yeni karakter, karaktere yeni kıyafetler ve dans figürleri alınabilmektedir. Oyunda oyunculara ödüller verilmesi, oyuncuları oyuna bağlayan ve oyuncular için oyunu çekici hale getiren bir unsurdur. Oyuncunun oyun içinde ilerleme istekleri onları oyunu oynamaya daha da sevk etmektedir. Oyunda oyun içi satın alma bulunmakta ve yeni envanterlerle sahip olma duygusu çocukların bu seçeneği tercih etmelerine sebep olabilmektedir. Oyunda aynı zamanda pop-up ve süreli reklam çıkmakta, bu reklamlar ile ekstra oyun içi para kazanılabilmektedir. Oyunun reklamsız versiyonu çevrim içi satın alma ile alınabilmektedir. ayrıca her bölüm sonunda süreli gösterilen reklamları engellemenin bir yolu ise oyunu çevrimdışı oynamaktır.

Zoom Out 3D! Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 7 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Zoom Out 3D! oyunu oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu sağlama ve refleks geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyun genelden bütünü tahmin etme yöntemi ile zihin gelişimine katkısı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra oyun içinde yer alan reklamlar ve oyun içi satın alımlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunda oyuncuların başarı elde ettiklerinde kazanılabildikleri ödülleri kullanma isteği oyuncuyu oyuna girmeye ve oyunu oynamaya yönelik teşvik edebilmektedir. Aynı zamanda ödül kazanma yöntemlerinden biri olan çarkı çevir ve kazan çocukları kumara özendirici davranışlar olarak oyunun içerisinde yer almaktadır.

Ayrıca, oyuncuların ileri seviyelere gelebilme istekleri oyuncuları hırslandırıp daha çok oyunu oynamaya itebilmektedir. Oyunun reklamsız versiyonun tercih edilmesi veya oyunun çevrimdışı oynanması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin yollarıdır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple oyun içi satın alma ile reklamların kaldırılması iyi bir seçenek olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara, çocukları oynarken eşlik etmeleri oyundan gelebilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş