ZOOKEMON OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 1 Aralık 2021
Yazar: İsmail Aydın
Grafikler:
Okunma: 167

Zookemon

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• HOMA GAMES •HOMA GAMES • HOMA GAMES


Zookemon Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 15 Ekim 2021
Türü/Türleri Oyun Makinesi
Konusu/Amacı Zookemon oyununda hayvanları keşfederek yeni bir dünya yaratmaya çalışmaktır.
PEGI derecesi +3


Zookemon Platformları

Android

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerZookemon Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Zookemon oyununda temel amaç, oyuncunun çeşitli hayvanlardan oluşan takımı ile bir adadaki adaya özel çıkan hayvanları yok ederek oyun parası kazanmak, sahip oldukları hayvan koleksiyonlarına yeni hayvanlar eklemek, mevcut adayı oyun parası ile genişletmek ve yeni adalar açmaktır. Oyun ilk olarak oyun karakteri ve bir civciv ile bir adada başlamakta ve oyuncunun karşısına çıkan hayvanları yok ederek oyun parası toplaması ve takımına yeni hayvanlar eklemesi gerekmektedir. Her adada bir can doldurma alanı bulunmaktadır. Oyuncu can doldurma alanına girdiğinde canı azalmış olan hayvanlarının canı tamamlanmakta ve oyun sırasında kaybettiği hayvanları tekrardan oyuna dahil olmaktadır. Oyuncu topladığı oyun paraları ile adasını genişletebilmektedir. Takımdaki hayvan sayısı arttıkça oyuncu karşısına çıkan hayvanları yok etme konusunda avantaj elde etmektedir. Oyunun başlangıcında oyuncu takımına 4 adet hayvan alabilmekte ve yeni bir hayvan kazandığında bu hayvanı koleksiyonuna ekleyebilmektedir. Oyuncu koleksiyonundaki bir hayvan ile takımdaki bir hayvanın yerini değiştirebilmektedir. Oyuncu oyunda ilerledikçe takım menüsündeki hayvan alanlarındaki kilitler açılmış ise reklam izleyerek veya belirli bir oyun parası kullanarak takımını genişletebilmektedir. Oyuncu oyunda karşısına çıkan hazine sandıklarından reklam izleyerek önemli miktarda oyun parası kazanabilmektedir. Oyuncu reklam izleyerek takımındaki hayvanlara evrim geçirtebilmekte ve böylece daha gelişmiş hayvanlara sahip olabilmektedir. Oyuncu karşısına çıkan evrimini tamamlamış devasa hayvan ile reklam izleyerek mücadele edebilmekte ve hayvanı yok edebilirse önemli miktarda oyun parası ile birlikte yok ettiği hayvanın başlangıç versiyonunu kazanmaktadır. Oyuncu bulunduğu adadaki tüm genişleme ve ilerlemeleri sağladığında karşısına çıkan gemi ile yeni bir adaya geçme hakkı kazanmaktadır. Oyuncu yeni açtığı adaya geçerken karşısına çıkan parkurda kontrol ettiği gemiyi sağa sola kaydırarak karşısına çıkan altınları toplamaktadır. Oyunun ayarlar menüsünde ses ve titreşim özellikleri bulunmaktadır. Oyunun dili İngilizce’dir ve Türkçe dil seçeneği bulunmamaktadır.

Zookemon Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Zookemon oyununu oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen bir mobil platform oyunudur. Oyundaki amaç oyuncunun çeşitli hayvanlardan oluşan takımı ile bir adadaki adaya özel çıkan hayvanları yok ederek oyun parası kazanmak, bulunduğu adayı genişletmek, yeni adalar açmak ve sahip oldukları hayvan koleksiyonuna yeni hayvanlar eklemektir. Oyuncu takımındaki hayvanlar ile karşısına çıkan hayvanları yok ederek oyun parası kazanabilmekte ve koleksiyonuna yeni hayvanlar ekleyebilmektedir. Oyuncu reklam izleyerek karşısına çıkan hazine sanıklarından önemli bir miktarda oyun parası kazanmaktadır. Oyuncu adada bulunan bisikleti reklam izleyerek belir bir süre kullanarak daha hızlı hareket edebilmektedir. Oyuncu reklam izleyerek takımındaki hayvanlara evrim geçirterek daha gelişmiş özelliklere sahip olmalarını sağlamaktadır Yukarda bahsedilen durumlardan dolayı oyuncular reklam izlemeye yönelebilmektedir. Oyun esnasında oyuncunun karşısına çıkan bu reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir.

Zookemon Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Her ebeveynin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözeterek, oyunun önceden içerik kontrolünü sağlayarak karar vermeleri çocuklarını olumsuz etkileyebilecek olan içeriklerden korunmalarını sağlayacaktır.

Zookemon oyunun oynanışı itibarıyla, el-göz koordinasyonu sağlama, ani kararlar verebilme ve refleks geliştirme gibi yönleri bulunmaktadır. Bununla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyuncuların reklam izleyerek oyunda daha hızlı ilerleyebilmeleri oyuncuların çok fazla reklam izlemelerine neden olabilmektedir. Oyunda yer alan reklamlar kimi zaman olumsuz içerikleri barındırabilmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, oyuncuların karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveyn denetiminin sağlanması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş