ZOO GUARDİANS OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 16 Mart 2022
Yazar: İsmail Aydın
Grafikler:
Okunma: 80

Zoo Guardians

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• JumpStart Games •JumpStart Games •JumpStart Games


Zoo Guardians Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma Yok
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 12 Ağustos 2020
Türü/Türleri Simülasyon
Konusu/Amacı Zoo Guardians oyununda amaç nesli tükenmekte olan hayvanları belirleyerek onları korumaya çalışmaktır.
Pegi derecesi +3


Zoo Guardians Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerZoo Guardians Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Zoo Guardians oyunu tek oyunculu akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen bir strateji oyunudur. Oyunda temel amaç, Hayvanat Bahçesi inşaa ederek ve geliştirerek nesli tükenmekte olan hayvanlar için uygun ortamlar oluşturarak hayvanları korumak ve oyun parası kazanmaktır. Oyunda oyuncular kutup, tropik, ılıman, çayır ve çöl gibi hayvan yaşam alanları oluşturmakta ve bu yaşam alanlarına uygun hayvanlar satın almaktadır. Oyuncuların sahip oldukları hayvanları beslemesi, yaşam alanlarını temizlemesi ve hayvanları tedavi etmesi gerekmektedir. Oyuncular hayvanat bahçelerini geliştirdikçe oyun parası kazanmakta ve bu kazandığı oyun paraları ile yeni yaşam alanları inşaa edebilmekte ve bu yaşam alanlarına uygun hayvanlara sahip olabilmektedir. Oyuncular sahip oldukları hayvanlara daha uygun yaşam alanları oluşturabilmek için sıcaklık kontrol binası, nem kontrol binası, su arıtma tesisi ve yiyecek deposu gibi yapılar inşaa etmesi gerekmektedir. Oyuncular reklam izleyerek yemek üretimini hızlandırmakta ve değerli taşlar kazanma gibi avantajlar kazanabilmektedir. Oyunda kullanılan dil İngilizce olmakla beraber Türkçe dahil farklı bir dil seçeneği bulunmamaktadır.

Zoo Guardians Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu sağlama ve refleks geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra oyun içinde yer alan reklamlar ve oyun içi satın alımlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunda çeşitli avantajlar kazanabilmek için reklam izleme seçeneği çıkması oyuncuları reklam izlemeye yönlendirebilmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde sürekli karşısına çıkan ve cazip gösterilen oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş