ZEN MATCH OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 4 Kasım 2021
Yazar: Hatice Üstün
Grafikler:
Okunma: 333

Zen Match
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Wild Pluto • Wild Pluto • Wild Pluto


Zen Match Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 10 Haziran 2020
Türü/Türleri Bulmaca
Konusu/Amacı Zen Match oyununda amaç, ekrana karışık olarak gelen günlük hayatta karşımıza çıkacak çeşitli meyve ve türevlerinin aynı olanlarını bulmak ve yer değiştirerek eşleştirmektir.
PEGI derecesi +3


Zen Match Oyun Platformları

Android iOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerZen Match Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Zen Match oyunu bulmaca türünde, basit açıklaması ile bir eşleştirme oyunudur. Zen Match oyununda amaç, ekrana karışık olarak gelen günlük hayatta karşımıza çıkacak çeşitli meyve ve türevlerinin aynı olanlarını bulmak ve yer değiştirerek eşleştirmektir. Meyveler dağınık halde bulunduğundan dikkatli olmak ve verilen süre içerisinde eşleştirmeleri tamamlamak gerekmektedir. Oyunun başlangıcında bir dakika ile başlayan süreç 4 veya daha fazla meyvenin eşleştirilmesi ile artmaktadır. Her eşleştirmede skor hanesinde yazan sayı artmakta ve oyuncu liderlik tablosundaki yerini almaktadır. Bunun için öncelikle bir oyuncu ismi yazılması gerekmektedir. Bu tabloya giriş ekranından istenildiği zaman ulaşılmakta ve ilk 3’e giren isimler birer taç ile simgelenmektedir. Oyunda herhangi bir can veya hak sınırlaması yoktur. Ayrıca verilen bir diğer ayrıcalık ise o an ekranda var olan meyveler arasında herhangi bir eşleşme görülmemesi halinde sınırsız bir şekilde yenileme yapılabilmekte ve meyveler yeni bir sıralanış ile yer almaktadır. Oyun dili ve oyundaki yönergeler İngilizcedir. Türkçe dâhil herhangi farklı bir dil bulunmamaktadır. Ayarlar sekmesine baktığımızda ise oyunun sesini ve bildirim seslerini açma ve kapatma seçeneği karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanında oyundaki bildirimleri titreşime alma seçeneği de mevcuttur.

Zen Match Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Zen Match oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir bulmaca oyunudur. Zen Match oyunu hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oynanabilmekte olup, oyunda süre kısıtlaması bulunmaktadır. Oyunda amaç, karışık halde bulunan çeşitli meyvelerin aynılarını bulup birbirleri ile eşleştirmektir. Oyun seviyeleri kolay olmakla birlikte ilerleme kaydedildikçe zorlaşmaya başlamaktadır. Ayrıca oyunda reklam gösterimi ve oyun içi satın alma bulunmaktadır. Oyun içerisinde verilen sürede eşleştirmelerin yapılmaması halinde oyuncular reklam izleme yoluyla fazladan süre elde edebilmektedir. Bunların yanı sıra oyuncular oyuna facebook ya da mail üzerinden de giriş yapılabilmektedir. Oyunu reklamsız oynamanın yolu ise oyunu çevrimdışı oynamaktır. Bu seçenekte ek süre kazanılma ihtimali bulunmamaktadır.

Zen Match Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu sağlama ve hafıza geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyun olumsuz bir içerik barındırmamakla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması ve oyunun reklamsız versiyonunun satın alınması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin yollarıdır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple oyunun reklamsız versiyonun tercih edilmesi iyi bir seçenek olabilmektedir.

Diğer yandan oyun, Facebook hesabı ile eşleştirilip oynandığında kişinin karşısına listesindeki oyunu oynayan diğer arkadaşlarının elde ettiği skorlar çıkmakta ve kişi ister istemez rakibini geçme isteğiyle oyuna daha fazla bağlanmaktadır. Oyuncular arkadaşlarıyla mücadele içinde oyuna devam edip kendilerini kıyaslamaya başlamaktadırlar. Böylelikle oyunun içerisine dâhil edilen arkadaş kavramı oyuncunun oyuna daha da bağlanmasına sebep olmaktadır. Bu bağlılığa aynı zamanda oyunda bir can veya hak sınırlamaması bulunmaması da sebebiyet vermektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapma ihtimalini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan reklam içerikleri ve oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş