WHO IS? OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 23 Kasım 2020
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI- Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 4897

Who is?
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Unico Studio • Unico Studio • Unico Studio


Who Is? Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 11 Haziran 2020
Türü/Türleri Bulmaca Oyunları
Konusu/Amacı Çeşitli deliller toplanarak oyundaki soruların cevabı bulunmaya çalışılmaktadır.
PEGI derecesi 4+


Who Is? Oyun Platformları

Android iOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerWho Is? Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Who is oyunu ücretsiz olarak indirilebilen, bulmaca türünde mobil bir oyundur. Oyun bölümleri kolaydan zora doğru seviye seviye ilerlemektedir. Oyunda görsel temalı çeşitli sorular sorulmakta ve bu soruların doğru cevabı ise oyun içerisinde oyuncuya verilen deliller toplanarak verilmektedir. Oyun içerisinde sorunun cevabı bulunamadığı takdirde ipucu kullanılabilmektedir. Bu ipuçları ise ücretli olarak alınabileceği gibi oyun içerisindeki reklam videoları izlenerek de elde edilebilmektedir. Oyundaki soru ipuçları ile çözülemediği, yeterli delil toplanamadığı takdirde ise delil bulma yardımcısı kullanılabilmektedir. Bu sayede zorlu oyun seviyeleri geçilebilmektedir.

Oyunda bir diğer unsur ise sosyal medya platformlarında oyun paylaşıldığı takdirde fazladan ipucu hakkı elde edilmektedir.

Who Is? Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Who is oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil zekâ oyunudur. Oyun hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oynanabilmektedir. Oyunda amaç, her seviyede farklı olan soruların uygun olarak cevaplanabilmesidir. Oyunda, oyuncuların zihinlerini zorlayan görsel ilginç sorular yer almaktadır. Oyuncuların bazen tahmin etmekte zorlanacakları ve bazen de komik cevaplarının olduğu testler, zihin geliştirici egzersizler sunmaktadır.
Oyunda yer alan diğer bir diğer unsur ise oyun içerisinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlardır. Oyunda gösterilen reklamlar kimi zaman pop-up reklamlar da olabilmektedir. Bu reklamlar belirli ücretler karşılığında kaldırılabilmektedir.

Oyunda oyuncunun geçemediği bölümler için ipucu kullanma imkânları bulunmaktadır. İpuçları video izleme veya sosyal medya hesaplarının kullanılması yoluyla elde edilebilmektedir. Oyunda ipucu kazanmak için reklam izlemenin yanı sıra bölümleri geçerken de zaman zaman oyuncuların karşısına reklamlar çıkabilmektedir.

Who Is? Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 4 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz ve zihin koordinasyonunu geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, dikkat geliştirme ve pratik çözüm bulmalarına da katkı sağlamaktadır. Who is oyunu, çocukların ebeveynleri ile birlikte de oynayabilecekleri bir oyundur. Oyun, olumsuz herhangi bir içerik barındırmamakla birlikte, oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması, oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Ayrıca, oyunun bağımlılık yapıcı etkisi de bulunmaktadır. Oyunun puan sistemi ile devam etmesi, oyuncular arasında rekabeti tetiklemektedir. Oyunda puan sıralamasının olması ve oyuncuların puanlarını sosyal medya üzerinden arkadaşları ile karşılaştırabiliyor oluşu rekabeti artırmakta ve oyuncuları hırslandırarak oyuna daha da bağlamaktadır. Oyunda bölümleri geçmek için zaman zaman ipucu kullanmaya ihtiyaç duyulabilmesi sebebiyle oyuncular oyun içi satın almaya yönelebilmektedir. Oyun içi satın alma kullanılarak ipucu sahibi olunabilmekte ve reklamlar gizlenebilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerin çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Oyun esnasında çocuklara eşlik edilmesi ve yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş