WHİCH WHEEL? OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 24 Ocak 2022
Yazar: Mehmet Ali Küçük
Grafikler:
Okunma: 354

Which Wheel?

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• tastypill •tastypill •tastypill


Which Wheel? Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 30 Kasım 2021
Türü/Türleri Gündelik
Konusu/Amacı Which Wheel? Oyunundaki amaç seçilen araçlar ile rakip araçlara karşı yarışarak birinci bitirmeye çalışmaktır.
PEGI derecesi +3


Which Wheel? Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerWhich Wheel? Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Which Wheel? oyun mağazalarında macera kategorisinde bulunan IOS ve GooglePlay Store platformlarından erişilebilen klasik bir hypercasual oyundur. Oyunun temel amacı, her bölümde rastgele oluşturulan platformları doğru aracı seçerek rakipleri elemektir. Yüklemeleri yaptıktan sonra karşımıza diğer oyunlarda olduğu gibi pratik bir ana sayfa gelmektedir. Sol üst kısımda oyun ayarlarını değiştirebileceğiniz dişli ikonu bulunmaktadır. Aynı hizada sağ tarafta ise oyun içi kazandığınız C ikonu ile gösterilen oyun parası göstergesi bulunmaktadır. Sağ hizada turuncu araç butonu ise yeni levellerde açılacak araçların bulunduğu garaja yönlendirmektedir. Ayrıca araç kostümlerini değişirebileceğiniz buton ile birlikte oyun içi satım yapılan reklamları gizle butonu bulunmaktadır. " Tap to Play " Türkçesi ile oynamak için dokunun olan butona tıklanıldığında oyun hızlı bir şekilde açılmaktadır. Oyunda genel olarak 4 farklı araç bulunmaktadır. Bunlar; hava aracı, iki adet kara aracı ve deniz aracı. Oyun levelleri bu araçların kullanımına bağlı olarak farklılık göstermektedir. İlk levellerde arazi olarak adlandıracağımız taşlı bir yol ile karşılaşmaktayız ve ilerleyen levellerde, ralli pisti, farklı bir arazi yapısı gibi platformlar ile birlikte formula - 1 araçları, ATV motorları gibi geliştirmeler ile karşılaşılmaktadır. Birinci bölümde, arazi tarzı yolda Pick-Up yani kamyonet ile yola devam edilirken hemen ardından bu platformun bitişinde ince bir yol bulunmaktadır. Bu yolda ise motosiklet seçeneğini seçip platforma devam edilmektedir. Yanlış seçimlerde karakterimiz yavaşlamakta ve yarışı kaybetmektedir. Her platformların geçişinde yani arazi-engebeli yoldan ince bir yola geçişte kullanılmakta olan aracın doğru zamanda değiştirlmesi durumunda " Perfect " bonusu alınmaktadır. Üst üste bozulmadan aldığınız bu bonuslar platformun en sonunda sizlere puan çarpanı olarak geri dönüş sağlıyor. Oyun bitimi ekranında kazanılan ödül ile birlikte bu ödülün 2 katı tutarında bir miktar kazanılabilinmektedir.

Which Wheel? Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Which Wheel? inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Which Wheel? çevrim dışı da oynanabilmektedir. Which Wheel? bir macera oyunudur. Oyunda reklam bulunmaktadır. Ayrıca oyun içi satın almada mevcuttur. Oyun süresiz oynanabilmekte böylece oyun içi para, birtakım envanterler ve puan kazanılmaktadır. Ayrıca oyuncuların karşısına sıklıkla çıkan reklamlar bulunmaktadır. Oyun esnasında oyuncunun karşısına çıkan bu reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir. Reklamlar izlendikçe oyun içi bonuslar kazanılabilmektedir. Bu durum çocuklar için reklamları daha sık kullanma gibi durumlar yaratmaktadır.

Which Wheel? Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun ESRB Amerikan oyun derecelendirme sistemine göre 9 yaş üstü için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Which Wheel? oyunun olumsuz yönlerine bakacak olursak, oyun içerisinde puan kazanıp profil hesaınızıya yükseltmek oyuncunun daha fazla hırs yapmasına sebebiyet vermekle beraber oyunun bağımlılık yapıcı etkisini artırmaktadır. Bu duruma ek olarak, oyun içerisinde kazanılan geliştirmelerin ilgi çekici olması yeni kazanılacak envanterler konusunda merak uyandırmasına sebebiyet vermektedir. Böylece çocuk oyuna daha bağımlı hale gelebilmektedir. Diğer bir durum ise oyun içi satın almalardır. Which Wheel? oyununda oyun içi satın alma vardır. Ayrıca oyun içi satın alımlar diğer oyunlarda cazip hale getirilmiş ve oyunun birçok yerinde kullanıcının karşısına çıkarılmıştır. Bu konuda özellikle ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlardır. Bu reklamları engellemenin yolu oyunun çevrim dışı oynanmasıdır.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde sürekli karşısına çıkan ve cazip gösterilen oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş