WAR OF RAFTS: ÇILGIN DENİZ MUHAREBESİ

Tarih: 24 Mayıs 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 655

War of rafts: Çılgın Deniz Muharebesi
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• CASUAL AZUR GAMES • CASUAL AZUR GAMES • CASUAL AZUR GAMES


War of rafts: Çılgın Deniz Muharebesi Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 09 Kasım 2020
Türü/Türleri Eğlencelik Bilgi Oyunları
Konusu/Amacı Tek başına bireysel olarak tecrübe ettiğiniz bir etkinlik. Dilediğiniz kategoride zamana karşı oynayıp puan ve altın kazanarak liderlik tablosuna girebilir, bütün oyuncularla rekabet ederek “tüm zamanlar”ın rekorlarını kırabilirsiniz.
PEGI derecesi +3


War of rafts: Çılgın Deniz Muharebesi Oyun Platformları

Android


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerWar of rafts: Çılgın Deniz Muharebesi oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

War or rafts: Çılgın Deniz muharebesi oyununda temel amaç su içerisinde kara şeklinde bulunan bir platformda ilerlemek ve rakipler üzerinde üstünlük kurup onları yok etmektir. Oyunun adının Türkçe anlamı ise sal üzerinde savaştır. Oyunun başlangıcında veya ilerleyen seviyelerse oyuncu karakterine isim verebilmektedir. Oyuncu karakterine isim vermediği takdirde ise oyundaki adı player ile başlayan bir isim olmaktadır. Oyunun en başına karakterimiz tek başına ve kare şeklinde olan bir sal üzerinde su üzerinde sağa, sola, yukarı ve aşağı doğru hareket ederek ilerlemektedir. Bu hareket esnasında ise karşısına su üzerinde can simidi ile bekleyen karakterler çıkmaktadır. Oyuncu bu can simidindeki bulunan karakterlere yaklaşarak onu kare sandal üzerine almakta böylelikle daha güçlü bir hale gelmektedir. Oyunda her karakter 5 yıldız değerindedir. Bir sandalın üzerine ise 4 adetten fazla karakter binememektedir. Bu sebeple mümkün oldukça fazla sandal toplanması gerekmektedir. Her bir karakter alındığından yıldız sayısı artmakta ve daha güçlü hale gelinmektedir. Örneğin oyuncunun sandal üzerinde 50 yıldızlık bir karakteri varsa ve karşısındaki rakip 30 yıldızlık bir karaktere sahipse galip gelinmekte ve rakibin Salı kendi salları arasına katılmaktadır. Böylelikle sal grubu daha da büyümektedir. Oyun içerisinde esas rakip ise daha büyük bir sal grubuna sahip olandır. Oyunun seviyeleri ancak bu büyük rakip yenilebilindiği takdirde geçilmektedir. Oyuncunun karşısına büyük rakip çıkmadan önce oyun, oyuncuya yeteri kadar büyümesi için bir zaman vermektedir. Bu zaman bittiği takdirde ise ekranda büyük rakip nerdeyse orda iskelet kafası resmi çıkmakta aynı zamanda bir uyarı sesi gelmektedir. Oyuncu isterse bu büyük rakibin olduğu kısma doğru ilerlemekte ya da daha da büyümek için farklı alanlara gidip daha fazla karakter ve sandal toplaması gerekmektedir. Oyun seviye seviye ilerlemektedir. Her bölüm arasında ise 5 adet kısa kısa oyun seviyesi vardır. Bu 5 adet seviye geçilemediği takdirde diğer bölüme geçmek mümkün olmamaktadır. Oyunun çeşitli yerlerinde ve sandal üzerinde duran çeşitli silahlar bulunmaktadır. Bu silahlar alındığı takdirde ise rakibin yıldız sayısı daha hızlı düşürülmekte ve galibiyet elde edilebilmektedir. Oyun içerisinde gidilebilecek alan sınırlıdır. Oyun içerisindeki açık mavi alandaki su üzerinde hareket edilmekte ve ilerlenebilmektedir. Oyunun dili ve oyunda bulunan yönergeler Türkçedir.

Oyunda bir diğer unsur ise hazine sandıkları içerisinde dolar kazanılmasıdır. Kazanılan bu dolarlar ile sandal rengi değiştirilebilmektedir. Bu renkler sınırlı miktarda olup mavi, turuncu, yeşil ve pembe renkleridir. Her birinin ise alınabileceği miktar farklıdır. Örneğin yeşil renk için 500 dolar gerekirken pembe renk için 1000 dolar gerekmektedir. Oyunun başlangıçta ise karakterin üzerinde durduğu sandal mavi renktedir

WAR OF RAFTS: ÇILGIN DENİZ MUHAREBESİOyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

War Of Rafts: Çılgın Deniz Muharebesi oyununu inceleyecek olursak, oyun akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir aksiyon oyunudur.

Oyuna oyunculara ödüller verilmesi, oyuncuları oyuna bağlayan ve oyuncular için oyunu çekici hale getiren bir unsurdur. Oyuncunun oyun içinde ilerledikçe farklı seviye kilitlerini açabilmeleri ve ilerleme istekleri onları oyunu oynamaya daha da sevk etmektedir.

WAR OF RAFTS: ÇILGIN DENİZ MUHAREBESİ Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

War Of Rafts: Çılgın Deniz Muharebesi oyununun oynanışı itibariyle el-göz koordinasyonunu geliştirme, hızlı tepki verme gibi olumlu yönü bulunmaktadır. Olumsuz olabilecek bir kan ögesi yer almamaktadır. Bunun yanı sıra oyun içi satın alma bulunmaktadır. Oyunda ilerlemek adına çocukların bilinçsiz bir şekilde oyuna para yatırmalarına sebep olabilen bu konu hakkında özellikle ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Oyunda oyuncuların başarı elde ettiklerinde kazanılabildikleri ödülleri kullanma isteği oyuncuyu oyuna girmeye ve oyunu oynamaya yönelik teşvik edebilmektedir.

Ayrıca, oyuncuların ileri seviyelere gelebilme istekleri oyuncuları hırslandırıp daha çok oyunu oynamaya itebilmektedir. Oyunun reklamsız versiyonun tercih edilmesi veya oyunun çevrimdışı oynanması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin yollarıdır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple oyun içi satın alma ile reklamların kaldırılması iyi bir seçenek olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde bulunan oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş