WACKY RUN OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 2 Mart 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 943

Wacky Run
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• VOODOO • Piotr Skalski • VOODOO


Wacky Run Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 6 Kasım 2020
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı A3 boyutlu en büyük engel yarışı olan Wacky Run da seviye atlayarak diğer oyunculara meydan okuyun.
PEGI derecesi +13


Wacky Run Oyun Platformları

Android IOS Nintendo Switch


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerWacky Run Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Wacky Run oyununda temel amaç deniz yüzeyine kurulu bir platformda çeşitli engelleri aşıp bitişe ulaşmaktadır. Oyunun başlangıcında karakterimiz mor renkli sosis şeklindedir. Yanında farklı renkteki sosislerle yarış yapmakta ve engellere takılmadan hızlı bir şekilde diğer sosis karakterlerinden önce bitiş çizgisine ulaşmaya çalışmaktadır. Oyun ekranının üst kısmında ise geçilen ve bitişe kalan yol miktarı görülmektedir. Oyuncu bu sayede bitişe ne kadar kaldığını görebilmektedir. Oyun kısa kısa seviyeler halindedir. Seviyelerdeki parkurlar bazı seviyelerde tek platform üzerinde olurken bazı seviyelerde ise birden fazla platform üzerinde ilerlemektedir. Oyundaki seviyelerin başarılı oldukça kilidi açılmakta, oyuncu isterse kilidi açılmış sevdiği bir bölümü yeniden oynayabilmektedir.

Her seviyedeki engeller farklılaşmaktadır. Engeller arasında çeşitli sayıda bıçaklar, çekiçler, döner halde bulunan engeller ve hareketli köprüler bulunmaktadır. Engellerden geçilemediğinde de oyun devam etmektedir. Örneğin, engellerden bıçakla karşılaşıldığında karakterimiz yavaşlamakta, döner halde bulunan engellere çarpıldığında ise yerde sürünerek oyuna devam etmektedir. Oyunda önemli olan yarışı birinci olarak bitirebilmektir. Ancak bu şekilde seviye geçilebilmektedir. Oyunda başarılı olunduğunda çeşitli miktarlarda elmas kazanılmaktadır. Elmasların fazla kazanılması için mümkün oldukça rakipten hızlı bir şekilde bitiş çizgisine ulaşılması gerekmektedir. Bu sayede rakipler bitiş çizgisine gelene kadar merdivenlerde bulunan elmaslardan kazanılmaktadır. Kazanılan elmaslar ile oyunun başlangıcında süre ve hızlandırma gibi çeşitli seçenekler alınabilmektedir. Süre seçeneği alındığı takdirde oyunda herhangi bir engelle karşılaşıldığında yavaşlayarak veya sürünerek belirli bir süre gidebilme süresi düşmektedir.

Oyunun başlangıcında üzerinde kıyafet olmayan sosis karakteri için çeşitli iş kollarında giyilen kıyafetler alınabilmektedir. Bu kıyafetler şerif kıyafeti, aşçı kıyafeti, tırtıl kıyafeti, çiftçi kıyafeti, korsan kıyafeti, beyzbolcu kıyafeti, Ninja kıyafeti, dalgıç kıyafeti, Amerikan futbolcu kıyafeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kıyafetler oyunun başlangıcında açık olmayıp çeşitli seviyelerde açılmaktadır. Çeşitli seviyelerde patron bölümü ile karşımıza çıkan sosis karakterini yendiğimizde, o karaktere sahip olunabilmektedir. Oyunun dili ve oyunda bulunan yönergeler İngilizce olup farklı bir dil seçeneği bulunmamaktadır. Oyunda ses açma kapama seçeneği mevcut olup istenildiğinde bildirimler açılıp kapatılabilmekte ya da titreşime alınabilmektedir.

Wacky Run Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Wacky Run oyunu ücretsiz olarak indirilebilen bulmaca türünde mobil bir oyundur Wacky Run oyunu hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oynanabilmekte olup, oyunda süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Oyunda amaç, sosis karakteri karşısına çıkan engellerden kurtararak bitiş çizgisine diğer rakiplerinden önce ulaştırmaya çalışmaktır. Oyunda ikinci olarak bitiş noktasına ulaşan sosis karakteri oyunu kaybetmiş sayılmakta ve bölümü tekrardan oynaması gerekmektedir. Oyun seviyeleri kolay başlamakla birlikte ilerleme kaydedildikçe zorlaşmaya başlamaktadır. Su üzerindeki platformda devam eden oyunda bazı durumlarda karakter suya düşebilmekte ve yüzerek tekrar platforma çıkabilmektedir. Platform üzerinde çeşitli engellerden geçilirken sosis karakterleri bazı engellere takılarak parçalanabilmekte ve kendi renklerine göre kan görünümü ortaya çıkabilmektedir. Örneğin mor sosis engelden geçerken takıldığında etrafa mor renk sıçramaktadır. Sosis karakteri parçalansa da platform üzerinde ilerlemeye devam edebilmektedir. Oyunda belli bir seviye gelmeden sosis karakterin görünümü değiştirilememekte farklı görünüşlerin kilitleri seviyeler tamamlandıkça açılmaktadır İlk 10 seviye geçilmeden kilitlerin açılması mümkün olmamaktadır. Seviyeler tamamlandıkça elmas kazanılmaktadır. Ayrıca oyunda reklam gösterimi ve oyun içi satın alma bulunmaktadır. Reklamlar oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmaktadır. Oyun çevrimdışı oynansa da oyuncuların karşısına reklamlar çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra, bölüm sonlarında kazanılan elmasların miktarı reklam izlenerek çoğaltılabilmektedir.

Oyunun reklamsız versiyonunu tercih edenler içim oyunun reklamsız seçeneği oyun içi satın alma kullanılarak satın alınabilmektedir.

Wacky Run Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 13 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun, oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu ve zihin koordinasyonunu sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyunda sosis karakterin engellere çarpıp hasar alarak bölünmesi esnasında kendi renklerinde olan kan sıçramalarının olması hassas yapıda çocuklar için olumsuz bir içerik olarak nitelendirilebilmektedir. Bununla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyun esnasında oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılan reklamlar müstehcen içerikli reklamlar ve oyunlar barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması veya reklamsız versiyonunun satın alınması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Oyun içerisinde oyuncuların karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş