TRT BİL BAKALIM OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 20 Mayıs 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 9961

TRT Bil Bakalım
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu • Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu • Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu


TRT Bil Bakalım Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 09 Kasım 2020
Türü/Türleri Eğlencelik Bilgi Oyunları
Konusu/Amacı Tek başına bireysel olarak tecrübe ettiğiniz bir etkinlik. Dilediğiniz kategoride zamana karşı oynayıp puan ve altın kazanarak liderlik tablosuna girebilir, bütün oyuncularla rekabet ederek “tüm zamanlar”ın rekorlarını kırabilirsiniz.
PEGI derecesi +3


TRT Bil Bakalım Oyun Platformları

Android IOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerTRT Bil Bakalım oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

TRT Bil bakalım oyununda temel amaç çeşitli sorulara doğru cevap vermek ve puan kazanmaktır. Oyunda 2 tür mod bulunmaktadır. Bunlar tek başına oynama modu ya da karşılıklı oynama modudur. Oyuna ilk girişte kayıt yapılması gerekmektedir. Kayıt işlemi ise e-mail, isim ve şifre girerek gerçekleştirilmektedir. Bu sayede oyundaki ilerlemeler farklı cihazlarda bile olsa kaybedilmemekte ve farklı cihazlardan da aynı seviyeden oynanabilmektedir. Oyunda istenildiği takdirde profil ayarları yapabilmekte ve oyuncu kendisine çeşitli avatarlar seçebilmektedir. Oyunda tek başına oynama seçeneği seçildiğinde kategoriler çıkmaktadır. Bu kategoriler; karışık, bilim, genel kültür, sinema tv, tarik coğrafya, spor, sanat, gastronomi, tıp bilgisi, doğudan batıya, başkentler, Türkiye coğrafyası, beyaz perde, kim kimdir, yönetmen koltuğu, futbol, 80’ler 90’lar, geçmişten günümüze gibi kategorilerdir. Karşılıklı mod’da ise bire bir, çoklu ve özel oda gibi seçenekler bulunmaktadır. İçerik olarak ise birebir seçeneğinde rastgele rakip bulunabilirken, çoklu seçenekte rastgele seçilen 5 kişilik odada oyun oynanabilmektedir. Ayrıca karşılıklı mod’da özel oda bulunmaktadır ve bu oda sayesinde arkadaşlar oyuna davet edilmekte ve 10 kişiye kadar oyun oynanabilmektedir. Oyunda her hangi bir kategoriye girildiği takdirde çeşitli miktarlarda sorular çıkmaktadır. Bu soruları bilmek için oyuncuya 60 saniye yani 1 dakika süre tanınmaktadır. Sorulara doğru cevaplar verildiği takdirde 2 saniye fazladan kazanılmaktadır. Sorulara yanlış cevap verildiği takdirde ise 2 saniye kaybedilmektedir. Ayrıca sorulara doğru cevap verildiği takdirde 5 altın ve 10 yıldız kazanılabilmektedir. Bu altınlar ile joker hakları elde edilebilmektedir. Bu joker hakları arasında yarı yarıya joker hakkı çift cevap joker hakkı ve soruyu değiştirme joker hakkı bulunmaktadır. Oyunda 10 can hakkı bulunmaktadır. Can hakları her bir oyun için 1 tane gerekmektedir. Bir süre sonra ise bu can hakları yenilenmektedir. Oyunun kategorilerine başlarken liderlik tablosu çıkmaktadır. Bu liderlik tablosunda oyuncunun puanına göre adı yer almaktadır. Ayrıca soruları bildikçe kategoriye göre çeşitli unvanlar almaktadır. Örneğin genel kültür kategorisinde 20 soruya kadar doğru cevap verildiğinde Okur unvanı, 20 den 100 soruya kadar doğru cevap verildiğinde Entelektüel unvanı, 100 sorudan 400 soruya kadar ise Aydın unvanı alınırken, bilim kategorisinde ise Araştırmacı, Bilim İnsanı ve Allame gibi unvanlar alınabilmektedir. Oyunda istenildiği takdirde çeşitli istatistikler görüntülenebilmektedir. Bu istatistikler arasında cevap verme hız oranları, oyun modu tercihleri, galibiyet ve mağlubiyet görüntülenebilmektedir. Oyunda istenildiği takdirde sesler ve bildirimler açılıp kapatılabilmektedir. Oyunun dili ve yönergeler Türkçedir.

TRT Bil Bakalım Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

TRT Bil Bakalım oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir bulmaca oyunudur. Oyunda amaç, oyuncunun karşısına çıkan sorulara doğru cevap vererek puan kazanmaya çalışmasıdır. Bil Bakalım oyununda, “Genel Kültür”, “Bilim”, “Sanat”, “Tarih”, “Coğrafya”, “Spor”, “Sinema-TV” olmak üzere 7 temel kategori bulunmaktadır. Ayrıca, bu kategorilere ait alt kategoriler yer almaktadır. Alt kategorilere göre oyuncu seçim yaptıktan sonra sadece seçtiği kategoride de yarışabilmekte tüm kategori sorularının yer aldığı karışık soruları cevaplayarak da yarışabilmektedir. Ancak eş zamanlı olarak başka oyuncular ile oynanacaksa mutlaka bir ana kategorinin seçilmesi gerekmektedir. Oyunda tek başına oynama seçeneğinin yanı sıra farklı kişi ya da gruplarla halinde de oynanabilmesi rekabeti arttırmaktadır. Oyunda liderlik sistemi bulunmakla birlikte herhangi bir ödül sistemi yer almamaktadır. Ayrıca, oyunda reklam gösterimi bulunmamakta ve oyun akıcı bir şekilde ilerlemektedir.

TRT Bil Bakalım Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Her ebeveynin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözeterek, oyunun önceden içerik kontrolünü sağlayarak karar vermeleri çocuklarını etkileyebilecek olan içeriklerden korunmalarını sağlayacaktır.

TRT Bil Bakalım oyunu içinde farklı kategorilerde soruların yer alması ve bu şekilde oyunda başarı kazanılması oyunun öğretici bir yönü olduğunu göstermektedir. Soru sayısının ve sorulardaki çeşitliliğin fazla olması çocuğu birçok farklı alanda bilgilendirmektedir. Oyunda herhangi bir olumsuz içerik ve reklam gösterimi yer almamaktadır. Oyun, oyuncuların ilgi alanlarına yönelik olabilecek farklı kategorilerde sorular ile kaliteli vakit geçirmelerini sağlayacak bir içerik sunması yönüyle de ebeveynlerin çocukları ile birlikte eğlenerek oynayabileceği bir oyundur.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları önem taşımaktadır. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri bir yandan birlikte eğlenirken bir yandan da çocukların öğrenmelerine katkı sağlayacaktır.

Paylaş