TRIVIA CRACK İNCELEMESİ

Tarih: 13 Kasım 2018
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI
Grafikler:
Okunma: 8034

Trivia Crack

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Etermax • Etermax • Etermax


Trivia Crack Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz – Oyun İçi Satın Alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 26 Ekim 2013
Türü/Türleri Bilgi
Konusu/Amacı Trivia Crack istediğiniz bir arkadaşınızla ve ya sistem tarafından seçilen bir rakibe karşı 6 set boyunca oynanan bir bilgi oyunudur. Amacı soruları doğru cevaplayarak rakibi yenmektir.
PEGI derecesi 3+


Trivia Crack Oyunu Platformları

Android iOS Windows PhoneOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler
Trivia Crack Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Trivia Crack istediğiniz bir arkadaşınızla ve ya sistem tarafından seçilen bir rakibe karşı 6 set boyunca oynanan bir bilgi oyunudur. Eğlence, Sanat, Spor, Tarih, Bilim ve Coğrafya olmak üzere 6 katagoriden oluşmaktadır. Bu kategorilerin üzerinde o kategoriye ait bir simge bulunmaktadır. Oyuna girildiğinde ekranda Yeni Oyun yazısı görülmektedir. Bu tuşa basıldığında ekrana Klasik veya Meydan Okuma modları ve rakiplerle ilgili seçenekler gelmektedir.

Klasik Mod: Oyunda üzerinde kategorilerin bulunduğu bir çark ve çarkın üzerinde ise sabit bir ibre bulunmaktadır. Çarkın ortasındaki döndür yazısına basıldığında ya da çarkı parmağınızla bir yöne doğru hızlıca hareket ettirdiğinizde çark dönmeye başlamaktadır. Çark durduğunda ibre hangi kategoriyi gösteriyorsa o kategoriden 4 şıklı bir soru gelmektedir. Soru doğru cevaplanırsa yeniden çark çevrilmektedir.. Eğer soru doğru cevaplanamaz ya da 20 saniye içinde hiçbir şık seçilmezse çarkı çevirme sırası rakip oyuncuya geçmektedir. 3 soru doğru cevaplanır veya çarkın üzerindeki taç simgesi ibrenin önünde durursa, oyuncu bir soru kategorisi seçer ve ekrana o kategoriden bir soru gelmektedir. Eğer soru doğru cevaplanırsa oyuncu o kategoriden bir karakter kazanmaktadır. Bu şekilde, her kategoriden 1 tane olmak üzere, 6 karakter kazanırsa oyuncu oyunu kazanmaktadır 6 karakteri daha önce toplayan oyunu kazanmış olmaktadır.

Meydan Okuma: Klasik moddan farklı olarak bunda çark yoktur ve birden çok kişiyle de oynanabilmektedir. Bu modda her oyuncu birbirine rakiptir ve bu modda çeşitli kategorilerden 12 soru bulunmaktadır. Oyun başladığında ekrana yine herhangi bir kategoriden 4 şıklı bir soru gelmektedir. Soru ister doğru cevaplansın ister yanlış cevaplansın diğer soruya geçilmektedir. Bu şekilde 12 soruyu cevaplayan oyuncu oyunu bitirmiş olmaktadır. Oyun bittiğinde oyuncuların doğru cevapladığı soru sayısını gösteren bir skor tablosu çıkmakta ve 12 sorudan en çok doğru cevabı veren oyuncu, oyunu kazanmaktadır.

Oyun Ekleri:

Yeniden çevirme: Oyunu yükleyen her oyuncu oyuna 3 çevirme ile başlamaktadır. Oyuncular zor olduğunu düşündüğü bir kategoride çarkın farklı bir kategoride durması umuduyla çarkı yeniden çevirmek için kullanmaktadır.

Jokerler: Oyuncular zor bir soru ile karşılaşırlarsa bir avantaj elde etmek için kullanabileceği jokerler bulunmaktadır. Oyuncu belli bir coin ödeyerek joker kullanabilmektedir. Belli oyun başarıları veya uygulama içi satın alma yoluyla coin satın alınabilmektedir.

Canlar: Oyuncular, her yeni oyun başlattığında 1 can harcamaktadırlar. Oyuncuların canları bittiğinde yeni oyun başlatamamakla birlikte canlarının yeniden dolması için 24 saat beklemek zorundadırlar. Her 24 saatte 1 can dolmakta ve 3 can dolduğunda üzerinden 24 saat geçse bile canlar daha fazla artmamaktadır. Eğer oyuncular 24 saat beklemek istemezse Facebook'taki arkadaşlarından can isteyebilmektedir.


Trivia Crack Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.
Trivia Crack oyununu inceleyecek olursak, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil çevrimiçi bilgi yarışması oyundur. Oyunun reklamsız sürüm bulunmakla beraber bu sürüm ücretlidir. Oyunu oynayabilmek için facebook ya da e-mail bağlantısı gerekmektedir. Oyunda klasik ve meydan okuma modları bulunmakta ve bu modlar arkadaşlarla ya da rastgele kullanıcılarla oynanabilmektedir. Klasik mod; Bilim, spor, sanat, eğlence, coğrafya ve tarih bölümlerinden oluşmaktadır. Aynı zamanda taç seçeneği bulunan çark otomatik olarak çevrilmekte ve hangi bölüme gelirse o bölüm ile alakalı 4 seçenekli soru çıkmaktadır. 3 soruya doğru cevap verilmesi durumunda tercih edilen bir bölüm ile alakalı taç sorusu çıkmakta ve soruya doğru cevap verilmesi durumunda ilgili bölüm karakteri kazanılmaktadır. Çark otomatik çevrildikten sonra taç seçeneğine gelirse 3 soru cevaplamaya gerek kalmadan taç sorusunu görebilmekte ya da rakibe meydan okuyarak ondan daha fazla soru bilinmesi durumunda rakibin karakteri çalınabilmektedir. 6 karakteri rakibinden önce elde eden oyunu kazanmaktadır. Meydan okuma modu ise 15 tane soruya daha hızlı ve daha fazla doğru cevap verenin kazandığı bir moddur. Oyun Türkçe dâhil 22 farklı dilde oynanabilmektedir. Oyun içinde çeşitli görevler bulunmakta bu görevleri tamamladıkça oyun içi altın ve elmas kazanılmaktadır. Altın soruda ipucu için kullanılırken elmas oyun kartları alınmasında kullanılmaktadır. Oyun kartları belirli bir zaman içerisinde oyuncunun altın, can hakkı vb. kazanmasına yaramaktadır. Trivia Crack oyununda çevrimiçi satın alma seçeneği bulunmaktadır. Aynı zamanda oyun sürekli reklam izlemeye yönlendirmektedir. İzlenilen reklamlar sayesinde can hakkı, altın vb. kazanılmaktadır. Oyunda arkadaş edinme ve çevrimiçi sohbet özelliği bulunmaktadır. İstenmemesi durumunda çevrimiçi sohbet özelliği kapatılabilmektedir.


Trivia Crack Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.
Trivia Crack oyunu içinde farklı kategorilerde soruların yer alması ve bu şekilde oyunda başarı kazanılması itibariyle öğretici bir yönü bulunmaktadır. Soru sayısının ve sorulardaki çeşitliliğin fazla olması çocuğu birçok farklı alanda bilgilendirmektedir. Oyun olumsuz herhangi bir içerik barındırmamakla birlikte, oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunda soru için ipucu kazanmak için, soru yanlış cevaplandığında ikinci bir şans için vb. birçok durumda reklam izlenmeye yönlendirilmektedir. Diğer yandan oyun içi sohbet özelliği bulundurması sebebiyle diğer oyunculardan gelebilecek müstehcen ve uygunsuz içerikli konuşmalara maruz kalınabilmektedir. Bu tarz içeriklere maruz kalınmaması için oyun içi sohbet özelliği kapatılabilmektedir. Son olarak dikkat edilmesi gereken konu oyun içi satın almalardır. Trivia Crack oyununda can hakkı, soru için ipucular ( yüzde 50 joker, doğru cevap vb. ) oyun içi satın almaya alınabilmektedir. Facebook bağlantılı oyunda özellikle arkadaşlarla oynanan oyunlarda oyuncular hırs yapıp oyun içi satın almalara yönelebilmektedir. Oyun içi satın almaların bilinçsizliği ve aşırılığı söz konusu olduğunda bu durum ebeveynleri zor duruma düşürebilmektedir
Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş