TRAFFİC RUN! OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 2 Aralık 2021
Yazar: Burak Özçelik
Grafikler:
Okunma: 152

Traffic Run!

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• HOMA GAMES •HOMA GAMES • HOMA GAMES


Traffic Run! Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 5 Nisan 2019
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı Oyundaki amaç sokaktaki arabalara çarpmadan bitiş çizgisine ulaşmaya çalışmaktır.
PEGI derecesi +3


Traffic Run! Platformları

Android IOS Browser

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerTraffic Run! Oyunun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Traffic Run! oyunun konusu, bir araba ile yollardan geçerek trafikte giden arabalara çarpmadan bitiş çizgisine ulaşmaya çalışmaktır. Oyundaki temel amaç arabayı hareket ettirerek sokaklarda giderken karşına çıkan arabalara çarpmadan yolda bulunan altınları toplayarak bitiş çizgisine ulaşmaktır. Oyun oynanış şekline göre ekrana dokunarak arabayı hareket ettirebilmekte ve durdurmak için ise ekrandan parmağı geri çekerek araba durdurabilmektedir. Oyun başlangıç olarak kolay başlamakla birlikte bölümleri geçtikçe yolda bulunan trafik artarak zorlaşmaktadır. Traffic Run! oyun içerisinde bölümlerde ilerledikçe yolların şekli değişerek rampa ve tren yollarına dönüşmektedir. Bu rampalardan geçerek tren, araba, köprü ve akarsuların üzerinden araba ile atlanabilmektedir. Trafikte ilerlerken tren raylarına gelindiğinde yolun başında trenin geldiğini bildiren ikaz ışıkları vardır. Bu ikaz ışıkları yanmıyorsa yola devam edilebilmektedir. Bitiş çizgisine ulaşabilmek için araba ile hızlı gidilmesi gereklidir. Eğer bir araca veya trene çarpıldığı zaman devam etmek için tekrar başa dönmeli veya reklam izleyerek kaldığın yerden devam edilebilmektedir. Yolda bulunan altınlar bazen sabit olup bazen de bir aracın arkasında hareket halinde olabilmektedir. Altınları toplayabilmek için el-göz koordinasyonuna dikkat ederek arabalara çarpmadan toplanabilmektedir. Bazı altınlar büyük olarak karşımıza çıkabilmektedir. Büyük altın alındığı zaman birden fazla altın sahibi olunabilmektedir. Toplanan altınlar ile oyunun sol bölümünde bulunan araba iconuna tıklandığında orada bulunan farklı model arabaları satın alarak, oyuna satın alınan araba ile yollara devam edilebilmektedir. Ayrıca çevrimiçi oynarken daha fazla altın kazanabilmek için, bölüm bitirildiği zaman toplanan altınları video izleyerek 3 katı alınabilmektedir. Ayarlar bölümünden ses ve titreşim modu kapatılabilmektedir. Oyunda sadece İngilizce dili kullanılmaktadır.

Traffic Run! Oyunu Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Traffic Run! oyununu inceleyecek olursak, oyun akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilip oynanabilen bir oyundur. Traffic Run! oyunun da seçilen araba ile bir yollar üzerinde ekrana parmak ile dokunulduğunda hareket ederek arabalara çarpmadan trafikten hızlı bir şekilde geçerek bitiş çizgisine ulaşmaya çalışmaktır. Oyunda bazen rampa ve raylar üzerinden geçerek altınlar toplanabilmektedir. Trafikte giderken bazı yol kenarlarında uyarı ışıkları ile oyuncuları uyararak oyunun oynanmasında kolaylıklar sağlanmaktadır. Reklamlar oyun içerisinde oyuncuların karşısına belirli saniyeler içerisinde çıkarılmaktadır. Reklam izlenerek daha fazla altın kazanılabilmesi oyuncuları reklam izlemeye yönlendirebilmektedir. Oyunda belirli saniyeler süresince oyuncuların karşısına çıkan reklamların dışında ekranın en alt bölümünde sürekli oynayan pop-up reklamlar da yer almaktadır.

Traffic Run! Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Traffic Run! oyunu oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu, refleks geliştirme, zihin koordinasyonunu sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyun olumsuz bir içerik barındırmamakla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

Oyun esnasında oyuncuların karşısına belirli saniyelerde reklamlar kimi zaman olumsuz içerikler barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin yollarıdır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar kimi zaman çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple oyunun çevrimdışı oynanmasının sağlanması iyi bir seçenek olabilmektedir. Bu nedenlerle ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş