TRAFFİC COP 3D OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 26 Ekim 2021
Yazar: Hatice Üstün
Grafikler:
Okunma: 420

Traffic Cop 3D
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Kwalee Ltd • Kwalee Ltd • Kwalee Ltd


Traffic Cop 3D Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 23 Eylül 2021
Türü/Türleri Klasik
Konusu/Amacı Oyundaki amaç polis aracının akan trafikte kontrolünün sağlanması, yoldaki araçların kontrol edilmesi, cezai işlem uygulanması ve düzenin sağlanmasıdır.
PEGI derecesi +3


Traffic Cop 3D Oyun Platformları

Android iOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerTraffic Cop 3D Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Traffic Cop 3D oyunu bir tür simülasyon ve strateji oyunudur. Oyunun ana karakterinin bir trafik polisi olması ile beraber, temel amaç polis aracının akan trafikte kontrolünün sağlanması, yoldaki araçların kontrol edilmesi, cezai işlem uygulanması ve düzenin sağlanmasıdır. Oyunun başlangıcında kullanıcıya bildirim göndermek için izin istenmesinin ardından oyun akan bir trafikte başlamaktadır. Kullanıcı polis arabasının içinde trafikte ilerlerken önünden geçen araçların plakalarına tıklayarak araç, sahibi, ruhsat bilgileri, gündelik hayat verileri gibi detaylar listelenmektedir. Kimi zaman bu listede kurallara aykırı davranışlar (örneğin hız sınırının üstünde sürüyor, ruhsat geçersiz, korsan taksi, ödenmemiş park cezası vb.) yer alırken kimi zamanda kurallara uyan bir sürücü olduğunu belirten cümleler (örneğin geçerli bir ehliyeti var, kırmızı ışıkta durdu, hız cezası yok vb.) yer almaktadır. Plaka kaydına yapılan bu sorgunun ardından oyuncuya üç adet seçenek sunulmaktadır: gitmesine izin ver, sağa çek, çarp. Oyuncu, sorguladığı araçta kural ihlali yoksa gitmesine izin verebilmektedir. Sürücü hatalı ise onu sağa çek diyerek ikaz edebilmektedir. Bu olayın ardından oyun ekranında sürücü ve savunması yer almaktadır. Polis memuru yani oyuncu, sürücünün ifadesini dinledikten sonra gitmesine izin verme, ceza kesme ya da tutuklama kararı vermektedir. Oyuncu doğru kararlar verdiğinde “iyi polis”, yanlış bir karar verdiğinde ise “onu cezalandırabilirdin” gibi dönütler oyun ekranında yer almaktadır.

Traffic Cop 3D oyunu seviyelerden oluşmaktadır. Bu seviyeler oyunda “gün” olarak nitelendirilmektedir. Oyuncu her günün sonunda belirli bir miktar para ödülü kazanmaktadır. Kazandığı bu paralar ile kendine yeni polis arabası, siren, tekerlek gibi envanterler satın alabilmektedir. Parasının yetersiz kaldığı yerde ise bu işlemi uygulama içi satın alma işlemi ile gerçekleştirebilmektedir. Ana ekranda oyun platformu dışında oyuncunun oyunun kaçıncı gününde olduğunu belirten bir gösterge, oyunda kazandığı para miktarı, ayarlar butonu ve uygulama içi satın alma butonu bulunmaktadır. Oyunun dili ve oyunda bulunan yönergelerin Türkçe olması ile birlikte, ayarlar kısmından müzik ve titreşim ayarları değiştirilebilmektedir.

Traffic Cop 3D Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Traffic Cop 3D oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir simülasyon oyunudur. Oyunda amaç, polis aracının akan trafikte kontrolünün sağlanması, yoldaki araçların kontrol edilmesi, cezai işlem uygulanması ve düzenin sağlanmasıdır. Oyunda kazanılan paralar ile yeni polis arabası, siren, tekerlek alınabilmektedir. Ayrıca oyunda kazanılan paralar ile oyuna kalınan yerden devam edilebilmektedir. Oyunda oyunculara ödüller verilmesi, oyuncuları oyuna bağlayan ve oyuncular için oyunu çekici hale getiren bir unsurdur. Oyuncunun oyun içinde ilerleme istekleri onları oyunu oynamaya daha da sevk etmektedir. Oyunda oyun içi satın alma bulunmakta ve yeni envanterlerle sahip olma duygusu çocukların bu seçeneği tercih etmelerine sebep olabilmektedir. Oyunda aynı zamanda pop-up ve süreli reklam çıkmakta, bu reklamlar ile ekstra oyun içi para kazanılabilmektedir. Oyunun reklamsız versiyonu çevrim içi satın alma ile alınabilmektedir.

Traffic Cop 3D Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Traffic Cop 3D oyunu oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu sağlama ve refleks geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyun gerçekçi bir trafik polisliği deneyimi sunmakla birlikte bazı kuralları da öğretmektedir. Bunların yanı sıra oyun içinde yer alan reklamlar ve oyun içi satın alımlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunda oyuncuların başarı elde ettiklerinde kazanılabildikleri ödülleri kullanma isteği oyuncuyu oyuna girmeye ve oyunu oynamaya yönelik teşvik edebilmektedir.

Ayrıca, oyuncuların ileri seviyelere gelebilme istekleri oyuncuları hırslandırıp daha çok oyunu oynamaya itebilmektedir. Oyunun reklamsız versiyonun tercih edilmesi veya oyunun çevrimdışı oynanması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin yollarıdır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple oyun içi satın alma ile reklamların kaldırılması iyi bir seçenek olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara, çocukları oynarken eşlik etmeleri oyundan gelebilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş