android ios

TOCA KITCHEN 2 OYUN İNCELEMESİ

Yazar(lar): Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN | 28 August 2020, Friday 17:14 | 7,450 görüntüleme

Toca Kitchen 2
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Toca Kitchen • Toca Kitchen • Toca Kitchen


Toca Kitchen 2 Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 18 Aralık 2014
Türü/Türleri Eğitici Oyunlar
Konusu/Amacı Çeşitli yiyeceklerden yemek yapıp karakterlere yedirmektir.
PEGI derecesi 3+


Toca Kitchen 2 Oyunu Oyunu Platformları

Android iOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerToca Kitchen 2 Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Toca Kitchen Oyunu eğitici oyunlar kategorisinde ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyuna başlarken karşımıza tabak üzerinde 3 farklı karakter çıkmaktadır. Bunlar kız karakteri, erkek karakteri ve hayvan karakteridir. Seçim yaptıktan sonra oyuna başlanılmaktadır. Oyun içerisinde 3 farklı sahne bulunmaktadır. Bunlar karaktere çeşitli yiyecekler yedirilen sahne, buzdolabı sahnesi ve yiyeceklerin pişirildiği mutfak sahnesidir. Buzdolabı içerisinde çeşitli sebze, meyve, deniz ürünleri ve etler vardır. Mutfak bölümünde istenildiği takdirde çeşitli yiyecekler yapılmaktadır. Çeşitli yiyecekler için kullanılan fırın, fritöz, tava, ocak ve bıçak gibi mutfak araçları vardır. Bu araçlar ile istenilen yiyecekler doğranmakta ve istenirse karışık istenirse ayrı ayrı pişirilmektedir. Oyundaki karakterler kimi meyveyi çok severken kimi ise et ve sebze türlerini çok sevmektedirler. Yiyecekler hazırlandıktan sonra tabaklar ile oyundaki karaktere yedirilmektedir. Karakterler ise yiyeceği sevip sevmediklerini yüz ifadeleri ve sesler ile anlatmaktadır.

Oyunda bir diğer unsur ise yiyeceklere istenildiği takdirde baharat, tuz, limon, acı sos, ketçap mayonez gibi soslar ilave edilebilmekte karaktere bu şekilde yedirilebilmektedir.

Toca Kitchen 2 Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Toca Kitchen 2 oyununu inceleyecek olursak, oyun akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilerek oynanabilen bir oyundur. Oyuna başlarken oyuncu kendine kız ya da erkek bir karakter seçmekte ve seçilen karakterler arasında bir hayvan da yer almaktadır. Oyunda amaç, mutfakta yer alan mutfak gereçlerini amacına uygun kullanabilmek ve yemek yedirilen karakterin tepkilerinden neler yemekten hoşlandığını tespit edebilmektir. Karnı acıkan karaktere seveceği bir yemek verilmeye çalışılmaktadır. Mutfak gereçleri arasında meyve sıkacağı, fritöz, mutfak robotu, tencere, bıçak, tava ve fırın yer almakta ve yemek hazırlarken bu gereçlerden faydalanılmaktadır. Ayrıca, buzdolabında 16 çeşit yiyecek yer almakta, bu yiyecekler farklı şekillerde pişirilerek servis edilebilmektedir. Oyunu oynayan oyuncu dilediği gibi servis edebilmekte üzerine soslar da ilave edebilmektedir.

Oyunda karnı doyurulmaya çalışılan karakter yemeği beğendiği veya beğenmediği durumlarda yüz ifadesi ve çıkardığı seslerle bunu belli etmektedir.

Oyunda süre kısıtlaması, oyun içi satın alma ve reklam gösterimi bulunmamaktadır

Toca Kitchen 2 Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, görsel algı ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine de katkı sağlamaktadır. Oyun, olumsuz herhangi bir içerik barındırmamakla birlikte, çeşitli malzemelerin karıştırılarak, denemelerle yapılan yemek veya içeceklerin oyundaki karakter tarafından beğenilmediğinde iğrenerek veya ağzındaki yemeği tükürerek tepki vermesi oyun içinde olumsuz bir model oluşturabilmektedir. Bunların yanı sıra oyunu oynayan çocukların oyun içinde yer alan mutfak araç gereçlerini öğrenmeleri, mutfakta karşılaşılabilecekleri tehlikelerden bahsedilmesi çocukların oynarken öğrenmelerini sağlamaya olanak sağlayacaktır.

Oyundaki görsellerin çocuklar için ilgi çekici olmasının yanı sıra hayal güçlerini kullanarak farklı yemek çeşitlerini harmanlayabilmeleri ve kendi seçtikleri karakterin karnını doyurabiliyor oluşları onlar için daha da cazip olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri oyunlarda karşılaşılabilecek olası riskleri azaltacaktır.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Pac-Man, Toru Iwatani tarafından pizza yerken icat edildi.
Toast Alert...