SUSHİ ROLL 3D – COOKİNG ASMR GAME OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 19 Ocak 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI- Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 1374

Sushi Roll 3D - Cooking ASMR Game
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• SayGames • SayGames • SayGames


Sushi Roll 3D - Cooking ASMR Game Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 29 Kasım 2020
Türü/Türleri Simülasyon
Konusu/Amacı Yemek pişirme oyununda sushileri dilimleyin, doğrayın ve suşhi başarısı için yuvarlanın.
PEGI derecesi +3


Sushi Roll 3D - Cooking ASMR Game Oyun Platformları

Android


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerSushi Roll 3D Cooking ASMR Game Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Sushi Roll 3D Cooking ASMR oyunun temel konusu cadde kenarında yer alan ve sushi isimli Japon kültürüne özgü olan Türkçede ise suşi olarak adlandırılan bir yemeği yapabilmek ve sunabilmektir. Oyunlarda alışkın olduğumuz seviyeler ya da bölümler Sushi Roll 3D Cooking ASMR Game oyununda karşımız Day (gün) olarak çıkmaktadır. Oyundaki karakterimiz sushi restoranında çalışmaktadır. Talebe göre çeşitli sushiler yaparken aynı zamanda yaptığı sushileri servis etmekte ve bu şekilde para kazanmaktadır. Sushileri güzel yaptığı durumlarda ise her zaman olmada çeşitli zamanlarda extradan bahşiş kazanabilmektedir. Yapılan sushiden kazanılan para reklam izlenerek 3 katı fazla olacak şekilde artırılabilmektedir. Oyunda her sushiden kazanılan para yemeğin yapılışındaki düzene göre değişmektedir. Oyun içerisindeki müşteriler ne kadar fazla yapılan sushiyi beğenirlerse o kadar çok ücret ödemekte ve bahşiş bırakmaktadırlar. Oyunda yapılabilen tek yemek sushi değildir. Çin lokantasına özgü yemeklerde oyun içerisinde yer almaktadır. Bu yemekler ilerleyen bölümlerde artmakta yani kilitleri açılmaktadır. Oyunda yemek satışlarından elde edilen gelir arttıkça restorandaki koltuklar, masalar ve dekorasyonlar yenilenmekte bu şekilde restorana gelen müşterilerle doğru orantılı olarak gelirlerde artmaktadır.

Yemekler müşteriye verildiği zaman müşteri yemeğin miktarından ve içerisine eklenen ürünler sayesinde daha mutlu olmakta ve oyun ekranında daha öncede uygulamalardan alışkın olduğumuz smile çıkmaktadır. Bu çıkan smilelere dokunuldukça extra para kazanılmaktadır. Oyunda çeşitli zamanlarda sürpriz kutu çıkmakta ve bu sürpriz kutunun içinden çıkacak obje ancak reklam izlendiği takdirde kazanılmaktadır. Reklam yarıda kesildiği ya da tam izlenmediği takdirde bu obje kazanılamamaktadır. Oyunun dili İngilizcedir ve farklı bir dil seçeneği mevcut değildir. Oyun ekranının sol üst köşesinde yer alan ayarlar kısmına bakıldığında ise 2 ayar butonu çıkmaktadır. Bunlar oyunun müziğini sessize alma ve titreşimle bildirim seçeneğidir. Sağ üst köşede ise kazanılan para miktarı görülmektedir.

Oyunda bir diğer unsur ise bonus bölümüdür. Bu bölüm oyunun çeşitli zamanlarında karşımıza çıkaracağı bölümdür. Ayrıca reklam izlenerekte kazanılabilmektedir. Bonus bölümünde yapılan yemekler daha fazla gelir getirmektedir.

Sushi Roll 3D Cooking ASMR Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Sushi Roll oyununu inceleyecek olursak, oyun akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilerek oynanabilen simülasyon oyunudur. Oyun çevrim içi ya da çevrim dışı oynanabilmektedir Sushi Roll oyunda amaç, yemek restoranında sipariş edilen yiyeceklerin özenli bir şekilde müşterilere servis edilmesidir. Oyunda verilen siparişlerin müşterilere teslim edilmesi ve onların yemekleri beğenmesi sonucunda oyun içi para kazanılmakta ve kazanılan paralar video izlenerek daha da arttırılabilmektedir. Ayrıca, servis edilen yemeklere son aşamada ilave edilen baharatlara ekstradan başka bir tat eklemek istenmesi ya da sunum için bir malzeme kullanılmasının istenmesi durumunda yine video izleme karşılığı bu ekstra ürünler kullanılabilmektedir. Sushi Roll oyunu içinde reklam gösterimi oldukça fazla yer almakla birlikte oyunda oyuncuların karşısına çıkan sürpriz kutular da reklam izleme karşılığı açılabilmektedir. Bu kutular içerisinde oyuncuların müşterilerin yemeklerini hazırlarken kullanabilecekleri bıçak vb. mutfak malzemeleri yer almaktadır. Oyunda ilerledikçe diğer bölümlerin de kilitleri açılmakta ve farklı yiyeceklerin yapılabilmesine imkân vermektedir. Oyunda kazanılan paralar arttıkça restoranda mutfak kısmı ve müşterilerin oturduğu mekânda değişiklikler yapılabilmektedir.

Oyunda süre kısıtlaması bulunmakla birlikte oyuncunun dikkatini toplaması ve yapılacak hamleleri seri bir şekilde takip etmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra oyunda reklam gösterimi sıklıkla bulunmaktadır. Oyunda ilerleme kaydedildikçe farklı mekânların kilidi açılmakta, oyun içi kazanılan paralar aracılığıyla yeni parçalar satın alınabilmekte ve restoran görünümünde değişiklikler yapılabilmektedir.

Sushi Roll 3D Cooking ASMR Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz ve zihin koordinasyonunu geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, görsel algı ve dikkat geliştirmelerine de katkı sağlamaktadır. Oyun, olumsuz herhangi bir içerik barındırmamakla birlikte, oyun içinde oyuncuların reklam izlemeleri karşılığı oyuna devam edebilmeleri durumu konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Ayrıca, oyunda ilerledikçe diğer bölümlerin kilidinin açılması, başarıya göre para kazanılması ve bu paralarla malzemelerin ve restoranın daha da geliştirilmesi durumu oyuncuyu oyuna daha da bağlamakta ve oyunda geçirilen sürenin artmasına sebep olmaktadır. Oyundaki görsellerin çocuklar için ilgi çekici olmasının yanı sıra bir de kendi yaptıkları yemekleri süsleyebilmeleri ve restoran görünümünü değiştirebilmeleri durumu mevcut olduğunda bu durum onlar için daha da cazip olmakta oyunda bu geliştirmeleri sağlamak için daha fazla reklam izleme yoluna gitmelerine sebep olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan oyun içerisinde cazip gelen oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş