SUBWAY SURFERS İNCELEMESİ

Tarih: 25 Eylül 2018
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI
Grafikler:
Okunma: 284616

Subway Surfers

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Kiloo & SYBO Games • Kiloo & SYBO Games • Kiloo & Microsoft


Subway Surfers Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz – Oyun İçi Satın Alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 24 Mayıs 2012
Türü/Türleri Arcade
Konusu/Amacı Metro raylarında koşarak ya da kaykay kullanarak bekçi ve köpeğinden kaçarken en fazla ödül elde edilmeye çalışılmaktadır.
PEGI derecesi 3+


Subway Surfers Oyunu Platformları

Android iOSOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler
Subway Surfers Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Sonsuz koşu türündeki oyunlar arasında yer alan Subway Surfers, bir gencin Dünya’nın farklı şehirlerinde grafiti yaparken bekçiye yakalanmasını ve metro raylarında koşarak ya da kaykay kullanarak bekçi ve köpeğinden kaçarken en fazla ödülün toplanmaya çalışılmasını konu edinmektedir. Oyundaki bu farklı ve popüler şehirler, zaman zaman yapılan güncelleştirmelerle değiştirilmekte ve oyunda şehir seçme hakkı bulunmamaktadır.
Oyunda karşılaşılan trenler ve çeşitli engeller, üstünden atlayarak, altından yuvarlanarak ya da yanındaki diğer yolları kullanarak aşılmaya çalışılmaktadır.
Oyunda kazanılan sanal altınlar harcanarak ve farklı görevler tamamlanarak kaykay modellerinin ve farklı karakterlerin kilidi açılabilmekte, özel güçler geliştirilebilmektedir.

Oyunda “The Daily Challenges” ve “Weekly Hunt” adında 2 farklı görev sekmesi bulunmaktadır. Çeşitli harfleri ve maddeleri toplayarak, günlük görevler gerçekleştirilebilmekte olup, 5 gün boyunca günlük görevlerin üst üste tamamlanması durumunda 5. Günün sonunda “Super Mystery Box” adında bir kutu hediye edilmektedir. Bu kutu açılarak yeni kostümler ve sanal altınlar elde edilebilmektedir. Ayrıca oyunda; “1 oyunda 500 altın topla”, “1 oyunda 20 defa zıpla” gibi görevler de bulunmaktadır. Oyunda daha fazla altın elde etmek isteyenler sponsor reklamları izleyebilmekte olup, oyun içi ücretli satın almalar da gerçekleştirebilmektedir.


Subway Surfers Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.
Subway Surfers oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Subway Surfers çevrimiçi ve çevrimdışı oynanabilmekte olup aynı zamanda oyuna facebookla bağlanma seçeneği de bulunmaktadır. Subway Surfers, macera oyunudur. Bir çocuk, treni spreyle boyarken bekçi ve köpeği tarafından fark edilmekte ve kovalamaca başlamaktadır. Oyunun amacı bekçi ve köpeğinden kaçmaktır. Subway Surfers’da oyun içi satın alma seçeneği bulunmaktadır. Oyunda güçlendirici, kostüm, karakter, kayak gibi birçok çeşitli envanterin bulunması ve bunları alırken oyun içi satın alma seçeneğinin kullanılabiliyor olması, oyun içi satın almayı cazip hale getirmektedir. Oyunda süresiz koşulabilmekte ve böylece oyun içi altın, birtakım envanterler ve puan kazanılmaktadır. Ayrıca oyun, içerisinde görevler barındırmakta, bu görevleri tamamlayınca da yine envanter ve puan kazanılabilmektedir. Oyun ilerleme kaydedildikçe zorlaşmaktadır. Subway Surfers oyununda, oyuncuların karşısına sıklıkla çıkan reklamlar bulunmaktadır. Oyun esnasında oyuncunun karşısına çıkan bu reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir. Aynı zamanda bu reklamlar sayesinde oyun içi envanter kazanılabilmekte ve kaybedilen oyuna devam edilebilmektedir. Bu durum da reklamları daha çekici hale getirmektedir.


Subway Surfers Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 9 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.
Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el göz koordinasyonu, dikkat olgusu ve konsantrasyon geliştirmek gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Subway Surfers oyununun olumsuz yönlerine bakacak olursak, Subway Surfers oyunu, izinsiz yapılması halinde yasal olmayan grafiti yapmaya teşvik etmektedir. Aynı zamanda korkunç bir şekilde tasvir edilen bekçiden kaçmak oyunun temel amaçlarındandır. Bu durum oyunu oynayan kullanıcıların bilinçaltında bekçinin kötü bir şekilde yer edinmesine sebep olabilmektedir. Yine yasak olan bir şeyi oyunlaştırarak keyifli bir hale getirmek, oyuncuların bilinçaltına bu konuda olumsuz etkide bulunabilmektedir. Oyunun facebook bağlantılı oynanabilmesi oyuncuyu arkadaşlarıyla bir yarışın içine sokmaktadır. Aynı zamanda oyun içerisinde düzenlenen haftalık yarışlar oyuncunun daha fazla hırs yapmasına sebebiyet vermekle beraber oyunun bağımlılık yapıcı etkisini artırmaktadır. Bu duruma ek olarak, oyun içerisinde kazanılan görsel açıdan ilgi çekici çeşitli envanterler çocuğun ilgisini çekmekte, yeni kazanılacak envanterler konusunda merak uyandırmasına sebebiyet vermektedir. Böylece çocuk oyuna daha bağımlı hale gelebilmektedir. Diğer bir durum ise oyun içi satın almalardır. Subway Surfers oyununda oyun içi satın almalar cazip hale getirilmiş ve oyunun birçok yerinde kullanıcının karşısına çıkarılmıştır. Bu konuda özellikle ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlardır. Bu reklamları engellemenin yolu oyunun çevrimdışı oynanmasıdır.
Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde sürekli karşısına çıkan ve cazip gösterilen oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş