STACKY DASH OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 20 Ocak 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI- Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 1194

Stacky Dash
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Supersonic Studios LTD • Born 2 Play LTD • Newmob Games


Stacky Dash Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 18 Aralık 2020
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı Oyun boyunca hareket ederek tüm karoları toplamak için parmağınızı kaydırın.
PEGI derecesi +3


Stacky Dash Oyun Platformları

Android


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerStacky Dash Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Stacky Dash oyununda su üzerinde platformlar bulunmakta, karakter oyuncunun gösterdiği hat üzerinde ilerleyip bu platformlar üzerindeki materyalleri toplayıp ilerleme sağlamaktadır. Bu oyun süresinde karakterimiz toplanan bu materyallerin üzerinde durmaktadır. Toplanan materyaller ile platform arasında oluşan ve çeşitli bağlantılarla desteklenen boşluklar doldurulmakta ve bir sonraki platforma geçiş sağlanmaktadır. Oyunun son kısmına gelindiğinde ise toplanan materyaller dizilmekte ve son kısımda bulunan hazineye ulaşabilmek bu sayede daha çok coin alabilmek hedeflenmektedir.

Stacky Dash oyunu seviye seviyedir. Oyunun başlangıç seviyeleri kolay olmakla beraber oyunu tanıtıcı niteliktedir. Seviyeler ilerledikçe oyun zorlaşmaktadır. Bölümün sonuna gelindiğinde ise seviye tamamlanmakta ve coin olarak adlandırılan para ve bunun yanında skor kazanılmaktadır. İstenildiği takdirde ise bu kazanılan coinler video izlenerek 2 katına çıkarılabilmektedir. Oyundaki ana karakterimizi başlangıçta değiştirebilme imkânı yoktur. Değiştirebilme imkânı oyunun ilerleyen bölümlerinde bulunmaktadır. Bölümler geçildikçe farklı karakterin altındaki yüzdelik kutucuğu dolmakta, bu sayede kutucuk %100 olduğunda ise yeni karakter alınabilmektedir. Oyunun üst kısmında kazanılan materyal sayısı belli olmakta hemen üst tarafında ise geçilen seviye numarası görülmektedir.

Oyun içerisinde ilerleyen bölümlerde oyuncuya gösterilen hat karmaşıklaşmakta ve oyuncunun çeşitli stratejiler ile platformda bulunan tüm materyalleri toplaması beklenmektedir. Hata yapıldığı takdirde ise geri alma hakkı bulunmamakta oyun en baştan yeniden başlamaktadır. Karakterlerin bulunduğu bölümde extra coin kazanılabilecek bir alan bulunmaktadır. Bu alanda bulunan karakterlere bakacak olursak fil, zürafa, aslan, maymun, panda, domuz, tavşan ve kaplandır. İleri seviyelere geçildiği zaman ise yeni bölümler açılmaktadır. Oyununda dil seçeceği olmayıp oyundaki bütün bölümler İngilizce ve yazılı haldedir.

Oyunda bir diğer unsur ise ayarlar bölmesidir. Ayarlar işaretinin üstüne basıldığında açılır kapanır haldedir. Açıldığında ise ekranın belirli bir kısmın kaplamaktadır. Bu kısımdan yapılacak ayarlama ile oyun sessiz olarak oynanabilmekte istenildiğinde ise titreşime alınabilmektedir.

Stacky Dash Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Stacky Dash oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir aksiyon oyunudur. Stacky Dash, oyunu hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oynanabilmekte olup, oyunda süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Oyunda amaç, dizili materyallerin toplanmaya çalışılmasıdır. Oyuncuların beyin becerilerini kullanması gerekmektedir. Oyun seviyeleri kolay başlamakla birlikte ilerleme kaydedildikçe zorlaşmaya başlamaktadır. Seviyeler geçildikçe oyun içi altın kazanılmaktadır. Ayrıca, oyunda reklam gösterimi bulunmakta ve seviyeler geçilirken kazanılan puanların daha da artırılması için reklam seçeneği bulunmaktadır. Videolar izlendikçe oyuncular kazandıkları altınları birkaç katına çıkarabilmektedir.

Stacky Dash oyunu, kendi içerisinde zorluk derecesine göre sıralanmış bölümler barındırmakta ve bir bölüm tamamlanmadan diğer bölüme geçilememektedir. Bunların yanında oyunda oyun içi satın alma da yer almaktadır.

Stacky Dash Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu sağlama ve refleks geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyun olumsuz herhangi bir içerik barındırmamakla birlikte, oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması, oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Diğer yandan oyuncuların oyun içinde video izleyerek altın kazanılabilmesi, oyun içi para ile karakter değiştirebilme gibi özelliklerin bulunması, para kazanıp bunları almak için çocuğu oyunu daha çok oynamaya itebilmektedir. Başka bir yolu ise oyun içi satın alma yoludur. Farklı karakterler satın alabilmek çocukları oyun içi satın almaya yönlendirebilmektedir. Bu bakımdan ebeveynlerin oyun içi satın almalar konusunda da dikkatli olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlardır.

Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara, çocukları oynarken eşlik etmeleri oyundan gelebilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş