SMASH COLORS 3D OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 15 Haziran 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 779

Smash Colors 3D
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Badsnowball Limited • Badsnowball Limited • Badsnowball Limited


Smash Colors 3D Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 16 Ağustos 2020
Türü/Türleri Müzik
Konusu/Amacı Daireleri parçalamak için parmağınızı hareket ettirin ve sürükleyin!
PEGI derecesi +3


Smash Colors 3D Oyun Platformları

Android IOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerSmash Colors 3D – Free Beat Color Rhythm Ball Game Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Smash Colors 3D – Free Beat Color Rhythm Ball Game oyununda temel amaç uzay gibi bir boşlukta topu sağa sola hareket ettirerek ilerlemektir. Oyunun adı İngilizce olup Türkçe karşılığı ise “Smash Colors” renkleri parçalamak anlamına gelirken, “3D” oyunun 3 boyutlu olduğunu anlatmakta, “Free Beat Color” serbest vuruş renkleri anlamına gelmekte, “Rhythm Ball” ise hareket edebilen top anlamına gelmektedir. Oyunda 3 renk bulunmaktadır bu renkler mor, yeşil ve pembe renktedir. Top hangi renkteyse o çizgiyi parçalamak gerekmektedir. Toptan farklı renkteki çizgilere çarpıldığı takdirde ise yanılmakta ve oyun baştan başlamaktadır. Oyunda can hakkı sınırlı olup oyunda çeşitli yerlerde elde edilebilmekte ya da ücretli olarak alınabilmektedir. Oyunda yer alan yönergeler Türkçedir ve oyunu tanıtıcı niteliktedir. Oyundaki top hızı başlangıçta yavaşken ilerleyen bölümlerde hızlanmakta, arası seyrek halde duran çizgiler ise daha sıklaşmaktadır. Oyunda bulunan top yerine istenildiği takdirde farklı model seçilebilmektedir. Bu modeller arasında Süperman, Pokemon topu, Sünger Bob kafası, Among Us kafası ve çeşitli toplar vardır. Oyunda ilerlerken çeşitli renkteki çemberlerden geçilmektedir. Bu çember hangi renkte ise oyundaki karakter o renge bürünmektedir. Oyuncu karakter hangi renkteyse o renge çarparak ilerlemektedir. Oyunda yıldız kazanılmaktadır. Bu yıldızların en yüksek kazanılma sayısı bir seviye içinde en fazla 3 tür. Oyunda gidilen uzaklığa göre bir yüzdelik dilim bulunmakta ve ne kadar uzağa gidilirse o kazar fazla yıldız kazanılmaktadır. Oyunda ilerlerken çeşitli yerlerde karşımıza anahtar çıkmaktadır. Oyunda kazanılan anahtar sayısı 3 olduğu takdirde hazine bölümüne geçilmektedir. Hazine bölümünde 9 adet hazine sandığı bulunmaktadır. Hazine sandıklarından 3 tanesi 3 anahtara karşılık olarak seçilmektedir. İstenildiği takdirde reklam izlenerek daha fazla anahtar kazanılmakta ve daha fazla hazine sandığı seçilebilmektedir. Oyunun ayarlar kısmına bakacak olursak oyunda ter alan müzik sesini açıp kapama seçeneği, titreşimi açıp kapama seçeneği, farklı dil seçeneği, gibi sekmekler bulunmaktadır.

Smash Colors 3D Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Smash Colors 3D oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen bir müzik oyunudur. Oyunda amaç, boşlukta yer alan topu sağa sola, yukarı aşağı hareket ettirerek ilerlemeye çalışmak ve topun rengine göre çizgilere dokunarak ilerlemektir. Çizgilerde ilerlerken arka fonda müzik eşlik etmektedir. Topun rengine göre olan çizgiler üzerinde ilerlerken top hangi renge değerse o rengi almakta ve oyuna topun dönüştüğü renkteki çizgiler takip edilerek ilerlenmektedir. Bunların yanı sıra oyunda oyun içi satın alma ve reklam gösterimi bulunmaktadır. Oyunda yanıldığı zaman oyuncu kaldığı yerden devam edebilmek için reklam izleme seçeneği çıkmakta ve oyuncu reklam izleme yoluna gidebilmektedir. Oyunun vip üyeliği bulunmakla oyun içi satın alma kullanılarak vip üyeliği satın alınabilmektedir. Vip üyelik satın alındığı takdirde tüm şarkıların kilidi açılabilmekte, oyun içi reklamlar kaldırılabilmekte ve oyunda yer alan tüm ögelerin kilitleri açılabilmektedir. Bu üyelik satın alınmadan önce üç gün ücretsiz olarak deneme imkânı sunmaktadır. Ayrıca, oyunda pop-up reklamlar da yer almakta ve oyun devam ederken gösterilmektedir.

Smash Colors 3D Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Her ebeveynin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözeterek, oyunun önceden içerik kontrolünü sağlayarak karar vermeleri çocuklarını etkileyebilecek olan içeriklerden korunmalarını sağlayacaktır.

Smash Colors 3D oyunun oynanışı itibariyle, olumsuz yönleri bulunmamaktadır. Bununla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Reklam gösteriminin sürekli olarak oyuncuların karşısına çıkarılması oyuncuların çok fazla reklam izlemelerine neden olabilmektedir. Oyunda yer alan kimi zaman olumsuz içerikleri de barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması ya da oyunun reklamsız versiyonunun yer aldığı vip üyeliğinin oyun içi satın alma kullanılarak alınması reklamları engellemenin yollarıdır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple oyunun reklamsız versiyonun tercih edilmesi iyi bir seçenek olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, oyuncuların karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveyn denetiminin sağlanması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş