SKY FORCE RELOADED OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 6 Kasım 2020
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI- Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 1875

Sky Force Reloaded
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Infinite Dreams • Infinite Dreams • Infinite Dreams


Sky Force Reloaded Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 2006
Türü/Türleri Savaş Oyunları
Konusu/Amacı Oyunda karşımıza çıkan düşman unsurlarını yok etmek ve etaplarda verilen görevleri yerine getirmektir.
PEGI derecesi 7+


Sky Force Reloaded Oyun Platformları

Android iOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerSky Force Reloaded Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Sky Forces Reloaded oyunu ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyunda teknolojik bakımdan geliştirilebilen bir uçak vardır ve bu uzay gemisi ile çeşitli görevlerin tamamlanması gerekmektedir. Bu görevler arasında düşman günleri yok etme, oyun içerisinde insanları kurtar, dokunulmaz kal gibi görevler bulunmaktadır. Oyun etaplar halindedir ve görevler tamamlandıkça etaplar geçilebilmektedir. Etap geçilmesi için gereken görev kimi etap 2 iken, bazı etaplarda daha fazla görev geçilmesi gerekmektedir. Etapların son kısmında ise bölüm geçme düşman uçağı bulunmaktadır ve görevler tamamlansa dahi bu büyük uçak yok edilmeden etap geçilememektedir. Oyunun başlangıcında verilen uçak teknolojik bakımdan düşük seviyelidir ve yıldızlar ile geliştirilmesi gerekmektedir. Yıldızlar ise etaplarda bulunan çeşitli düşman unsurları yok edilerek kazanılmaktadır. Bu düşman unsurları tank, yer silahları ve uçaklar gibi çok çeşitlidir. Bunların yanında yerde bulunan çeşitli kutular da vardır, bu kutular kırıldıklarında içerisinden yıldız ve can artırma hakkı çıkmaktadır. Uçağın can hakkı belirli bir seviyededir. Bu seviye tükenince uçak parçalanmakta ve etap yeniden başlamaktadır.

Oyunda bir diğer unsur ise puandır, puanlar çeşitli görevler tamamlanarak kazanılmaktadır. Puanın oyunda getirisi bulunmamaktadır, sadece daha fazla düşman unsuru öldürmek amaçlanmakta ve daha yüksek yeni skor rekor elde edilmek istenmektedir.

Sky Force Reloaded Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Sky Forces Reloaded oyununu inceleyecek olursak, oyun akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyunda amaç, geliştirilebilir bir uçak ile verilen görevleri tamamlamaya çalışmaktır. Oyunda görevler tamamlandıkça bölümler geçilebilmektedir. Oyun oynarken ekranda birden çok obje bulunmaktadır. Bunların bazılarına çarpmadan bazılarını da toplayarak uçmak ve bir yandan da savaşmak gerekmektedir. Oyunda sahip olunan uçağın performansı düşük seviyededir ve oyunda ilerledikçe geliştirilebilmektedir. Bölümlerin sonunda yer alan düşman uçağı yok edilmeden bölüm geçilememektedir. Uçak, tank gibi düşman unsurlarının yok edilmesi oyuncuların yıldız kazanmalarını sağlamaktadır. Kazanılan yıldızlar ve oyunda ilerleme kaydetmek oyuncunun yüksek puan kazanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, oyundaki can hakkı bittikten sonra bölüm baştan başlamaktadır. Sky Force Reloaded oyununda düşman unsurlar yok edilmeye çalışılırken ateş edilmekte ve patlama görselleri görünmektedir. Bu görsellerde herhangi bir kan ögesi ve yaralanma gibi gösterimler bulunmamaktadır. Oyunda, oyun içi satın alma ve reklam gösterimi de bulunmaktadır.

Oyun içinde seviyenin yükseltilerek yüksek puanlar kazanılabilmesi böylece rekabetin yüksek tutulması, oyuncuları oyuna bağlayan ve oyuncular için oyunu çekici hale getiren bir unsurdur. Oyun içinde oyuncuların yüksek seviyeye gelme ve ilerleme istekleri oyunu oynamaya daha da sevk etmektedir.

Sky Force Reloaded Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 7 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Sky Force Reloaded oyununun oynanışı itibariyle el-göz koordinasyonunu geliştirme, hızlı tepki verme gibi olumlu yönü bulunmaktadır. Olumsuz olabilecek bir yönü ise ateş edilmesi ve patlama görsellerinin yer almasıdır fakat bu görsellerde herhangi bir kan ögesi yer almamaktadır. Bunun yanı sıra oyun içi satın alma ve reklam gösterimi bulunmaktadır. Reklam gösterimi sırasında çıkan videolar kimi zaman olumsuz içerikler barındırabilmektedir. Olumsuz içerikler barındırabilecek videolara karşı dikkatli olmak gerekmekte, reklam gösterimini engellemenin bir yolu olarak da oyun çevrimdışı oynanabilmektedir. Oyunda oyuncuların başarı elde ettiklerinde kazanılabildikleri yıldızların oyunda ilerleme adına gerçek para ile de satın alınabilme özelliği olması çocukları oyun içi satın almaya yani gerçek para harcamaya teşvik etme gibi bir olumsuz yönü daha bulunmaktadır. Oyunda ilerlemek adına çocukların bilinçsiz bir şekilde oyuna para yatırmalarına sebep olabilen bu konu hakkında özellikle ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca, oyunun bağımlılık yapıcı etkisi de bulunmaktadır. Oyuncuların ileri seviyelere gelebilme, uçağı güçlendirebilme istekleri oyuncuları hırslandırıp daha çok oyunu oynamaya itebilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde bulunan oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş