SHOT FACTOR OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 23 Kasım 2021
Yazar: Hatice Üstün
Grafikler:
Okunma: 190

Shot Factor
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• VOODOO •VOODOO • VOODOO


Shot Factor Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 16 Eylül 2021
Türü/Türleri Oyun Makinesi
Konusu/Amacı Oyundaki amaç silah ile karşınıza çıkan karakterleri yok etmeye çalışmaktır.
PEGI derecesi +12


Shot Factor Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerShot Factor Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Shot Factor oyunu Türkçe karşılığı atış faktörü olan bir tür silahlı atış oyunudur. Oyunda temel amaç, ateş ederek oyuncunun üzerine doğru ilerleyen karakterleri vurup, ödül kasasına ulaşmaktır. Oyuncu bir silahı yönetmektedir ve ekran üzerinde kaydırarak karşıdan gelen hedefi tutturmaya çalışmaktadır. Vurulan karaktere isabet ettirilirse ölmekte ve bu şekilde oyuncuda yoluna devam edebilmektedir. Oyunda doğru yere nişan almak ve doğru stratejiyi uygulamak önem arz etmektedir. İlerleyen bu yolda karşısına çıkan bütün karakterleri öldürürse, bu yolun sonunda içinde elmas ödülünün bir kasa çıkmaktadır. Verilen sayıda atışı da bu kasaya isabet ettirdikten sonra kutunun kilidi açılır ve oyuncu o seviyeyi geçmiş olur. Oyunda oyuncunun bütün karakterleri vuramaması durumunda ise oyuncu kendi ölür ve o seviyeyi baştan oynaması gerekmektedir. Shot Factor oyunu seviyelerden oluşmakta ve kolay başlayan oyun ilerledikçe zorlaşmaktadır. İlk seviyede, oyuna başlarken oyunu anlatan ve gösteren yönergeler bulunmaktadır. Oyuncu bu yönergeler takibinde silahın ucuna atış sayısını arttıracak küpler (x2, +3 gibi) yerleştirmektedir. Oyuncu bu matematik işlemlerinde yine strateji geliştirerek olabildiğince yüksek sayılara ulaşmaya çalışmaktadır. Aynı zamanda bu atış ve hız arttırma gibi işlemleri reklam izleme seçeneğiyle de yapabilmektedir. Oyuncu reklam izleyerek ekstra elmasta kazanabilmektedir. Kazanılan bu elmaslar oyun içerisinde çeşitli güçlendirme araçları olarak kullanılmaktadır. Shot Factor oyunun dili İngilizce olmakla beraber Türkçe dahil başka bir dil seçeneği bulunmamaktadır. Ayarlar kısmında ise ses ve titreşim ayarları ve oyunun reklamsız versiyonun satın alınması için bulunan uygulama içi satın alma bölümü yer almaktadır.

Shot Factor Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Shot Factor oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen aksiyon oyunudur. Oyunda amaç, silah kullanarak sınırlı sayıdaki atış hakkı ile fazla sayıda karakter öldürmeye çalışmaktır. Oyunun farklı bölümlerinde patlayıcılar da kullanılmaktadır. Patlamalarda düşmanların kafatasları ve kolları etrafa saçılmaktadır. Oyuncuların yeterli sayıda adam öldürmesi ile bonus bölümlere geçilebilmekte bu bölümlerde oyun içi kullanılabilecek ödül elmasları kazanılabilmektedir.Ayrıca, oyunda reklam gösterimi ve oyun içi satın alma da bulunmaktadır.

Shot Factor Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 12 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. PEGI 12 derecelendirmesi tamamıyla doğrudur ve uygulanmalıdır manasına gelmemektedir. Her ebeveynin kendi çocuğu hakkında, çocuklarının kişilik özelliklerini de gözeterek bir karar vermesi en uygun olan yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocukların çeşitli stratejiler geliştirmesine izin verse de birçok olumsuz özellik taşımaktadır. Oyunda ilerlemek adına daha fazla karakter öldürülmeye çalışılması, ne kadar karakter öldürürse o kadar başarılı olması ve ilerleyebilmesi küçük yaştaki çocukların bu gibi içerikleri normalleştirmesine neden olacak ve onları olumsuz yönde etkileyecektir. Oyunda ilerleme sağlandıkça yeni envanterler edinilmesi oyuncuları oyuna daha fazla bağlayabilmektedir. Ayrıca, oyuncuların çark çevirmesine fırsat verilmesi ve çark çevrildikten sonra farklı hediyeler kazandırması oyuncuları oyuna çekebilen diğer bir özelliktir. Oyunu oynayabilecek olan genç yaştaki oyuncular, gerçek hayatta da kendilerini benzer bir durumun beklediğini varsayabilmektedir. Bu sebeple kumarı özendirici içerikleri barındıran bu vb. oyunlara karşı yeterli bilincin oluşturularak ebeveynlerin olumlu bir yönlendirme yapmaları önemlidir. Oyunda ilerledikçe kazanılan çeşitli silahlar vb. malzemeler oyun içi satın alma yoluyla da elde edilebilmektedir. Oyuncular oyunda ilerledikçe kazandıkları malzemeleri oyun içi satın alma yolunu kullanma yoluna gidebilmektedir. Shot Factor oyununda her bölüm sonrası oyuncuların karşısına reklam çıkmakta ve bu reklamlar müstehcen, kumara yönlendiren, poker oyunlarına ait reklamlar olabilmektedir. Oyuncuların karşısına çıkan bu tarz reklamlar oyuncularda merak uyandırması sebebiyle oyunu yükleyip deneme yoluna gitmelerine sebep olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerin oyunun içeriği ve nasıl oynandığı hakkında yeterli bilgiye sahip olması çocukların karşılaşabileceği olası risklerin önüne geçebilecektir. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan oyun içi satın almalar ve reklamlar konusunda da ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara yönlendirmeleri, oyun oynarken onlara eşlik etmeleri oyundan gelebilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş