android ios

SHORTCUT RUN OYUN İNCELEMESİ

Yazar(lar): Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN | 24 March 2021, Wednesday 15:37 | 239 görüntüleme

Shortcut Run
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• VOODOO • VOODOO • VOODOO


Shortcut Run Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 16 Ekim 2020
Türü/Türleri Yarış
Konusu/Amacı Rakiplere karşı yarışın ve yol boyunca alabileceğiniz tüm döşeme tahtalarını toplayın! Yeterince zekiyseniz, yoldan çekilin ve köprüler inşa edin ve bitiş çizgisine herkesten önce ulaşmak için kestirme yollardan yararlanın!
PEGI derecesi +3


Shortcut Run Oyun Platformları

Android IOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerShortcut Run oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Shortcut Run oyunun temel konusu su üzerinde kurulmuş bir platformda çeşitli miktardaki tahtaları toplayarak, su üzerinde platformlar arası hızlı geçişi sağlamak ve hızlıca bitiş çizgisine ulaşmaktır. “shortcut” kelime anlamı olarak “kısayol” anlamına gelirken “run” kelimesinin Türkçe karşılığı ise koşmak anlamına gelmektedir. Birleştirecek olursak “shortcut run” kısa yol koşusu anlamına gelmektedir. Oyunda çeşitli sayılarda rakipler vardır. Bu rakiplerden daha fazla tahta toplayıp platform üzerinde bitiş çizgisine giden yolu kısaltmaktır. Oyuncu karakteri tahtaların olduğu yere doğru hareket ettirmektedir ve istenildiği takdirde karakteri geri dönüş kısmına doğru götürebilmektedir. Oyuncu çeşitli sıralarda oyuna başlamaktadır. Örneğin kimi oyunda 1. Sırda olurken kimi zaman 3 sırada oyuna başlayabilmektedir. Oyuna gerilerden başladığı takdirde ise önceki oyuncular tahtaları toplamakta ve karakterimize az sayıda tahta kalmaktadır. Oyunda süre sınırı olmayıp gidilen süreye göre çeşitli miktarlarda coin kazanılmaktadır. Coin kazanmada en yüksek miktarı 1. sırada bitişe giden kazanırken diğer karakterler kısa sürede bitişe giderlerse o kadar çok coin kazanmaktadır. Karakterimiz topladığı tahtaları elinde taşırken karşı platformu geçmek için diğer karakterlerin karşıya geçmek için kullandığı tahtaları da kullanabilmektedir. Bu sayede daha fazla geçiş tahtası kullanmamış olmaktadır. Oyun birinci bitirildiği takdirde elde kalan tahtalar ile bitiş çizgisinden daha ileriye doğru gitmektedir ve bu sayede daha fazla coin kazanabilmektedir. Oyunun çeşitli yerlerinde zıplama desteği olup oyuncu karakteri bu zıplama desteklerine yönlendirdiği takdirde tahta kaybetmeden ileri doğru zıplayarak gidebilmektedir. Platformlar arasında geçiş yapa karakterimiz bu geçiş esnasında tahtası biterse son bir hamle yapıp yakındaki platforma sıçrayarak ulaşmaya çalışmaktadır. Bu sıçrama esnasında yakındaki platformdan tutunması ya da platformun uzak bir yerde olması sebebiyle suya düşmektedir başarısız olmakta ve seviyeyi en baştan yeniden oynaması gerekmektedir. Oyunun dili ve oyunda var olan yönergeler İngilizcedir. Oyunda bir diğer unsur ise ses ayarlarıdır. Oyunda istenildiği takdirde ses açılıp kapatılabilmekte ya da titreşimle bildirim seçeneğine geçiş yapılabilmektedir.

Shortcut Run Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Shortcut Run oyununu inceleyecek olursak, oyun akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilip oynanabilen bir oyundur Shortcut Run oyununda platform su üzerinde tahta yolda devam etmektedir. Oyunda amaç, su üzerindeki platform üzerinde tahtaları toplamaya çalışmaktır. Oyuncu tahtalarla köprü kurdukça elindeki tahtalar azalmaktadır. Her bölüm içerisinde farklı yarışçılar da bulunmaktadır. Parkur sonuna birinci gelen yarışı kazanmakta ve diğer ikinci ya da üçüncü olan yarışmacıya göre daha fazla altın kazanmaktadır. Oyuncu parkurda koşarken elinde fazla tahtaya sahip ise bitiş noktasına kestirmeden ulaşabilmektedir. Başarıyla tamamlanan parkur sonrası oyuncular altın kazanmaktadır. Oyun seviyeleri kolay başlamakla birlikte ilerleme kaydedildikçe farklılaşmaya ve zorlaşmaya başlamaktadır. Ayrıca, oyunda reklam gösterimi ve oyun içi satın alma bulunmaktadır. Reklamlar oyun içerisinde oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmaktadır. Oyunda başarısız olunduğu takdirde oyuncu reklam izleyerek oyuna devam edebilmektedir. Oyun bitişinde kazanılan altınlar aynı zamanda reklam izlenerek daha da arttırılabilmektedir. Reklam izlenerek daha fazla altın kazanılabilmesi oyuncuları reklam izlemeye yönlendirebilmektedir. Oyunda kazanılan altınlar ile oyuncu farklı renklerde tahta ve görünüşe sahip olabilmekte farklı özellikleri kullanabilmektedir. Oyunda belirli saniyeler süresince oyuncuların karşısına çıkan reklamların dışında ekranın en alt bölümünde sürekli oynayan pop-up reklamlar da yer almaktadır.

Shortcut Run Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Shortcut Run Oyunu oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu, refleks geliştirme, zihin koordinasyonunu sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyun olumsuz bir içerik barındırmamakla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

Oyun esnasında oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılan reklamlar kimi zaman olumsuz içerikler barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması ya da oyun içi satın alma kullanılarak reklamsız versiyonunun satın alınması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin yollarıdır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar kimi zaman çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple reklamsız versiyonunun satın alınması ya da oyunun çevrimdışı oynanmasının sağlanması iyi bir seçenek olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan reklam içerikleri ve şiddet ögeleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Pac-Man, Toru Iwatani tarafından pizza yerken icat edildi.
Toast Alert...