SHORTCUT RUN OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 24 Mart 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 1272

Shortcut Run
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• VOODOO • VOODOO • VOODOO


Shortcut Run Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 16 Ekim 2020
Türü/Türleri Yarış
Konusu/Amacı Rakiplere karşı yarışın ve yol boyunca alabileceğiniz tüm döşeme tahtalarını toplayın! Köprüler inşa edin ve bitiş çizgisine herkesten önce ulaşmak için kestirme yollardan yararlanın!
PEGI derecesi +3


Shortcut Run Oyun Platformları

Android IOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerShortcut Run oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Kısa yol koşusu anlamına gelen Shortcut Run oyunun temel konusu su üzerinde kurulmuş bir platformda çeşitli miktardaki tahtaları toplayarak, su üzerinde platformlar arası hızlı geçişi sağlamak ve hızlıca bitiş çizgisine ulaşmaktır. Oyunda oyuncunun rakiplerden daha fazla tahta toplayarak platform üzerinde bitiş çizgisine giden yolu kısaltması gerekmektedir. Oyuncu, karakteri tahtaların olduğu yere doğru hareket ettirmekte, isterse karakteri geri dönüş kısmına götürebilmektedir. Oyuncu farklı sıralarda oyuna başlamakta; kimi oyunda 1. sırada olurken kimi zaman 3. sırada oyuna başlayabilmektedir. Oyuna gerilerden başladığı takdirde ise önceki oyuncular tahtaları toplamakta ve karakterimize az sayıda tahta kalmaktadır.

Oyunda süre sınırı olmayıp süreye bağlı olarak ‘coin’ kazanılmakta, en yüksek miktarı ise 1. sırada bitişe giden kazanmaktadır. Karakterimiz topladığı tahtaları taşırken karşı platformu geçmek için diğer karakterlerin kullandığı tahtaları da kullanabilmektedir. Bu sayede daha fazla geçiş tahtası kullanmamış olmaktadır. Oyun birinci bitirildiğinde elde kalan tahtalar ile bitiş çizgisinden daha ileriye gidilebilmekte ve bu sayede daha fazla coin kazanılmaktadır. Oyunun çeşitli yerlerinde zıplama desteği olup oyuncu karakteri bu zıplama desteklerine yönlendirdiğinde tahta kaybetmeden ileri doğru zıplayarak gidebilmektedir. Platformlar arasında geçiş yapan karakterimiz bu geçiş esnasında tahtası biterse son bir hamle yapıp yakındaki platforma sıçrayarak ulaşmaya çalışmaktadır. Bu sıçrama esnasında platformun uzakta olması sebebiyle suya düşmekte ve seviyeyi en baştan oynaması gerekmektedir. Oyunun dili ve oyunda var olan yönergeler İngilizcedir. Oyunda istenildiği takdirde ses açılıp kapatılabilmekte ya da titreşimle bildirim seçeneğine geçiş yapılabilmektedir.

Shortcut Run Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Shortcut Run oyununu inceleyecek olursak, oyun akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilip oynanabilen bir oyundur Shortcut Run oyununda platform su üzerinde tahta yolda devam etmektedir. Oyunda amaç, su üzerindeki platform üzerinde tahtaları toplamaya çalışmaktır. Oyuncu tahtalarla köprü kurdukça elindeki tahtalar azalmaktadır. Her bölüm içerisinde farklı yarışçılar da bulunmaktadır. Parkur sonuna birinci gelen yarışı kazanmakta ve diğer ikinci ya da üçüncü olan yarışmacıya göre daha fazla altın kazanmaktadır. Oyuncu parkurda koşarken elinde fazla tahtaya sahip ise bitiş noktasına kestirmeden ulaşabilmektedir. Başarıyla tamamlanan parkur sonrası oyuncular altın kazanmaktadır. Oyun seviyeleri kolay başlamakla birlikte ilerlendikçe zorlaşmaya başlamaktadır. Ayrıca, oyunda reklam gösterimi ve oyun içi satın alma bulunmaktadır. Reklamlar oyun içerisinde oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmaktadır. Oyunda başarısız olunduğu takdirde oyuncu reklam izleyerek oyuna devam edebilmektedir. Oyun bitişinde kazanılan altınlar aynı zamanda reklam izlenerek daha da arttırılabilmektedir. Reklam izlenerek daha fazla altın kazanılabilmesi oyuncuları reklam izlemeye yönlendirebilmektedir. Oyunda belirli saniyeler süresince oyuncuların karşısına çıkan reklamların dışında ekranın en alt bölümünde sürekli oynayan pop-up reklamlar da yer almaktadır.

Shortcut Run Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Shortcut Run Oyunu oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu, refleks geliştirme, zihin koordinasyonunu sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyun olumsuz bir içerik barındırmamakla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

Oyun esnasında oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılan reklamlar kimi zaman olumsuz içerikler barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması ya da oyun içi satın alma kullanılarak reklamsız versiyonunun satın alınması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin yollarıdır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar kimi zaman çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple reklamsız versiyonunun satın alınması ya da oyunun çevrimdışı oynanmasının sağlanması iyi bir seçenek olabilmektedir. Bu nedenlerle ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.
ri azaltacaktır.

Paylaş