SCRİBBLE RİDER OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 25 Kasım 2021
Yazar: İsmail Aydın
Grafikler:
Okunma: 292

Scribble Rider
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• VOODOO •VOODOO • VOODOO


Scribble Rider Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 23 Temmuz 2020
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı Oyundaki amaç seçilmiş olan arazi aracı ile farklı platformlarda rahat hareket edebilmek için engellere göre tekerlek çizerek yarışı ilk sırada bitirmeye çalışmaktır.
PEGI derecesi +3


Scribble Rider Platformları

Android IOS PC

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerScribble Rider Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Scribble Rider oyunu basit bir oyun mekaniğine sahip, mobil platformlara ücretsiz olarak indirilebilen bir parkur oyunudur. Her parkurda parkura özel yer şekilleri ve engeller bulunmaktadır. Oyunda amaç, oyuncun parkurda karşısına çıkan düz zemin, su ,lav, yükselti ve merdiven gibi yer şekilleri değişikliklerine en uygun tekerleği çizerek yapay zeka tarafından yönetilen rakibinden daha önce parkuru tamamlamasıdır. İlerleyen parkurlarda oyuncunun karşısına çıkan yer şekilleri ve engeller farklılaşmakta ve oyun zorlaşmaktadır. Oyuncu parkurda oyun paraları toplamakta ve oyuncu oyunu kazanırsa iki adet zar atılmaktadır. Bu zarların üstündeki sayıların toplamı 10’a ulaşırsa oyuncu oyun marketindeki oyun karakteri için kıyafet, bisiklet veya çeşitli renk ve şekillerde tekerlek materyalleri kazanabilmektedir. Zarlardaki sayıların toplamı 10 bulmazsa oyuncu reklam izleyerek yeni bir zar atma hakkı kazanabilmektedir. Oyunun ayarlar kısmında ses, titreşim ve müzik açma kapama seçenekleri bulunmaktadır. Oyunda oyun içi satın almalar bulunmaktadır. Scribble Rider oyunundaki bir diğer husus ise oyunun dilinin ingilizce olması ve farklı bir dil seçeneğinin bulunmamasıdır.

Scribble Rider Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Scribble Rider oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil parkur oyunudur. Oyunda amaç, oyuncunun parkurdaki yer şekilleri değişiklikleri ve çıkan engelle en uygun tekerlek şekillerini çizerek parkuru rakibinden önce tamamlamasıdır. Oyunda yer alan diğer bir unsur ise oyun içerisinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlardır. Mağazada bulunan eşyalardan kazanabilmek veya belli bir saniye hızlanabilmek için oyuncular reklam izlemeye yönelebilmektedir. Ayrıca, oyunun reklamsız versiyonu oyun içi satın alma kullanılarak alınabilmekte, böylelikle oyun içi reklamlar kaldırılabilmektedir.

Scribble Rider Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibarıyla, çocuklarda el göz koordinasyonu, dikkat olgusu ve konsantrasyon geliştirmek gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bununla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunda oyuncular çeşitli hediyeler kazanabilmek veya oyunda avantaj sağlayabilmek için reklam izlemeye yönlenebilmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındırabilmekte, bu sebeple oyunun reklamsız versiyonun tercih edilmesi iyi bir seçenek olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, oyuncuların karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveyn denetiminin sağlanması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş