SAVE THE GIRL OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 22 Mayıs 2020
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 38844

Save The Girl
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Lion studios • Lion studios • Lion studios


Save The Girl Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 9 Mayıs 2020
Türü/Türleri Aksiyon oyunları
Konusu/Amacı Oyuncunun karşısına çıkan seçeneklerden doğru olanı seçip esir alınmış bir kızı kurtarması gerekmektedir.
PEGI derecesi 16+


Save The Girl Oyunu Oyunu Platformları

Android iOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerSave The Girl Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Save the Girl oyunu ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyunda amaç kötü niyetli kişilerin kaçırdığı oyun karakteri olan kızı kurtarmak ve daha sonrasında ise kızın yakalanmamasına yardımcı olmaktır. Oyunda 106 bölüm bulunmaktadır. Oyunun her bölümünde karakterin kurtulması için oyuncuya iki seçenek sunulmaktadır. Örneğin, ilk bölümde karakterimiz bir odaya hapsedilmiş ve elleri bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bölümde oyun, oyuncuya 2 seçenek sunmaktadır, bunlar çakmakla bağlı ipi yakmak yada makas yardımı ile ipi kesmektir. Oyuncu doğru seçeneği seçtiği takdirde oyun bir sonraki bölüme geçmektedir. Oyun ilerledikçe bölümleri geçmek daha zor hale gelmektedir. Bölümler geçildikçe coin kazanılmaktadır. Kazanılan bu coinler ile kıyafet ayakkabı alınabileceği ve saç tasarımıda değiştirileceği gibi oda dekoruda alınabilmektedir. Oyunda bir diğer unsur ise oyun oynanırken yanlış cevap verilmesininin bir sınırı vardır bu sınır 50’dir yani oyunda 50 yanlış seçenek seçildiğinde oyun yeniden baştan başlamaktadır.

Save The Girl Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Save the Girl oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyunda amaç, oyun karakteri olan kızın kötü niyetli kişilerden kaçmasına yardımcı olmak ve tehlikelerden korumaya çalışmaktır. Karakterin kurtulması için oyuncuların karşılarına çıkan seçenekleri iyi değerlendirip doğru olan seçeneği seçmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde karakter olumsuz durumlarla karşılaşabilmektedir. Seçenekler arasında çelişki olabilmekte, kimi zaman zorlayabilmektedir. Bazı bölümlerde ise külkedisi, kırmızı başlıklı kız gibi masallardan etkilenilmiş olup masalların senaryolarından yararlanılmıştır. Örneğin, bir bölümde oyun karakteri külkedisi olarak oyuncuların karşısına çıkabilmekte ve karakterin kurtulabilmesi için masalın bilinmesi etkili ve önemli olabilmektedir. Oyunu oynayan oyuncu, masalı bildiği takdirde doğru seçeneği daha rahat bulabilmektedir.

Oyunda bölümler geçildikçe coin kazanılmaktadır. Kazanılan coinler geçilemeyen bölümlerde kullanılıp oyuna kalındığı yerden devam edilebilmektedir. Ayrıca, oyunda bölümler içindeki diyaloglar İngilizce olarak konuşma balonları içinde yer almaktadır. Bazı bölümlerde ise doğru cevabın verilebilmesi için baloncukların içinde yer alan soruların cevaplanması gerekmektedir. Oyuncu, soruyu anladığı takdirde seçenekleri daha iyi değerlendirip doğru yanıtı bulabilmektedir.

Oyunda aynı zamanda reklam gösterimi bulunmaktadır. Oyunda oyuncunun geçemediği bölümler için kullanabilecekleri sınırlı sayıda video izleme hakkı bulunmaktadır.

Save The Girl Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 16 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda zihin koordinasyonunu geliştirme, mantık yürütme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra dikkat geliştirme ve alternatif çözüm bulmalarına da katkı sağlamaktadır. Save The Girl oyunu, çocukların ebeveynleri ile birlikte oynayabileceği de bir oyundur. Oyunda bazı bölümlerde bazı karakterlere şiddet uygulayarak bölüm atlatılabilmektedir. Örneğin, bir bölümde hayvanın gözüne kılıç sokulduğu zaman bölüm geçilebilmektedir. Bazı bölümlerde ise ağaca zarar verilerek ağacın kesilmesi ile bölümün geçilmesine izin vermektedir. Oyundaki bu seçenekler, küçük yaştaki çocukların bu gibi olumsuz durumları zihinlerinde normalleştirmelerine neden olabilmekte, olumsuz örnek teşkil edebilmektedir. Ebeveynlerinin oyun esnasında çocuklarının yanlarında olması olumsuz örnek teşkil edebilecek içeriklerde müdahale edebilmelerine ve doğruyu yanlışı ayırt etmelerine yardımcı olacaktır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise oyun içindeki reklamlardır. Bölüme kalınan yerden devam edebilmek için oyuncuların reklam izlemesi gerekmekte ve oyuncular sıklıkla reklam izleme yoluna gidebilmektedir. Reklamlarda kumara teşvik gibi çocukları olumsuz etkileyebilecek içerikler çıkabilmektedir. Bu konuda ebeveynlerin kontrol sağlamaları gerekmektedir. Reklamları engellemenin kesin bir yolu ise oyun içi satın alma ile ücret karşılığında reklamların kaldırılmasıdır. Ayrıca, oyunun bağımlılık yapıcı etkisi de bulunmaktadır. Oyunda kazanılan coinlerle kıyafet, saç stili, ayakkabı ve oda dekorunun değiştirilebilmesi bazı oyuncuların bunları yapabilmek için daha fazla bölüm geçip daha fazla coin kazanmaya çalışmasına neden olabilmektedir. Her ebeveynin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözeterek, oyunun önceden içerik kontrolünü sağlayarak bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri hem oyunda karşılaşılabilecek olası riskleri azaltacaktır.

Paylaş