SANDWİCH RUNNER OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 14 Ocak 2022
Yazar: Burak Özçelik
Grafikler:
Okunma: 276

Sandwich Runner

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Dwango Co., Ltd. •Dwango Co., Ltd. •Dwango Co., Ltd.


Sandwich Runner Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 22 Aralık 2021
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı Sandwich Runner oyununda amaç oyuncunun seçtiği ekmek ile platform üzerinde ki yiyecekleri toplayarak bitiş çizgisinde bekleyen karaktere ulaştırmaya çalışmaktır.
PEGI derecesi +3


Sandwich Runner Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerSandwich Runner Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Sandwich Runner oyununda temel amaç, oyuncunun bir platform üzerinde bulunan sandwich ekmeği ile sağa sola hareket ettirerek yiyecekleri toplayıp, platform sonunda bekleyen karakterin ağzına düşürmeye çalışmaktır. Platform üzerinde bulunan yiyecekler et, tavuk, domates, acı biber, marul vb. yiyecekler bulunmaktadır. Oyunda ayrıca kokmuş çöp yiyeceklerde bulunmaktadır. Bu çöpler toplanıldığında karakter bunu yediğin zaman beğenmez ve oyun tekrardan başa dönmektedir. Çöplerin yerine diğer besinleri toplayarak karaktere yedirmeye çalışmaktır. Oyunun oynanış şekline bakılacak olursa, ekrana tek dokunuş gerçekleştirerek, sandwich ekmeğinin hareket etmesi ile birlikte parmaklar ile yiyeceklerin bulunduğu tarafa doğru hareket ettirerek yiyecekler toplanmaktadır. Sandwich Runner oyununda seviyeler geçildikçe bölümler zorlaşmaya başlamaktadır. Bu bölümlerde oyuncunun önüne farklı şekillerde engeller çıkabilmektedir. Bu şekiller taş, yanan ocak, kapı ve hareket eden tahtalar olabilmektedir. Platform üzerindeki taşa çarpıldığı zaman toplanılan yiyecekler yere düşer ve sandwich ekmeğinde yiyecek kalmaz. Yanan ocağa çarpıldığı takdirde oyun tekrardan başa dönmektedir. İlerleyen bölümlerde oyuncunun karşısına buton ve kapı gelmektedir. Bu kapıdan geçilebilmesi için kapının önünde bulunan butonu, kapı hangi renkte ise o renkteki butonun üzerinden geçilerek kapının açılmasını sağlamaktadır. Platformda bulunan hareket tahtalara çarpıldığı zaman eğer sandwich’in boyu büyük değil ise tahtalarından arasından geçilebilmektedir. Sandwich’in boyu büyük ise tahtalara çarparak sadece sandwich’in içindeki birkaç yiyecek yere düşer ve bitiş çizgisine doğru ilerlemeye devam edilebilmektedir. Ayrıca sandwich ekmeğini platform aşağıya düşürülür ise oyun başa dönmektedir. Sandwich ekmeğini bitiş çizgisindeki karaktere ulaştırdıktan sonra seviye tamamlanır ve altın kazanılmaktadır. Bu toplanan altınlar ile sandwich ekmeğinin görünümü değiştirilebilmektedir. Oyunda tek İngilizce dil seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca ayarlar bölümünden ses aç-kapa işlemleri de buradan ayarlanabilmektedir.

Sandwich Runner Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Sandwich Runner oyununu inceleyecek olursak, oyun akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilip oynanabilen bir mobil oyundur. Sandwich Runner oyununda oyuncu, sandwich ekmeğini sağa sola kaydırarak platformda bulunan yenilebilir yiyecekleri toplayarak bitiş çizgisindeki karaktere ulaştırmaya çalışmaktır. Oyun içerisinde çöp ve kokmuş nesnelerde oyuncunun karşısına çıkabilmektedir. Sandwich Runner oyununda bölümü bitirdikten sonra daha fazla altın kazandırmak için video izle butonu gelerek oyuncuların 3 kat daha fazla altın kazanmasına yönlendirebilmektedir. Oyun seviyeleri kolay başlamakla birlikte ilerleme kaydedildikçe farklılaşmaya ve zorlaşmaya başlamaktadır. Oyunda belirli saniyeler süresince oyuncuların karşısına çıkan reklamların dışında ekranın en alt bölümünde sürekli oynayan pop-up reklamlar da yer almaktadır.

Sandwich Runner Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu, refleks ve zihin koordinasyonunu sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyun olumsuz bir içerik barındırmamakla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyun esnasında oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılan reklamlar olumsuz içerikler barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin yollarıdır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındırabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan reklam içerikleri ve şiddet ögeleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş