ROCKET LEAGUE SİDESWİPE OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 16 Aralık 2021
Yazar: İsmail Aydın
Grafikler:
Okunma: 273

Rocket League Sideswipe

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Psyonix Studios •Psyonix Studios •Psyonix Studios


Rocket League Sideswipe Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 17 Kasım 2021
Türü/Türleri Spor Dalları
Konusu/Amacı Rocket League Sideswipe oyunu farklı ülkelerden oyuncularla oynanabilen çevrimiçi bir futbol oyunudur. Oyundaki amaç bir takım kurarak seçilen arabalar ile rakip takımın kalesine gol atmaya çalışmaktır.
PEGI derecesi +3


Rocket League Sideswipe Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerRocket League Sideswipe Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Rocket League Sideswipe oyunu mobil platformlardan ücretsiz olarak indirilebilen iki boyutlu bir oynanışa sahip, karakterleri arabalardan oluşan bir çevrim içi rekabet oyundur. Oyuncular oyunu çevrim dışı botlarla oynayıp kendilerini geliştirebileceği gibi Epic Games hesaplarıyla giriş yaparak oyunun çevrim içi özellikleri sayesinde zaman ve mekandan bağımsız olarak dünyanın herhangi bir yerindeki rakiplerle mücadele edebilmektedir. Oyunda temel amaç, iki dakika süren maçlarda, oyuncuların kendi kalelerini en iyi şekilde koruması ve rakip kaleye goller atarak maçı önde tamamlamasıdır. Oyun mekaniği iki boyutlu bir zemin üzerinde oyuncular turbo kullanarak hızlanabilmekte, zıplayabilmekte ve uçabilmektedir. Oyun mekaniği basittir ama alışılması biraz zaman almaktadır. Bu yüzden oyuncular oyun mekaniklerine alışabilmek için boş sahada veya botlar ile maçlar yapabilmektedir. Oyunda 1v1 futbol, 2v2 futbol ve 2v2 basketbol modları bulunmaktadır. Oyuncu 3 oyun modundan birini seçip ve maç bul butonuna basarak eşleşme için rakip beklemektedir. Oyunun ilerleyen bölümlerinde oyuncular daha iyi oyuncularla eşleştirilmektedir. Oyuncular mücadele menüsü altında belirli sayıda çevrim içi – çevrim dışı maç kazanma hedeflerine ulaşarak oyun parası kazanmakta ve rekabetçi rütbelere yükselebilmektedirler. Kazanılan oyun içi paralar ile oyuncular gol patlamaları, farklı arabalar, unvanlar alınabilmekte ve arabalarını özelleştirilebilmektedir. Oyun içerisinde reklam ve oyun içi satın alma özelliği henüz bulunmamaktadır. Oyunda çok çeşitli ayarlardan oluşan ayarlar menüsü bulunmaktadır. Oyuncu sanal düğmelerin boyutunu ve pozisyonunu, kamera yönünü, oyun sesini, müzik sesini ve pil tasarrufu için grafik ayarlarını değiştirebilmektedir. Oyunun dili Türkçe'dir.

Rocket League Sideswipe Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Rocket League Sideswipe oyununu inceleyecek olursak, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen çevrim içi oynanabilen takım bazlı bir rekabet oyunudur. Oyun bir veya ikişer kişilik takımlar halinde, çevrim içi veya botlar ile yapılan iki dakikalık maçlardan oluşmaktadır. Oyunda amaç, yapılan maçlarda oyuncuların kendi kalelerini en iyi şekilde koruması ve rakip kaleye goller atarak maçı önde tamamlamasıdır. Oyuncular mücadele menüsü altında belirli sayıda çevrim içi – çevrim dışı maç kazanma hedeflerine ulaşarak oyun parası kazanmakta ve rekabetçi rütbelere yükselebilmektedirler. Kazanılan oyun içi paraları ile gol patlamaları, farklı arabalar, unvanlar alınabilmektedir. Oyunda reklam ve oyun içi satın almalar bulunmamaktadır.

Rocket League Sideswipe Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibarıyla, çocuklarda el-göz koordinasyonu sağlama, refleks geliştirme ve ekip olarak hareket edebilme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyunda reklam bulunmamakta böylece çocukların yaşlarına uygun olmayan bir reklam içeriği ile karşılaşma riski bulunmamaktadır. Oyunda henüz oyun içi satın almalar bulunmamaktadır. Oyun çocukları kendine bağlayabilmektedir. Çocukların oyunda kontrolsüz şekilde çok uzun zaman geçirmesi çocuğu sosyal ve akademik olarak olumsuz etkileyebilmektedir. Bu yüzden bu konuda ebeveyn kontrolünün sağlanması önemlidir.

Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir.

Paylaş