RISE UP İNCELEMESİ

Tarih: 10 Ağustos 2018
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI
Grafikler:
Okunma: 1731

Rise Up

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
Serkan Özyılmaz Serkan Özyılmaz Serkan Özyılmaz


Rise Up Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz – Oyun içi satın alma (Reklam kapatma)
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 17 Mart 2018
Türü/Türleri Arcade
Konusu/Amacı Uçan balonun önünden ve etrafından gelen cisimleri balondan uzaklaştırarak değmesini engellemek
PEGI derecesi 3+


Rise Up Oyunu Platformları

Android iOSOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler
Rise Up Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Rise Up oyununun konusu, yukarıya doğru yükselen uçan balonun etrafında yer alan haraketli ve hareketsiz geometrik cisimleri balondan uzak tutarak, balonun patlamasını engellemek üzerine kuruludur.

Oyunda, “Sonsuz Mod”, “Challenges” ve “Mission Impossible” olmak üzere üç farklı mod bulunmaktadır.

Sonsuz modda oyun sonsuz bir şekilde devam etmektedir. Challenges modda bölümler ilerledikçe balon patlasa bile kalınan bölümden devam edilmektedir. Mission Impossible modunda ise geometrik cisimler yerine farklı nesneler kullanılmış olup, diğer modlara göre çok daha zorlayıcıdır.


Rise Up Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları çocuğa kılavuzluk yapmaları, oyunun barındırmış olabileceği olası riskleri en aza indirme ya da yok edebilmeleri açısından önem taşımaktadır.

Rise Up oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyun, yükselen balonu, üzerine gelen geometrik şekillerden (bloklar, daireler, çizgiler vb.) kalkan ile koruyarak patlamasını engellemek üzerine kuruludur. Oyun kolay gibi görünse de oyunda yüksek puan almak biraz zordur. Oyun içinde elde edilen puana göre balonun rengi ve deseni değiştirilebilmektedir. Oyunda, her bölümde bir kereye mahsus olmakla birlikte oyuncular kaldıkları yerden oyuna devam edebilmektedir. Devam edebilmeleri için de bir reklam izlemeleri gerekmektedir. Reklamlar oyun içinde sıklıkla oyuncuların karşısına çıkmaktadır. Eğer bu reklamlar ile karşılaşılmak istenmiyorsa uygulama içi satın alma kullanılıp, reklamlar devre dışı bırakılabilmektedir. Oyun esnasında oyuncunun karşısına çıkan reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir.


Rise Up Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Oyun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonunu geliştirmek gibi olumlu yönü bulunmaktadır. Rise Up oyunu, olumsuz herhangi bir içerik barındırmamakla birlikte, oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması, oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Diğer seçenek ise oyun içi satın alma yoludur. Oyuncular satın alma özelliğini kullanarak bu reklamları devre dışı bırakabilmektedir. Sıklıkla çıkan reklamlar oyuncuları rahatsız etmekte ve oyun içi satın almaya yönlendirmektedir. Ayrıca, bilinçsizce tıklanan bu reklamlar çocukların yaşına uygun olmayan olumsuz içeriklere maruz kalmalarına sebep olabilmektedir. Dolayısıyla öğrenme yaşından önce karşılaştığı bu tarz içerikler çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Oyunun kolay gibi görünen fakat uğraştıran bölümleri, oyuncunun hırslanıp oyuna daha da bağlanmasına sebep olmaktadır. Olumsuz tarafı da oyunun bağımlılık yapıcı etkisinin bulunmasıdır. Oyunun kolay gibi görünen fakat uğraştıran bölümleri, oyuncunun hırslanıp oyuna daha da bağlanmasına sebep olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde sürekli karşısına çıkan bazı uygunsuz reklam içerikleri ve reklamların engellenebilmesi adına yönlendirilen oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri minimize edecektir.

Paylaş