RESCUE CUT OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 9 Temmuz 2020
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI-Yasin Yoğun
Grafikler:
Okunma: 1593

Rescue Cut
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• F.I.L Games • F.I.L Games • F.I.L Games


Rescue Cut Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 15 Mayıs 2020
Türü/Türleri Bulmaca Oyunları
Konusu/Amacı İp ile bağlı halde bulunan karakteri çeşitli stratejiler ile bağlı bulunduğu ipi keserek kurtarmaktır.
PEGI derecesi +12


Rescue Cut Oyunu Platformları

Android iOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerRescue Cut Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Rescue Cut oyunu ücretsiz olarak indirilebilen bulmaca türünde mobil bir oyundur. Oyunda temel amaç ip ile asılı halde duran karakteri kurtarmaktır. Oyunun ilk bölümlerinde basit stratejiler ile bölüm geçilebilirken ilerleyen bölümlerde oyun karmaşıklaşmakta ve önceleri tek ip ile asılı duran karakter daha fazla ip ile asılı halde karşımıza çıkmaktadır. Bölümler geçildikçe oyununda önce hangi ipin kesileceği ve zamanlaması önemli bir hale gelmektedir. İp yanlış zamanda kesildiğinde karakter ölmektedir ve bölüm yeniden başlamaktadır. Oyun içerisindeki bazı bölümlerde karakter ile beraber asılı halde duran başka karakterler de karşımıza çıkmaktadır. Öncelik sırası diğer karaktere verilmeli ve önce onun kurtulması sağlanmalıdır. Bölümler geçildikçe altın kazanılmaktadır. Kazanılan altınlar ile çeşitli karakterler alınabilmektedir.

Oyunun ilerleyen bölümlerinde çeşitli düzenekler ve farklı karakterler çıkmaktadır. Bu düzeneklerden kurtulmak için doğru zamanda doğru ip kesmek ve karakterin önüne engel olmayacak şekilde ayarlamak gerekmektedir. Oyun içerisinde Rescue CAT adında bir oyun daha bulunmaktadır. Oyun kurgu olarak Rescue Cut aynı mantıkta ilerlemektir. Oyun içerisinde çeşitli modlar bulunmaktadır. Başlangıçta kilitli olarak duran çeşitli modlar ilerleyen bölümlerde açılmaktadır. Oyunda bir diğer unsur ise oyunu oynayan farklı bir oyuncu karşılıklı oynayabilme modudur. Bu mod 56’ıncı bölüm geçildikten sonra açılmaktadır.

Rescue Cut Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Rescue Cut oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Rescue Cut, oyunu hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oynanabilmekte olup, oyunda süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Oyunda amaç, kötü niyetli adamların kaçırılarak bir odada ip ile bağlı olduğu yerden kurtarılmaya çalışılmasıdır. Kurulan tuzaklardan kurtularak ipi doğru kesmek ve bağlı olan adamı sağ bir şekilde odadan çıkartmak gerekmektedir.
Rescue Cut oyunu, kendi içerisinde zorluk derecesine göre sıralanmış bölümler barındırmakta ve bir bölüm tamamlanmadan diğer bölüme geçilememektedir. Bölümler tamamlandıkça altın kazanılmakta ve kazanılan altınlar ile oyuncu kurtarmaya çalıştığı karakteri değiştirebilmekte ve farklı karakterler alabilmektedir. Bunların yanında oyun esnasında oyuncuların karşısına çıkan reklamlar bulunmaktadır. Oyun esnasında oyuncunun karşısına sıklıkla çıkan reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir.

Rescue Cut Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 12 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.
Rescue Cut oyunu, çocuklarda strateji geliştirme gibi olumlu yönünün olmasının yanı sıra dikkat edilmesi gereken şiddet ögelerini de barındırmaktadır. Oyundaki karakter kurtarılmaya çalışılırken odada bulunan diğer kişi veya hayvanlara karşı şiddete başvurulmakta ve bu esnada kan ögeleri görülmektedir. Küçük yaştaki çocukların bu tarz olumsuz içeriklerle karşılaşması çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ayrıca, oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması, oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur.
Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunları tercih etmemeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara yönlendirmeleri, oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri oyunda karşılaşılabilecek olası riskleri azaltacaktır.

Paylaş