QUİZLAND. QUİZ &TRİVİA GAME OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 17 Aralık 2021
Yazar: Mehmet Ali Küçük
Grafikler:
Okunma: 742

QuizzLand. Quiz & Trivia game

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• MNO GO APPS LTD •MNO GO APPS LTD •MNO GO APPS LTD


QuizzLand. Quiz & Trivia game Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 14 Şubat 2018
Türü/Türleri Eğlencelik bilgi oyunları
Konusu/Amacı Oyunda ne kadar bilgili olduğunu ölçmek için sorulan soruları doğru cevaplamaya çalışmaktır.
PEGI derecesi +3


QuizzLand. Quiz & Trivia game Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerQuizzLand Quiz & Trivia Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

QuizzLand Quiz & Travia bir bilgi oyunudur. Oyunun dili İngilizcedir. Oyun açıldıktan sonra ekrana yaşınızı seçmenizi gerektiren bir ekran çıkmaktadır. Bununla birlikte ilgi alanı ve cinsiyet seçimi gelmektedir. Bu adımlardan sonra oyun içinde kullanılacak rumuz seçilmektedir. Uygulama bildirim göndermek istiyor ekranında seçim yapıldıktan sonra oyuna başlanmaktadır. Oyunun ana sayfası birden fazla içerik ile oyuncuyu karşılamaktadır. Sağ üst kısımda oyun içi satın alımların olduğu kalp şeklinde buton bulunmaktadır. Üst kısımda profil resmi ve rumuzunun olduğu ve puanların yazılı olduğu kısım bulunmaktadır. Oyna butonuna basıldığında karşımıza ilk olarak eğitim olarak adlandırılan bir sınav çıkmaktadır. Oyuna başlanıldığında seviyelerin bulunduğu bir ekran gelmektedir. Bu ekranda soruların ait olduğu ilgili kategorilerin ikonları bulunmaktadır. Bu ikonlara tıklanıldığında kategoriyle ilgili sorular gelmektedir. Her doğru cevap için başka bir kutu açılmakta ve karşılığında ödül olarak belirli bir puan kazanılmaktadır. Labirent şeklinde olan bu seviyeler, içerisinde bulunan kutulardaki sorulara doğru cevap vererek geçilmektedir. Her sorunun altında sorunun doğru cevabını açıklayan bir metin bulunmaktadır. Sorular paylaşılabilmekte, yorum yapılabilmekte ya da rapor seçeneği ile bildirilebilmektedir. Ana sayfada bulunan "Görevler" kısmında günlük içerikler mevcuttur. Aynı konsepte sahip bu bölümler bitirildiğinde ise ekstra puan kazanılmaktadır. Oyunda rekabet modu henüz aktif olmadığı için düello yapılamamaktadır.

QuizzLand Quiz & Trivia Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

QuizzLand Quiz & Travia oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. QuizzLand Quiz & Travia çevrim dışı ya da çevrim içi oynanabilmektedir. QuizzLand Quiz & Travia bir simülasyon oyunudur. Oyunda reklam bulunmaktadır. Ayrıca oyun içi satın alımda mevcuttur. Oyun süresiz oynanabilmekte böylece oyun içi para, birtakım envanterler ve puan kazanılmaktadır. Ayrıca oyuncuların karşısına sıklıkla çıkan reklamlar bulunmaktadır. Oyun esnasında oyuncunun karşısına çıkan bu reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir. Reklamlar izlendikçe oyun içi bonuslar kazanılabilmektedir. Bu durum çocuklar için reklamları daha sık kullanma gibi durumlar yaratabilmektedir.

QuizzLand Quiz & Travia Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş ve üzeri için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

QuizzLand Quiz & Travia oyununun olumsuz yönlerine bakacak olursak, oyun içerisinde puan kazanıp profil hesaınızıya yükseltmek oyuncunun daha fazla hırs yapmasına sebebiyet vermekle beraber oyunun bağımlılık yapıcı etkisini artırmaktadır. Bu duruma ek olarak, oyun içerisinde kazanılan geliştirmelerin ilgi çekici olması yeni kazanılacak envanterler konusunda merak uyandırmasına sebebiyet vermektedir. Böylece çocuk oyuna daha bağımlı hale gelebilmektedir. Diğer bir durum ise oyun içi satın almalardır. QuizzLand Quiz & Travia oyununda oyun içi satın alma vardır. Ayrıca oyun içi satın alımlar diğer oyunlarda cazip hale getirilmiş ve oyunun birçok yerinde kullanıcının karşısına çıkarılmıştır. Bu konuda özellikle ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlardır. Bu reklamları engellemenin yolu oyunun çevrim dışı oynanmasıdır.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde sürekli karşısına çıkan ve cazip gösterilen oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş