QUENTO OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 9 Ağustos 2019
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 1085

Quento Oyunu İncelemesi

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Q42 BV • Q42 Internet B.V. • Q42 BV


Quento Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 7 Ocak 2013
Türü/Türleri Bulmaca
Konusu/Amacı  Oyunda size rakamların toplamı verilmekte ve verilen rakamı bulabilmek için toplama ve çıkarma işlemleri yapılmaktadır.
PEGI derecesi +3


Quento Oyunu Platformları

Android iOSOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerQuento Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Quento oyunu bulmaca türünde bir oyudur. Oyunda amaç, görev olarak verilen rakama toplama çıkarma işlemlerini kullanarak ulaşmaktır. Oyunun ücretsiz versiyonunda 2 ve 3 rakam ile toplama çıkarma özelliği mevcuttur. Oyunun ücretli versiyonunda ise 4 ve 5 rakam ile işlem yapılmasına olanak tanımaktadır.

Quento Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.
Quento oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu ve ücretsiz olarak indirilip oynanabilen bir bulmaca oyunudur. Oyunda amaç, rakamlar ve toplama ve çıkarma işlemleri kullanarak hedef sayıya ulaşmaktır. Oyuna ilk başlandığında 2 rakam ile işlem yaparak hedef sayıya ulaşılması istenmektedir. Üç doğru yapıldığı takdirde 3 rakamlı işlemler açılmaktadır. 3 rakamlı işlemlerde hedef 3 sayı bulunmaktadır. Hedefe ulaşıldığı takdirde oyun ücretsiz oynanıyorsa bir sonraki bölüme, ücretli versiyonu oynanıyorsa 4 ve 5 rakamlı işlemlere geçilmektedir. Bu bölümlerde üçer tane doğru yapılması gerekmektedir. Oyunda oyun içi satın almalar yer almaktadır. Daha zorlu seviyelerde oynamak için bu satın almalar kullanılabilmektedir.

Quento Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.
Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda matematik zekâsını geliştirme, zihinden işlem yapmasını geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra çok yönlü düşünme becerisi kazanmalarına da katkı sağlamaktadır. Çocukların matematik işlemlerinde pratik yapmalarına katkı sağlayan oyun, ebeveyn eşliğinde oynandığında çocuğa daha fazla katkı sağlayıp çocukların bu işlemleri daha iyi öğrenmelerine katkı sağlayabilmektedir. Ayrıca, oyunda oyuncunun karşısına çıkan oyun içi satın almalar oyunun oynanışı itibariyle daha çok kullanılmasına sebep olabilmektedir.
Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır. Özellikle ebeveynlerin oyun içi satın almalar konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri veya çocuklarını yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri minimize edecektir. Diğer taraftan ebeveynlerin oyunu oynayan çocuklara eşlik etmeleri hem aile içi iletişimlerini kuvvetlendirecek hem de çocuğun oyundan daha fazla fayda sağlamasına yardımcı olacaktır.

Paylaş