PUZZLEDOM İNCELEMESİ

Tarih: 27 Ağustos 2018
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI
Grafikler:
Okunma: 1228

Puzzledom

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
MetaJoy MetaJoy MetaJoy


Puzzledom Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz – Oyun içi satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi Mayıs 2017
Türü/Türleri Bulmaca
Konusu/Amacı İçerisinde mantık ve beceri oyunlarının yer aldığı, toplamda 2000’den fazla seviyenin, zaman sınırlaması olmadan oynanabildiği bir oyun uygulamasıdır.
PEGI derecesi 3+


Puzzledom Oyunu Platformları

Android iOSOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler
Puzzledom Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Puzzledom, birçok klasik ve yeni nesil mantık ve beceri oyunlarının oynanabildiği, her oyunda farklı seviyelerin yer aldığı, oynamak için internete ihtiyaç duyulmayan bir bulmaca oyunudur. Oyun içinde birçok farklı oyun türünde 2000’in üzerinde seviye bulunmaktadır. Oyunda her oyun türü açık değildir. Kilitli bulunan farklı oyun türleri oyun içi satın almalarla ya da toplanan puanlarla açılabilmektedir.

Oyun türlerinden bazıları şu şekildedir;
Connect; Aynı renkteki noktaların birleştirildiği basit bir oyundur. Çizgileri birbirinin üzerinden geçirmeden bütün alanlar doldurulmaya çalışılmaktadır.
Blocks; Tüm tahtanın farklı şekillerdeki bloklarla doldurulmaya çalışıldığı klasik bir oyundur.
Rolling Ball; Farklı şekillerdeki kanallardan, bağlantılı bir kanal oluşturularak beyaz topu başlangıç noktasından bitiş noktasına ulaştırmak hedeflenmektedir.


Puzzledom Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Puzzledom oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Puzzledom oyunu çevrimdışı oynanabilmekte olup, oyunda süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Oyun, mobil platformda en çok oynanan bulmaca oyunlarını tek bir oyun içerisinde toplamaktadır. Bu oyunlar içerisinden birkaç tane oyun dışında, istenilen oyun seçilerek oynama imkânı bulunmaktadır. Puzzledom, içerisinde yer alan 10 oyundan; Connect, Rolling Ball, Blocks, Escape sadece bir kaç tanesidir. Bunlar gibi birçok farklı bulmaca türü oyun barındıran Puzzedom’da binlerce bölüm bulunmaktadır. Her oyun kendi içerisinde zorluk derecesine göre sıralanmış bölümler barındırmakta ve bir bölüm tamamlanmadan diğer bölüme geçilememektedir. Bunların yanında oyun esnasında oyuncuların karşısına çıkan reklamlar ve oyun içi satın almalar bulunmaktadır. Oyun esnasında oyuncunun karşısına çıkan reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir.


Puzzledom Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda strateji geliştirme, zihin koordinasyonunu sağlamaya yardımcı olması, motivasyon ve serbest zaman aracı olarak kullanılması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Puzzledom oyunu, çocukların ebeveynleri ile birlikte oynayabileceği bir oyundur. Oyun olumsuz herhangi bir içerik barındırmamakla birlikte, oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması, oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapma ihtimalini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş