PROJECT MAKEOVER OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 13 Ocak 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI- Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 4808

Project Makeover
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Bubblegum Games • Bubblegum Games • Bubblegum Games


Project Makeover Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 15 Kasım 2020
Türü/Türleri Klasik Oyunlar
Konusu/Amacı Oyunda Pop yıldızı olmayı hayal eden utangaç bir müşteriyle ilgili moda becerilerinizi sergileyerek görevleri tamamlamaktır.
PEGI derecesi +3


Project Makeover Oyun Platformları

Android iOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerProject Makeover Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Project Makeover oyunu ücretsiz olarak indirilebilen, çevrim içi ya da çevrim dışı oynanabilen klasik oyunlar kategorisinde mobil bir oyundur. İsmi İngilizce bir kelimelerden oluşan Project Makeover oyununun Türkçe olarak ise yenilenme projesi anlamına gelmektedir. Oyunda temel amaç kötü görüntüye sahip karakterimizi çeşitli kıyafetler, tasarımlar ve aksesuarlar ile eskisinden daha güzel bir hale getirebilmektir. Oyunun giriş kısmı müzikli olup oyuna girmek için 2 seçenek sunmaktadır. Bunlar sosyal medya hesabı tuşu ile giriş ve normal bir play tuşu ile oyuna giriştir. Sosyal medya hesabı olarak girişi ise ancak facebook hesabı olanlar yapabilmektedir. Facebook üzerinden giriş yapıldığı takdirde 300 elmas taş vermektedir. Oyunun ilk kısmına gelindiğinde bir intro gibi görünen bölüm gelmektedir.
Oyunun ilk bölümünde genel olarak oyuncuya oyun hakkında ve oyundaki karakter hakkında bilgi verilmektedir. Bu kısımda Greta Von Deta isimli yönlendirici oyundaki esas karakterimize görünüşüyle ilgili çeşitli şeyler söylemekte onu güzel giyinmeye ve yeni bir tarz oluşturmaya ikna etmeye çalışmaktadır. Buradaki yönergeler yazılı ve İngilizce olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bölüm istenildiği takdirde hızlı bir şekilde geçilebilmektedir. Bu bölümde bilgiler alındıktan sonra karşımıza isim yazma sahnesi gelmektedir. Oyun oyuncudan bir isim talep etmekte ve oyundaki karakterimize bu ismi vermektedir. İsim yazma kısmında 15 karakterlik alan bulunmakta ve oyun, oyuncu en fazla 15 karakterden oluşan bir isim koyma hakkı tanımaktadır. Oyundaki karaktere isim konulduktan sonra oyundaki arkadaşların yardımıyla oyundaki karakterimize çeşitli saç dizaynları ve aksesuarlar gibi eşyalar alınması gerekmektedir. Oyundaki bu tür görevleri yapmak için altın gerekmektedir. Bu altınları kazanabilmek için ise şeker patlatma oyununa benzer oyunlar oynamak ve başarılı olmak gerekmektedir. Başarılı olunduğu takdirde ise altın ve çeşitli miktarlarda altın ve para kazanımı sağlamaktadır. Bu bölümde aynı renk ve desendeki materyaller yan yana getirilerek patlatılmadır ve görevler yerine getirilmelidir. Bu görevlere örnek verecek olursak 20 kırmızı kalbi yan yana getirip patlat, 20 sarı yıldızı yan yana getirip patlat gibi görevlerdir. İlk bölümde sonsuz hak verirken diğer kısımlara gelindiğinde ise bu sonsuz hakkın yerini kısıtlı haklar almaktadır. Bu oyunlarda kazanılan paralar ile oyundaki karakterimize yeni bir tarz oluşturulmaktadır. Tarz oluşturulurken ise oyun oyuncuya çeşitli seçenekler sunmaktadır. Örneğin saç kesiminde oyuncuya kısa saç, uzun saç ya da orta derecede uzunlukta olan saç seçenekleri sunmakta oyuncu kendisine güzel gelen seçeneği seçmektedir. Tasarımlar istenildiği takdirde denenebilmekte beğenilmezse başka bir model saç kesimi belirlenebilmektedir. İstenildiği takdirde tasarımlar karakter üzerinde 360 derece döndürülerek görülebilmektedir. Oyundaki karaktere saç kesimi tasarımı, makyaj, kıyafet, takı, aksesuar, çanta ve benzeri türde normal hayatta da karşımıza çıkan eşyalar satın alınmaktadır. Bu satın almaların her biri için altın gerekmektedir. Çeşitli eşyalar oyunun ilk bölümünde kilitli olup ilerleyen bölümlerde kilidi açılmaktadır. Altın bittiği takdirde ise oyun tekrardan oyuncuyu şeker patlatma oyunu türünde olan ve seviye seviye artan oyuna yönlendirmektedir oyun bu şekilde döngüler halinde devam etmektedir.

Oyunda 5 adet can hakkı bulunmaktadır. Bu can hakkı bittiğinde oyuna devam edilememekte bir süre beklenmesi gerekmekte ya da Facebook üzerinden arkadaşlara gönderileceği gibi oyunu oynayan diğer arkadaşlardan talep edilebilmektedir. Oyunun içerisinde drama adı verilen çeşitli sayıda ve türde video bulunmaktadır. Bu videolar oyunun başlangıcında kilitli olup ilerleyen seviyelerde ancak açılabilmektedir.

Project Makeover Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Project Makeover oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil oyundur. Project Makeover oyunu çevrimdışı da oynanabilmekte olup, oyunda süre kısıtlaması bulunmaktadır. Oyunun amacı, oyundaki karakterin görüntüsünü çeşitli kıyafetler, tasarımlar ve aksesuarlar ile daha güzel bir hale getirmeye çalışmaktır. Oyunun her aşamasında farklı bir karakterin dış görünüşü değiştirilmeye çalışılmaktadır. Oyundaki karakterler için çeşitli kıyafetler ve eşyalar alınabilmesi için oyuncunun altın kazanması gerekmektedir. Bu altınların kazanılması için de Candy Crush oyununa benzer eşleştirip patlatma gibi oyunların oynanması ve başarı kazanılması gerekmektedir. Oyunda ilerleme kaydedildikçe satın alınabilecek kıyafet, aksesuar vb. eşyaların çeşitliliği artmakta, oyunda kilitli olan bazı bölümler açılabilmektedir. Bunların yanı sıra oyunda sadece karakterin görünümü değil yaşadığı alan da yenilenmeye çalışılmaktadır. Oyunda yer alan küçük oyunlardan kazanılan altınlarla yeni koltuk, perde, halı vb. eşyalarla eskileri değiştirilmeye çalışılmaktadır.

Project Makeover oyununda, oyun içi satın alma mevcuttur. Ayrıca, oyuna Facebook ile bağlanma özelliği bulunmaktadır. Facebook ile bağlanıldığında oyuncuya ekstradan 300 tane altın verilmektedir. Oyuncuların oyundaki mevcut canları tükendiğinde Facebook üzerinden bir arkadaşından yeni can hakkı talep edebilmekte veya oyuna devam edilebilmesi için bir süre beklenilmesi gerekmektedir. Oyun içi satın alma kullanılarak da mücevher satın alınabilmektedir. Oyunda yer alan diğer bir unsur ise oyunda farklı dil seçeneklerinin yer almasıdır. Türkçe seçeneği yer almaması ile birlikte birçok farklı dil bulunan oyunda oyuncular istedikleri dili seçerek oyunu oynayabilmektedir.

Project Makeover Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun içinde yer alan eşleştirme oyunlarının oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu sağlama gibi olumlu özelliğe sahiptir. Oyunda çeşitli odaların tasarımının yeniden yapılması ve karakterlerin dış görünüşlerinin değiştirilmesinde sunulan seçeneklerin sınırlı olması oyuncuların yaratıcılıklarını sınırlandırmaktadır. Bunların yanı sıra oyunda karakterin dış görünüşünden rahatsız olan tavrı dikkat çekmektedir. İlk önce belli bir miktarda para karşılığı karakterin gözlüğü çıkarılması ve karakterin hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olmak için saç kesimi, kıyafet değişikliği, makyaj vb. değişikler yapılması karakterin gözlerinin içini parlatmaktadır. Oyundaki anlatım, karakterin de bu değişikliklere verdiği tepkiyle birleştiğinde, fiziksel görünüm, güzellik, benlik algısı ve değerler arasında biraz rahatsız edici bir ilişki sunulduğu görülmektedir. Diğer yandan oyun içinde oyun içi satın alma kullanılarak mücevherlerin alınabilmesi ve bu mücevherlerle oyunda daha fazla değişiklik yapılabilmesi oyuncuları para harcamaya yönlendirebilmektedir. Oyunda ilerleme kaydedilerek kilitli bölümlerin açılabilmesi ve yeni envanterlerin alınabilmesi oyuncuları hırslandırabilmekte ve oyuna bağımlı hale getirebilmektedir. Oyunda oyuncuların hırslanması durumu özellikle küçük yaştaki çocukların bilinçsizce oyun içi satın almalara yönelmelerine ve oyunda daha fazla vakit geçirmelerine sebep olabilmektedir.

Sonuç olarak, çocuklar bu oyunu oynarken ebeveynlere büyük görevler düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına almaları büyük önem taşımaktadır. Oyun içerisindeki oyun içi satın almalar ebeveynlerin dikkatli olması gereken diğer bir konudur. Ayrıca, oyunda fiziksel görünüş üzerinde fazla durulması çocukların benlik algılarının şekillenmesini olumsuz etkileyebilmekte, sosyal görünüş kaygısı yaşamalarına neden olabilmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri, onlarla sohbet etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş