PLOT MİNER OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 11 Nisan 2022
Yazar: Burak Özçelik
Grafikler:
Okunma: 149

Plot Miner

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Yso Corp •Yso Corp •Yso Corp


Plot Miner Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 02 Mart 2022
Türü/Türleri Simülasyon
Konusu/Amacı Plot Miner oyununda amaç çöp adam karakterleri ile değişik taş türlerini kırarak satarak para kazanmaya çalışmaktır.
PEGI derecesi +3


Plot Miner Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerPlot Miner Oyunu Konusu Ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Plot Miner oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen simülasyon oyunları kategorisinde yer alan bir oyundur. Plot Miner oyunu sadece çevrimiçi oynanabilmektedir. Oyunda amaç çöp adam karakterleri ile değişik taş türlerini kırarak, oyunun belli bölgesinde bulunan kamyona taşları yükleyip satarak altın kazanmaya çalışmaktır. Kazanılan altınlar ile diğer madene geçebilmek için kenarlarda bulunan alanlara giderek buradan altın ile yeni taş öğütücü makineler alarak farklı türde taşlar çıkartılabilmektedir. Altın fiyatı yüksek olan makineleri kurarak diğer makinelerden çıkan taşları getirerek burdan farklı taşlar üretilebilmekte ve taşlar değer kazanarak kamyona yüklendiği zaman daha fazla altın alınabilmektedir. Oyunda farklı bölgelere geçebilmek için en son satın alınan taş öğütücüden çıkan taşları alarak kapalı olan kapıya giderek taşları bırakarak farklı bölgelere geçilebilmektedir. Ayrıca çöp adam karakterinin kıyafetini değiştirebilmek içim reklam izleyerek değiştirilebilmektedir.

Plot Miner Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu sağlama ve refleks geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra oyun içinde yer alan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunda altın kazanabilmek için reklam izleme seçeneği çıkması oyuncuları reklam izlemeye yönlendirebilmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde sürekli karşısına çıkan pop –up reklamlar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş